Iranas sekmadienį pranešė, jog svarsto galimybę pateikti 15 britų jūreivių ir jūrų pėstininkų kaltinimus nelegaliai įplaukus į šalies teritorinius vandenis, tačiau pridūrė, jog po tyrimo jiems gali būti leista susitikti su britų diplomatais.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) paneigė, kad karinio jūrų laivyno nariai veikė Irano teritoriniuose vandenyse, ir sakė, jog Teheranas turėtų žinoti, kad šalis labai rimtai žiūri į britų sulaikymą.
Incidentas dar padidino įtampą Vakarų santykiuose su Teheranu, kuriam šeštadienį Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba paskelbė naujas sankcijas už šalies branduolinę veiklą. Be to, Londonas ir Vašingtonas kaltina Iraną kurstant smurtą Irake.
"Situacija labai rimta. Nė jokių abejonių, kad visi šie žmonės sulaikyti laive, kuris buvo Irako teritoriniuose vandenyse", - sakė T.Blairas žurnalistams Berlyne, kur savaitgalį vyko Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimas.
Iranas sulaikė 15 britų karališkojo karinio jūrų laivyno narių penktadienį Persijos įlankoje, Šat al Arabo vandens kelyje, kuriuo eina Irako ir Irano siena.
"Jie kaltinami nelegaliai įplaukę į Irano teritorinius vandenis. Šis klausimas sprendžiamas vadovaujantis įstatymais", - Jungtinėse Tautose žurnalistams sakė Irano užsienio reikalų ministras Manouchehras Mottaki (Manoučehras Motakis).
Vienas iraniečių pareigūnas sakė, kad M.Mottaki per pokalbį telefonu su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretore Margaret Beckett (Margaret Beket) informavo ją, kad vėliau Iranas gali leisti britų diplomatams susitikti su sulaikytais jūreiviais.
Didžioji Britanija pranešė, kad incidentas įvyko Irako teritoriniuose vandenyse per įprastą Irako prekybinio laivo patikrinimą. Britų jūreiviams ir jūrų pėstininkams tikrinant krovinį, laivą apsupo keli Irano kariniai kateriai. Britų jūreiviai buvo paimti į nelaisvę.
M.Beckett sakė M.Mottaki, kad britų karinio jūrų laivyno nariai turi būti paleisti.
"Ji aiškiai nurodė, kad mūsų jūreiviai veikė Irako teritoriniuos vandenyse, - sakė britų užsienio reikalų žinybos atstovas spaudai. - Ji paragino leisti jiems saugiai sugrįžti ir paprašė tučtuojau leisti britų diplomatams su jais susitikti".
Dėl tolesnių kontaktų nebuvo susitarta.
"Jie (iraniečiai) neturėtų abejoti, kad mes labai rimtai žiūrime į šį aktą, kuris yra nepagrįstas ir klaidingas", - nurodė T.Blairas savo pirmajame pareiškime po incidento.
Didžioji Britanija, priešingai bei Jungtinės Valstijos, palaiko diplomatinius ryšius su Iranu. T.Blairas kurį laiką delsė viešai komentuoti britų sulaikymą, vengdamas didinti įtampą su Teheranu.
Irano vyriausybė tvirtina, kad britų jūreiviai įplaukė į šalies teritorinius vandenis. Tuo tarpu užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Ebrahimas Rahimpouras (Ibrahimas Rahimpuras) pareiškė, kad Teheranas ilgai kentė sienos pažeidimus.
"Tačiau tokie pažeidimai, incidentai ir po kiekvieno panašaus atvejo skelbiami prieštaringi britų pareigūnų komentarai sulaukia Irano žmonių ir pareigūnų reakcijos", - sakė E.Rahimpouras, kurio žodžius sekmadienį citavo valstybinė naujienų agentūra IRNA.
"Dėl to mes ėmėme nuodugniau tirti tokius įtartinus incidentus", - sakė jis.