• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar Kijevas ir Tbilisis iš tiesų nepasirengę įstoti į NATO, ar aljansas, nesuteikdamas šioms valstybėms Narystės veiksmų plano (NVP), nori pagerinti santykius su Maskva?

REKLAMA
REKLAMA

Nauji NATO pažadai


Į šiuos klausimus šiandien susitikę Briuselyje atsakys NATO valstybių užsienio reikalų ministrai. Dvi posovietinės valstybės Ukraina ir Gruzija šiandien vyksiančiame NATO užsienio reikalų ministrų suvažiavime veikiausiai nesulauks NVP, kuris laikomas pirmu žingsniu stojant į aljansą, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Vis dėlto Didžiosios Britanijos pasiūlymu šioms valstybėms bus siūloma pasirašyti atskiras sutartis, numatančias platesnį karinį jų ir NATO bendradarbiavimą modernizuojant abiejų šalių karines pajėgas ir ruošiantis narystei kariniame bloke. Tačiau sutartyse nebus nurodyta tiksli šių valstybių prisijungimo prie NATO data.

REKLAMA
REKLAMA

Toks sprendimas, pasak aukštų NATO pareigūnų, susijęs su šių šalių nepasirengimu tapti aljanso narėmis. Ukrainos politinė krizė ir Gruzijos karas su Rusija įvardijami kaip pagrindinės problemos, trukdančios šioms posovietinėms valstybėms artimiausiu metu prisijungti prie NATO.

Pasak nepriklausomų ekspertų, planuojamos sutartys nėra tiesus kelias link narystės aljanse, o veikiau dar vienas NATO pažadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Simbolinė pakvietimo reikšmė

Liepą vykusiame NATO užsienio reikalų ministrų suvažiavime Bukarešte NATO šalių ministrai sutarė, kad abi posovietinės valstybės turi būti priimtos į NATO. Tačiau Vokietija, Italija ir Prancūzija, nenorėdamos erzinti Maskvos, pasipriešino Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) planams kuo greičiau pradėti šių šalių priėmimo į aljansą procedūrą. Tada buvo nuspręsta atidėti klausimo sprendimą iki gruodį Briuselyje vyksiančio suvažiavimo.

REKLAMA

NATO diplomatiniai šaltiniai teigia, kad NVP tapo trim raidėmis, kurios likusiam pasauliui, ypač Rusijai, reiškia tik tai, jog Gruzija ir Ukraina jau yra NATO narės, tačiau realybė yra visai kitokia.

Didžiosios Britanijos atstovai tvirtino, kad kelios po šaltojo karo į aljansą priimtos valstybės, iš jų ir Čekija, išvengė NVP, tačiau tokios šalys kaip buvusi Jugoslavijos respublika Makedonija ar Albanija net ir gavusios NVP turės bent 10 metų sunkiai dirbti, kad joms pagaliau būtų suteikta narystė NATO.

REKLAMA

Aljansas nuolaidžiauja Maskvai?

Tiek Ukraina, tiek ir Gruzija jau dabar turi pasirašiusios susitarimus su aljansu, pagal kurias NATO įsipareigojo remti šių šalių kariuomenių modernizaciją ir kitas būtinas narystei reformas. Tačiau naujoji sutartis numato, kad bendradarbiavimas bus viso labo išplėstas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai teigia, kad naujoji formulė yra aljanso nuolaida Rusijai. Nors NATO yra įšaldžiusi savo santykius su Rusija, tai yra ženklas, kad santykiai šyla ir linkę šiltėti.

Pasak ekspertų, aljansas nenori vėl konfliktuoti su Rusija, kuri ne kartą teigė, kad NATO plėtrą į Rytus vertina kaip grėsmę sau. Maskva neabejotinai tokį NATO sprendimą įvertins kaip savo diplomatinę pergalę.

REKLAMA

Savo ruožtu NATO atstovai aiškina, kad šis sprendimas nėra žingsnis atgal nuo Bukarešto suvažiavimo nutarimų. „Jei šios šalys nori įstoti į aljansą, turime patikinti jas, kad tai įvyks, - pasakojo neįvardytas NATO diplomatas. - Nėra jokių prieštaravimų, kad Gruzija ir Ukraina bus priimtos į NATO. Tačiau taip pat aišku, kad narystė šioms valstybėmsnėra ranka pasiekiama ir reikia nuveikti dar daug darbų“.

REKLAMA

Neparems net amerikiečiai

Labiausiai Ukrainos ir Gruzijos narystei iki šiol priešinasi pagrindinės europinės NATO narės Vokietija, Prancūzija ir Italija, kurios baiminasi neigiamos Rusijos reakcijos.

Tačiau praėjusią savaitę ir JAV pareiškė, kad Ukrainai ir Gruzijai įstoti į aljansą dar anksti ir Vašingtonas nesiruošia spausti kitų karinio bloko narių paskubinti šių šalių stojimo į NATO procedūrų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra ir kitų būdų, kaip paruošti šias valstybes narystei NATO“, - teigė JAV valstybės sekretorė Codoleezza Rice, pridurdama, kad Lenkija ir Čekijos Respublika į NATO įstojo be NVP. Taip pat C. Rice teigė, kad nors Ukraina ir Gruzija šiuo metu nėra pasirengusios įstoti į NATO, derybos su šiomis šalimis turi tęstis.

REKLAMA

Aukšti JAV diplomatijos pareigūnai teigė, kad nežino, kas bus nuspręsta Briuselyje, tačiau tikisi, jog NATO pareigūnai nepamirš šioms valstybėms duotų pažadų.

Kartu Vašingtonas paragino sąjungininkes Europoje nepradėti šildyti santykių su Maskva, kol ši neįvykdys visų taikos sutartyje su Gruzija prisiimtų įsipareigojimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų