Žurnalas „Foreign Policy“ pateikia 5 pasaulio lyderių, dėl kurių tikros ar tariamos mirties sklinda daugiausiai gandų, sąrašą.
Hakimullah Mehsudas
Vietovė: Pakistanas
Paskutinį kartą matytas: paskutinis vaizdo įrašas paviešintas sausio 9 dieną, o garso įrašas – sausio 16 dieną.
Įrodymai. Nepilotuojami JAV lėktuvai ne kartą jau buvo itin arti tikslo, kad nukautų Pakistane veikiančių Talibano kovotojų lyderį. Po kiekvieno nesėkmingo bandymo jį nužudyti, H. Mehsudas nedelsdamas paviešindavo vaizdo įrašą, kad įrodytų esąs gyvas ir sveikas. Tačiau po sausio 14 ir 17 dienomis surengtų antskrydžių, kurių metu ir vėl buvo medžiojamas Pakistane veikiančio Talibano lyderis, Baltieji rūmai teigia esą 95 proc. įsitikinę, kad H. Mehsudas yra nukautas. Talibanas neigia lyderio žūtį, tačiau be trumpo garsinio įrašo nesugebėjo pateikti jokių svaresnių įrodymų, kad H. Mehsudas yra gyvas. Talibanas teigia nenorintis suteikti daugiau įrodymų, nes taip H. Mehsudas esą taptų itin pažeidžiamas. Tačiau paskutinieji duomenys rodo, kad Talibano aukščiausi atstovai neseniai susirinko tam, kad išrinktų H. Mehsudo įpėdinį. Taip pat pasirodė atskirų pranešimų, kad praėjusią savaitę jau buvo surengtos ir H. Mehsudo laidotuvės. Nepaisant įrodymų, Talibanas ir toliau teigia, kad jo lyderis yra gyvas. „Visi pranešimai, susiję su jo mirtimi, yra propaganda“ - CNN televizijai pareiškė Talibano atstovas.
Jei gandai apie jo mirtį vis dėlto pasirodys esą teisingi, H. Mehsudas bus jau antrasis nukautas Pakistano Talibano lyderis. Prieš pusmetį sąjungininkams pavyko likviduoti jo pirmtaką Baitullah Mehsudą.
Umaras Yar'Adua
Vietovė: Saudo Arabija
Paskutinį kartą matytas: Paskutinį kartą viešumoje matytas lapkričio 23 dieną. Sausio 12 dieną kalbėjo per BBC radiją.
Įrodymai. Nigerija be prezidento gyvena nuo pat to laiko, kai U. Yar'Adua paliko šalį ir, kaip manoma, išvyko gydytis širdies negalavimų. Nors U. Yar'Adua'os kabinetas, kuriam vadovauja viceprezidentas ir laikinai šalies prezidento pareigas einantis Goodluckas Jonathanas, teigia palaikantis ryšį su išvykusiu prezidentu, tai nenuramino opozicijos atstovų, kurie ragina prezidentą arba sugrįžti, arba trauktis iš savo posto.
Sostinėje Abudžoje opozicija skleidžia gandus, kad vyriausybė po įstatymais klastoja prezidento parašus. Vienas laikraštis netgi pranešė, kad yra pažeistos U. Yar'Adua smegenys. Kad išsklaidytų tokius gandus, U. Yar'Adua arba kažkas, turintis panašų balsą, praėjusį mėnesį davė interviu BBC radijui. Tuomet buvo teigiama, kad prezidentas gydosi ir baigia pasveikti. Nepatenkinti oponentai pradėjo teisinę kovą, per kurią tikisi nuversti prezidentą ir priversti jį užleisti postą. Nesutarimų skaldomas kabinetas artimiausiu metu turėtų priimti sprendimą, ar palikti U. Yar'Adua savo poste.
Nelaimei pastarieji 2 mėnesiai, kai prezidentas yra pradingęs, Nigerijai buvo itin įtempti. Šalyje kilo religinės riaušės, smurtas prasiveržė Nigerio deltoje, o Umaras Faroukas Abdulmutallabas pamėgino surengti teroristinį išpuolį. Šalyje tvyranti politinė suirutė šių problemų išspręsti tikrai nepadės.
