Du Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) bendražygiai pirmadienį prieš aušrą buvo pakarti, pranešė Irako vyriausybė ir pripažino, kad per buvusio Irako diktatoriaus netikro brolio Barzano Ibrahimo al-Tikriti (barzano Ibrahimo Tikričio) egzekuciją jo galva atsiskyrė nuo kūno.
Vyriausybės atstovas spaudai Ali al-Dabbaghas (Alis Dabagas) per spaudos konferenciją pabrėžė, kad egzekucijų metu "nebuvo procedūros pažeidimų".
Vyriausybė pateko į itin nemalonią padėtį, kai po Saddamo Husseino egzekucijos gruodžio 30-ąją internete pasirodė mobiliuoju telefonu padarytas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip likus kelioms minutėms iki nuosprendžio įvykdymo tyčiojamasi iš buvusio diktatoriaus. Ši vaizdo medžiaga pakurstė Irako sunitų pyktį ir sulaukė griežto tarptautinio pasmerkimo.
"Nebuvo jokio nederamo elgesio nuteistųjų atžvilgiu", - sakė vyriausybės atstovas spaudai, o tai, kad egzekucijos metu B.I.al-Tikriti galva atsiskyrė nuo kūno, pavadino nelaimingu nutikimu, kokie kartais įvyksta vykdant mirties nuosprendį.
"Jų teisės nebuvo pažeistos. Niekas neskandavo", - sakė A.al-Dabbaghas.
Ministrų kabineto patarėjas Bassamas al-Husseini (Basamas Huseinis) spaudos konferencijoje pareiškė, jog tai, kas egzekucijos metu nutiko B.I.al-Tikriti, kuris Saddamo Husseino režimo valdymo metais vadovavo šalies žvalgybai ir kėlė siaubą šiitų bendruomenei, buvo "Dievo veiksmas".
A.al-Dabbaghas sakė: "Tai įvyksta retai, bet šiuo atveju egzekucijos metu Barzano galva atsiskyrė nuo kūno".
Neabejojama, kad šis faktas pakurstys egzekucijos eigos kritiką. Nuosprendžio vykdytojai turi pasirūpinti, kad virvės ilgis atitiktų nuteistojo svorį - ji turi būti pakankamai ilga, kad egzekucijos metu lūžtų nuteistojo sprandas, tačiau ne per ilga, nes tokiu atveju kariant galva gali atsiskirti nuo kūno.
Islamo kultūroje itin opiai žiūrima į tai, kaip elgiamasi su palaikais. Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti ant neštuvų paguldytas miręs Saddamas Husseinas su žaizda ant kaklo.
B.I.al-Tikriti egzekucija įvykdyta pirmadienį 3 val. vietos (2 val. Lietuvos) laiku, sakė A.al-Dabbaghas.
Ministro pirmininko Nuri al-Maliki (Nurio Malikio) vyriausybė stengėsi, kad bent kurį laiką nebūtų paviešinta žinia apie tai, kad B.I.al-Tikriti ir buvęs teisėjas Awadas Hamedas al-Bandaras (Avadas Hamidas Bandaras) buvo pakarti, tačiau jai nepavyko užkirsti kelio informacijos nutekėjimui.
A.H.al-Bandaro advokatas Badia Arefas sakė, kad JAV pareigūnai nurodė artimiesiems pasirengti pasiimti palaikus. B.I.al-Tikriti dukra televizijai "Al Arabiya" sakė, kad jai dar nepranešta apie tėvo mirtį.
Vyriausybės atstovas spaudai sakė, kad artimieji bus pagal nustatytą tvarką informuoti apie egzekucijas.
Vietos pareigūnai sakė, kad B.I.al-Tikriti bus palaidotas prie Saddamo Husseino jų gimtajame Audžos kaime, kuris yra netoli šalies šiaurėje esančio Tikrito miesto.
Pagal musulmonų tradicijas B.I.al-Tikriti ir A.H.al-Bandaras turėtų būti palaidoti per parą po egzekucijos.
Egzekucija nebuvo atidėta
Kai Saddamui Husseinui gruodžio 30-ąją buvo įvykdytas nuosprendis ir kilo skandalas dėl vaizdo įrašo, kuriame matyti, kad egzekucijos stebėtojai skanduoja radikalių pažiūrų šiitų dvasininko vardą, Jungtinės Tautos (JT) paragino Irako vyriausybę atšaukti mirties bausmes B.I.al-Tikriti ir A.H.al-Bandarui.
Irako prezidentas Jalalas Talabani (Džalalas Talabanis), kuris pasisako prieš mirties bausmę, praėjusią savaitę pareiškė, kad, jo nuomone, abiejų nuteistųjų egzekucijos turėtų būti atidėtos.
Sekmadienį J.Talabani išvyko vizito į Siriją.
Internete pasirodęs Saddamo Husseino egzekucijos, įvykdytos pirmąją Id al Adhos (Aukojimo šventės) dieną, praėjus keturioms dienoms po to, kai buvo atmesta jo apeliacija, vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip šiitai jį užgaulioja, sukėlė Irako sunitų pyktį, pakurstė tarpkonfesinę nesantaiką ir sulaukė griežto tarptautinės bendruomenės pasmerkimo.
Šiitai džiugiai sutiko žinią apie B.I.al-Tikriti ir A.H.al-Bandarui įvykdytą nuosprendį ir susirinko švęsti Bagdado Sadro lūšnynų rajone, kurtis laikomas radikalaus dvasininko Moqtados al-Sadro (Moktados Sadro) ir jo kovotojų bastionu.
Mobiliuoju telefonu padarytame Saddamo Husseino egzekucijos vaizdo įraše girdėti, kaip skanduojamas šio dvasininko vardas. Vyriausybei surengus buvusio diktatoriaus egzekucijos aplinkybių tyrimą, buvo imtasi teisinių veiksmų prieš neįvardijamą sargybinį, kuris skandavo M.al-Sadro vardą.
B.I.al-Tikriti praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje vadovavo Irako žvalgybos tarnybai ir kėlė siaubą šiitų bendruomenei. A.H.al-Bandaras pirmininkavo Revoliuciniam teismui, kuris nuteisė mirti 148 šiitų vyrus ir jaunuolius iš Dudžailo kaimo, kur 1982 metais buvo nesėkmingai mėginta pasikėsinti į Saddamo Husseino gyvybę.
Lapkričio 5 dieną JAV remiamas Aukštasis tribunolas jiems ir Saddamui Husseinui skyrė mirties bausmę už nusikaltimus žmoniškumui.
Saddamo Husseino gimtosios Salahadino provincijos gubernatorius agentūrai "Reuters" sakė, kad B.I.al-Tikriti bus palaidotas kapinėse Audžos kaime, kur gimė buvęs Irako diktatorius ir kur prieš dvi savaites jis atgulė amžino poilsio.
B.I.al-Tikriti bus palaidotas šalia Saddamo Husseino sūnų Uday (Udajaus) ir Qusay (Kusajaus), kuriuos 2003-iaisiais nukovė amerikiečių pajėgos, bet ne buvusio diktatoriaus mauzoliejuje, kurį aplanko tūkstančiai gedėtojų.
B.I.al-Tikriti 1976-1983 metais vadovavo siaubą kėlusiai žvalgybos tarnybai "Mukhabarat". Teismo procese liudiję žmonės sakė, kad jis asmeniškai dalyvaudavo kankinimuose. Papasakotas vienas atvejų, kai B.I.al-Tikriti, stebėdamas kankinimus, valgė vynuoges. Be to, vienas liudininkų teigė, kad žvalgybos komplekse, kuriame buvo vykdomos apklausos, B.I.al-Tikriti turėjo mėsmalę žmogienai.
55 metų B.I.al-Tikriti nuo 1988 iki 1997 metų užėmė Irako ambasadoriaus prie Jungtinių Tautų postą Ženevoje, kur jis prisimenamas kaip elegantiškus drabužius vilkėjęs vyras. Jį buvo įprasta tituluoti "Saddamo bankininko Vakaruose".
JAV specialiosios pajėgos suėmė B.I.al-Tikriti 2003 metų kovą Bagdade. Amerikiečių platintoje kortų kaladėje su labiausiai ieškomų irakiečių atvaizdais jis figūravo ant kryžių penkakės kortos.
Kaltintojai sakė, kad Revoliuciniam teismui pirmininkavęs A.H.al-Bandaras paskelbė mirties nuosprendžius grupei šiitų iš Dudžailo jau po to, kai jie buvo nužudyti, o tarp nuteistųjų buvo jaunesnių nei 18-os metų jaunuolių, kuriems pagal šalies įstatymus negalėjo būti skirta aukščiausia bausmė.