Talibano kovotojai rugpjūčio 15 dieną užėmė Kabulą, subyrėjus Vakarų remtai Afganistano vyriausybei ir jos pajėgoms, kurias padėjo apmokyti JAV ir NATO, neįstengus deramai pasipriešinti islamistams.
„Visos grupės ir partijos [Afganistane] privalo susilaikyti nuo jėgos panaudojimo ir tęsti derybas“, – Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh sakė žurnalistams per televizijos transliuotą spaudos konferenciją Teherane.
Iranas „nuolat bendrauja su visomis Afganistano politinėmis šalimis“ ir „remia taikų valdžios perdavimą įtraukiai vyriausybei“, pridūrė jis, pabrėždamas, kad „šiai krizei nėra karinio sprendinio“.
Pasak S. Khatibzadeh, Iranas tikisi, jog tokia vyriausybė sugebės sukurti „saugų, klestintį ir stabilų Afganistaną“, pasinaudodama užsienio pajėgų išvedimo suteikta „galimybe“.
Pasak analitikų, Talibano įsigalėjimas Afganistane erzina kaimyninį Iraną, tačiau šiitiška respublika laikosi pragmatiškos pozicijos dėl šios radikalios sunitų grupės atgimimo.
Talibanui valdant Afganistaną 1996–2001 metais tarp Teherano ir šios grupuotės tvyrojo įtampa, ir Teheranas nepripažino jo valdžios.
JAV vadovaujamos pajėgos pirmąjį Talibano režimą nuvertė todėl, kad jis po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų neišsižadėjo Osamos bin Ladeno ir tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“.
Pastaraisiais mėnesiais Iranas pabrėžia, kad Talibanas privalo būti „ateities sprendinio dalis“ Afganistane.
Pasak S. Khatibzadeh, Pakistano užsienio reikalų ministras Shahas Mahmoodas Qureshi ketvirtadienį lankysis Teherane, kur aptars dvišalius ryšius ir „ypač Afganistano klausimą“.