Vietovė: Kuba
Paskutinį kartą matytas: paskutinysis vaizdo įrašas su juo išplatintas 2009 metų rugpjūtį.
Įrodymai. Gandai apie buvusio Kubos lyderio mirtį ėmė sklisti nuo pat praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio vidurio, kai ėmė prastėti F. Castro sveikata. Prie gandų plitimo itin smarkiai prisidėjo Majamyje gyvenanti emigrantų iš Kubos bendruomenė, kuri tikrai nelinki F. Castro nieko gero ir būtų buvusi laiminga, jei diktatorius nuo žemės paviršiaus būtų dingęs jau seniai. Gandai sustiprėjo 2006 metais, kai F. Castro dėl kraujavimo žarnyne buvo paguldytas į ligoninę.
F. Castro formaliai iš savo posto pasitraukė 2008 metais ir perdavė valdžią broliui Rauliui. Tačiau manoma, kad F. Castro vis dar aktyviai patarinėja įvairiausiais politiniais klausimais. Nepaisant nuolat sklindančių kalbų apie jo mirtį, F. Castro atrodo yra itin užsiėmęs: jis reguliariai rašinėja straipsnius į valstybinį laikraštį „Granma“ ir susitikinėja su Lotynų Amerikos valstybių lyderiais. 2009 metų pradžioje pats F. Castro pareiškė, kad jam gyventi liko ne daugiau kaip 4 metai, o jo artimas draugas Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas pripažino nebesitikįs jį dar kada nors išvysti viešumoje.
Vietovė: Šiaurės Korėja
Paskutinį kartą matytas: 2009 metų balandį
Įrodymai. Ir taip viešumo privengiantis Šiaurės Korėjos lyderis iš viešojo gyvenimo visiškai išnyko 2008 metų balandį, kai patyrė insultą. Diktatorius viešajame gyvenime nebedalyvauja nuo 2008 metų pabaigos, o laikraštis „London Times“ įrodė, kad nuotraukos, kuriose Kim Jong-ilas yra užfiksuotas visiškai sveikas ir atliekantis savo kasdienines pareigas, tėra klastotės.
Labai trumpam viešai Kimas buvo pasirodęs tik praėjusį pavasarį, kai Šiaurės Korėjos parlamentas prisaikdino jį trečiajai kadencijai. Pietų Korėjos žvalgyba mano, kad jis kenčia nuo kasos vėžio. Tiesa, viena perkamiausių knygų Japonijoje skelbia, kad Šiaurės Korėjos lyderis nuo diabeto mirė dar 2003 metais ir viešumoje jį dabar vaidina antrininkas. Knygos išvadas paneigė kiti mokslininkais, tačiau, turint omenyje tai, kiek mažai informacijos turima apie Kim Jong-ilo būklę, kažką tvirtai įrodyti yra itin sunku.
Vietovė: ???
Paskutinį kartą matytas: Paskutinis garsinis įrašas paviešintas sausio 29 dieną.
Įrodymai. Nuo pat rugsėjo 11 dienos išpuolių ir numanomo O. bin Ladeno pabėgimo iš Tora Boros kalnų nuolatos sklinda gandai apie jo mirtį. Tiek Afganistano prezidentas Hamidas Karzai, tiek Pakistano prezidentas Asifas Ali Zardaris teigia manantys, kad O. bin Ladenas yra nužudytas, tačiau JAV žvalgyba ir kariniai šaltiniai skelbia, kad jis veikiausiai slapstosi Afganistano ir Pakistano pasienyje.
Jei teroristų vadeiva tebėra gyvas, tai jis yra itin neaktyvus. Nors paviešinta dešimtys garsinių įrašų su O. bin Ladenos pareiškimais, Al-Qaeda nuo 2007 metų, kai O. bin Ladenas kreipėsi į pasekėjus minint 6-ąsias rugsėjo 11 dienos išpuolių metines, nesugebėjo paskelbti nė vieno vaizdo įrašo su savo vadeiva. Tiesa, tebėra neaišku, kada šis įrašas buvo padarytas. Kai kurie ekspertai teigia, kad O. bin Ladenas kenčia nuo inkstų veiklos sutrikimų ir yra priverstas kęsti dializės procedūras. Tačiau kiti ekspertai tai neigia.