Referendumas yra dalis pilietinės kampanijos, kurią vietos ir žemyninės Kinijos valdžia vadina neteisėta.
Honkongas – kapitalistinis centras, kuriame gyvena daugiau kaip 7 mln. žmonių, – 1997 metais buvo grąžintas Kinijai, bet – su plačiomis autonomijos teisėmis pagal formulę „viena šalis, dvi sistemos“ ir visuotinės rinkimų teisės pažadu be datos.
Nors Pekinas sako, kad Honkongas gali 2017 metais rengti balsavimą dėl miesto lyderio, Honkongo minikonstitucijoje nurodoma, kad kandidatus į lyderius gali parinkti tik 1200 narių nominavimo komitetas.
Demokratijos aktyvistai nori, kad nominavimo procesas būtų atviras visiems, pagal tarptautinius standartus, ir grasino blokuoti Honkongo centrą, kur įsikūrę vieni didžiausių Azijos bankų ir kompanijų, jeigu mieste nebus priimtas tvirtai demokratinis kito lyderio rinkimo metodas.
„Manau, jog į Pekiną jau buvo pasiųstas signalas, kad Honkongo žmonės yra pasirengę išreikšti savo nuomonę dėl visuotinės rinkimų teisės“, – sakė Benny Tai (Benis Tajus), teisės profesorius adjunktas Honkongo universitete ir vienas šio balsavimo bei judėjimo „Occupy Central with Love and Peace“ organizatorių.
„Tikimės, kad šio pilietinio referendumo rezultatus SAR (Honkongo specialusis administracinis regionas) ir Kinijos vyriausybė vertins rimtai“, – pridūrė jis.
Šis neoficialus balsavimas, kurį organizavo demokratijos aktyvistai, vyko daugiausia internetu. Kad nebūtų sukčiaujama, rinkėjai turėjo nurodyti savo identifikacinį numerį.
Internetinio referendumo rezultatai turėtų būti paskelbti sekmadienį maždaug 23 val. vietos laiku, o bendri rezultatai – pirmadienį. Kai kurie miesto gyventojai savo nuomonę pareiškė balsavimo punktuose.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.