Ar galėjo Prancūzijos prezidentas Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) finansuoti savo partijos kolegos, buvusio Prancūzijos premjero Eduardo Baladu (Edouard Balladur), prezidentinę kampaniją iš prekybos ginklais? Būtent tai tvirtina Prancūzijos opozicija. N.Sarkozi kaltinimų kratosi.
Rinko lėšas
Opozicija rėmėsi Liuksemburgo policijos ataskaita apie lobistines kompanijas, veikusias Liuksemburge. Dokumente, kuris buvo paviešintas interneto tinklalapyje “Mediapart", teigiama, kad N.Sarkozi galėjo būti susijęs su minėtų kompanijų veikla.
Pasak tyrimo išvadų, Liuksemburge registruota lengvatinės prekybos kompanija “Heide" slapta finansavo tarpininkus, kurie su kitų šalių vyriausybėmis sudarinėjo stambius neoficialius ginklų sandorius. Konkrečiai minimas Pakistanas, kuris iš Prancūzijos pirko povandeninius laivus.
Liuksemburgo ir Prancūzijos tyrėjai tvirtina, kad su kompanijos “Heide" veikla buvo susiję ir Prancūzijos politikai, konkrečiai N.Sarkozi, kuris, kaip manoma, per minėtą bendrovę rinko lėšas E.Baladu rinkimų kampanijai finansuoti.
Sąsajos su teroro išpuoliu
1995 m. E.Baladu pralaimėjo prezidento rinkimus buvusiam Prancūzijos prezidentui Žakui Širakui (Jacques Chirac). Tuo metu E.Baladu rinkimų štabo vadovu buvo būtent N.Sarkozi. Be to, dabartinis Prancūzijos prezidentas buvo ir biudžeto ministras.
Lobistinė schema, kurios metu tam tikros kompanijos finansuodavo tarpininkus, kad šie palengvintų karinius sandorius, buvo gana plačiai taikoma iki 2000-ųjų, nors “dėkingumo" mokesčiai ir buvo nelegalūs.
Tik Ž.Širakas panaikino tokius pavedimus po 2002 m. Pakistano uoste Karačyje įvykdyto teroro akto, kai sprogus bombai žuvo 11 prancūzų inžinierių, įrenginėjusių Pakistanui povandeninius laivus.
Po atakos buvo pareikšta, kad pastarąją įvykdė teroristinė grupuotė “Al Qaeda", tačiau Prancūzijos laivų statybos kompanijos DCN vidaus tyrimo metu nustatyta, kad su teroro aktu galėjo būti susijęs laiku nesumokėtas mokestis sandorio tarpininkams.
Žuvusiųjų artimieji iki šiol bando teisiškai išsikovoti, kad visi faktai, susiję su sprogimu, būtų paviešinti.
Vyriausybė neigia kaltinimus
Prancūzijos Vyriausybė suskubo paneigti kaltinimus. “Respublikos prezidentas viską papasakojo apie savo praeitį ir mano, kad kaltinimai jam tėra pasakos, - pareiškė Vyriausybės atstovas Lukas Šatelis (Luc Chatel). - Prezidentas su tuo neturi nieko bendra". Kaltinimus anksčiau yra paneigęs ir
E.Baladu.
Tačiau opozicijoje esantys socialistai pareiškė, kad “Mediapart" paskelbta informacija yra itin svarbi ir N.Sarkozi turi pasiaiškinti Prancūzijos žmonėms.
“Mes turime žinoti visą tiesą", - pabrėžė Prancūzijos socialistų partijos atstovas Harlemas Desi (Harlem Desir). Jis pridūrė, kad kariniai klausimai negali būti sprendžiami slapta, nes tai meta šešėlį Prancūzijos reputacijai.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"