Po to, kai Rusija prisipažino, kad jos naikintuvai šios savaitės pradžioje keliskart buvo pažeidę Gruzijos oro erdvę, Tbilisis atšaukė iš Maskvos savo ambasadorių, skelbia BBC.
Tbilisis pareiškė, kad toks Rusijos elgesys yra įžūlus agresijos aktas. Priminsime, kad Rusija anksčiau neigė, jog jos naikintuvai skraidė virš Pietų Osetijos teritorijos. Tuo tarpu Maskva teisinasi, kad jos naikintuvai virš separatistinės Pietų Osetijos respublikos skraidė tam, kad „atvėsintų karštas Tbilisio politikų galvas“. Kremlius tikina turėjęs informacijos, kad Gruzijos armija puls šį regioną ir jėga mėgins susigrąžinti jo kontrolę.
Įtampa tarp Gruzijos bei jos separatistinių respublikų – Abchazijos bei Pietų Osetijos – nuolat auga, o Kremlius, pažeisdamas visus valstybės teritorinio integralumo bei suvereniteto principus, remia separatistus.
Gruzijos ir Rusijos santykiai įtempti jau kurį laiką.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas buvo ne kartą pareiškęs, kad Gruzija vengia spręsti svarbiausius uždavinius, galinčius padėti sureguliuoti Gruzijos ir Abchazijos konfliktą.
S.Lavrovas prioritetiniais uždaviniais pavadino įtampos Kodorio tarpukalnėje mažinimą ir dokumento dėl jėgos nenaudojimo pasirašymą. „Realiai matome, kad Gruzija šį paprastą požiūrį į įtampos mažinimą bando apipinti aibe išankstinių ir visiškai neįvykdomų sąlygų“, - sakė S.Lavrovas.
Jis taip pat buvo pabrėžęs, kad pareiškimai dėl Rusijos mėginimų aneksuoti dalį Gruzijos yra visiškai nerealūs.
„Esmė ta, kad iš tikrųjų didžioji Gruzija negali susitarti su mažiukais abchazais ir pietų osetinais“, - pastebėjo ministras.
Jis pabrėžė, kad „diplomatijoje didelę reikšmę vaidina manieros“. „Telefoniniame pokalbyje, prieš kurį įvyko Rusijos ir Gruzijos prezidentų asmeninis susitikimas, tiesioginių kontaktų metu Gruzija reiškia norą atversti švarų mūsų santykių lapą ir siekti pažangos visais klausimais, temdančiais mūsų santykius. Bet vietoj to paskui neakivaizdžiai iš Vakarų šalių atskrieja Gruzijos pareiškimai dėl panašių kaltinimų (aneksijos)“, - sakė ministras.
Pasak jo, „keista tai matyti ir gretinti šiuos pareiškimus“. „Tai nestiprina tikėjimo, kad Gruzija iš tikrųjų nori sureguliuoti konfliktą ir plėtoti mūsų santykius. Tai nestiprina tikėjimo Gruzijos nuoširdumu“, - yra sakęs S.Lavrovas.
S. Lavrovas yra minėjęs, kad Gruzijos nenoras spręsti ginčų su Rusija, kyla dėl šalies planų įstoti į NATO.
Pasak S. Lavrovo, Tbilisis nesilaiko susitarimo sąlygų, nes nesiruošia išleisti įstatymo draudžiančio užsienio karinių jėgų dislokavimą Gruzijoje.