• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iranas sausio 13 dieną Šveicarijoje surengs branduolines diskusijas su Prancūzija, Jungtine Karalyste (JK) ir Vokietija, trečiadienį pranešė vietos žiniasklaida, cituodama Užsienio reikalų ministerijos pareigūną.

Iranas sausio 13 dieną Šveicarijoje surengs branduolines diskusijas su Prancūzija, Jungtine Karalyste (JK) ir Vokietija, trečiadienį pranešė vietos žiniasklaida, cituodama Užsienio reikalų ministerijos pareigūną.

REKLAMA

„Naujas Irano ir trijų Europos šalių derybų raundas įvyks sausio 13 dieną Ženevoje“, – nurodė užsienio reikalų ministro pavaduotojas teisės ir tarptautiniams reikalams Kazemas Gharibabadis, sakė naujienų agentūra ISNA.

Jis pridūrė, kad šios diskusijos yra tik konsultacijos , o ne derybos.

Gruodžio 17 dieną trys Europos šalys apkaltino Iraną, kad jis augina savo aukšto sodrinimo procento urano atsargas iki „precedento neturinčio lygio be jokio patikimo civilinio pagrindimo".

Jos taip pat iškėlė galimybę atnaujinti sankcijas Iranui, kad šis negalėtų plėtoti savo branduolinės programos.

Irano vyriausiasis diplomatas Abbasas Araghchis sakė, kad jo šalis yra pasirengusi sąžiningoms ir garbingoms deryboms su Vakarais.

REKLAMA
REKLAMA

„Mainais (už sankcijų panaikinimą) mes sukursime daugiau pasitikėjimo taikiu Irano branduolinės programos pobūdžiu“, – jo žodžius trečiadienį citavo naujienų agentūra „Tasnim“.

REKLAMA

„Jei kitai pusei šis kelias nepatinka, natūralu, kad mes einame savo keliu, kaip tai darėme pastaraisiais metais“, – pridūrė užsienio reikalų ministras.

Pastaraisiais metais Iranas padidino sodrinto urano gamybos apimtis. Tai yra vienintelė valstybė, neturinti branduolinio ginklo, bet turinti iki 60 proc. įsodrinto urano, nurodė branduolinės veiklos prievaizdas Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA).

REKLAMA
REKLAMA

Šis lygis artėja link 90 proc., reikalingo atominei bombai sukurti.

Lapkričio 29 dieną Ženevoje įvyko slaptas Irano susitikimas su šiomis trimis Europos valstybėmis, kurį K. Gharibabadis apibūdino kaip nuoširdų.

Iranas teigia turįs teisę į taikiems tikslams naudojamą atominę energiją ir nuolat neigia turintis bet kokių siekių sukurti branduolinį ginklą.

Aukščiausiasis lyderis Ajatola Ali Khamenei, kuris turi lemiamą žodį visais valstybės klausimais, jau seniai išleido religinį dekretą, arba fatvą, draudžiančią branduolinį ginklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėlų pirmadienį Irano saugumo vadovas Ali Akbaras Ahmadianas tvirtino, kad Iranas nepakeitė savo branduolinės doktrinos, draudžiančios siekti atominio ginklo.

Sausio 13 dienos derybos vyks likus savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus.

2015-aisiais Iranas ir kitos pasaulio valstybės, įskaitant Prancūziją, JK ir Vokietiją, pasiekė susitarimą, kuriuo sušvelnintos tarptautinės sankcijos Teheranui mainais į jo branduolinės programos apribojimus.

Tačiau 2018-aisiais, per pirmąją D. Trumpo kadenciją, JAV vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir vėl įvedė Iranui griežtas ekonomines sankcijas.

Teheranas susitarimo laikėsi iki Vašingtono pasitraukimo, o paskui ėmė mažinti savo įsipareigojimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų