Šiaurės Korėjos diplomatas Ri Il Kyu nuo 2019 m. buvo atsakingas už politinius reikalus Pchenjano ambasadoje Kuboje, be kita ko, jam buvo pavesta „trukdyti Pietų Korėjai ir Kubai užmegzti diplomatinius santykius“, rašo Pietų Korėjos laikraštis „Chosun Daily“.
Lapkričio pradžioje Ri Il Kyu su žmona ir vaikais persikėlė į Pietų Korėją. Jis yra aukščiausio rango pabėgęs Šiaurės Korėjos diplomatas nuo 2016 m., kai pabėgo Pchenjano ambasadoriaus Didžiojoje Britanijoje pavaduotojas Thae Yong Ho, sakoma pranešime.
Pietų Korėjos šnipų agentūra antradienį patvirtino AFP, kad „pabėgo Šiaurės Korėjos ambasados Kuboje politinių reikalų patarėjas“, tačiau išsamesnės informacijos nepateikė. Anksčiau Seulo susivienijimo ministerija pranešė, kad tarp pabėgusiųjų iš Šiaurės Korėjos daugėja elito atstovų, 2023 m. jų buvo 10 iš 196 – didžiausias skaičius per daugelį metų.
Praėjus maždaug trims mėnesiams po pranešimo apie Ri Il Kyu pabėgimą, Seulas ir Havana, viena seniausių Pchenjano sąjungininkių ir draugiška komunistinė valstybė, paskelbė užmezgę diplomatinius santykius.
Išskirtiniame interviu Pietų Korėjos laikraščiui „Chosun Daily“ Ri Il Kyu sakė nusprendęs bėgti, kai Pchenjanas atmetė jo prašymą po traumos leisti gydytis Meksikoje, nes Kuboje dėl specializuotos įrangos trūkumo jis negalėjo gauti reikiamo gydymo.
Jis taip pat sakė sulaukęs nesąžiningų veiklos vertinimų, kai atmetė aukšto rango Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos pareigūno reikalavimą duoti kyšius, jam 2019 m. rugpjūtį lankantis Pchenjane aptarti Šiaurės Korėjos restorano atidarymo Kuboje.
„Kiekvienas Šiaurės Korėjos gyventojas bent kartą pagalvoja apie gyvenimą Pietų Korėjoje, – laikraščiui sakė Ri Il Kyu. – Nusivylimas Šiaurės Korėjos režimu ir niūri ateitis paskatino mane apsvarstyti galimybę bėgti“.
Ri Il Kyu taip pat sakė laikraščiui, kad buvęs Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho ir jo šeima 2019 m. gruodį buvo išsiųsti į politinių kalinių stovyklą dėl „įtarimų korupcija“ kyšininkavimo byloje, susijusioje su šalies ambasada Pekine.
Diplomatų pabėgimai
2019 m. Jo Song Gilas, laikinai ėjęs Šiaurės Korėjos ambasadoriaus Italijoje pareigas, irgi pabėgo į Pietų Korėją, 2018 m. dingęs iš atstovybės Romoje. Pabėgo ir Ryu Hyun Woo, laikinai ėjęs Šiaurės Korėjos ambasadoriaus Kuveite pareigas, jis atvyko į Pietų Korėją 2019 metais.
Analitikai teigia, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas jau seniai „nepasitiki“ savo užsienio reikalų ministerija, ypač į užsienį pasiųstais diplomatais. „Thae Yong Ho, Jo Song Gilo (...) ir Ri Il Kyu pabėgimai rodo, kaip Kim Jong Unas vertina savo šalies diplomatus“, – naujienų agentūrai AFP sakė Ahn Chan-ilas, perbėgęs tyrėjas, vadovaujantis Pasaulio Šiaurės Korėjos studijų institutui.
Gegužę Seulo šnipų agentūra pranešė, kad Pchenjanas rengia „teroro“ išpuolius, nukreiptus į Seulo pareigūnus ir piliečius užsienyje. Užsienio reikalų ministerija pakėlė pavojaus lygį diplomatinėse atstovybėse penkiose šalyse. Agentūra teigė, jog tai buvo Pchenjano atsakas į virtinės Šiaurės Korėjos elito atstovų, per pandemiją įstrigusių užsienyje ir vengiančių grįžti namo, pabėgimus.
Šiaurės Korėjos ambasados pareigūnai, siekdami išvengti bausmės dėl kolegų pabėgimų, gali teikti melagingus pranešimus ir kaltinti „išorinius“ veiksnius, pavyzdžiui, užsienyje gyvenančius pietų korėjiečius, tuo metu sakė Seulo šnipų agentūra.
Pchenjanas traktuoja dezertyravimą kaip rimtą nusikaltimą ir, manoma, už tai skiria griežtas bausmes pažeidėjams, jų šeimų nariams ir net tiesiogiai su incidentu nesusijusiems žmonėms.