Tyrimo metu buvo išanalizuoti 400 tūkst. sveikų žmonių ir buvo nustatyta, kad kasdienis multivitaminų vartojimas neturi tokios naudos sveikatai, kokios žmonės tikisi.
Tyrimo metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar kasdien vartojami multivitaminai sumažina mirties riziką per ateinančius du dešimtmečius.
Vietoj to, kad gyventų ilgiau, žmonės, kurie kasdien vartojo multivitaminus, tyrimo laikotarpiu mirė šiek tiek dažniau nei jų nevartojusieji, todėl tyrėjai pareiškė, kad „multivitaminų vartojimas ilgaamžiškumui užtikrinti nėra patvirtintas“.
Multivitaminų vartojimas kasdien yra gana populiarus – beveik pusė suaugusiųjų Jungtinėje Karalystėje kartą per savaitę ar dažniau vartoja multivitaminus ar maisto papildus. JAV trečdalis suaugusiųjų vartoja multivitaminus tikėdamiesi išvengti ligų.
Tai svarbu ekonomikos klausimu. Apskaičiuota, kad pasaulinė maisto papildų rinka kasmet siekia dešimtis milijardų dolerių.
Mokslininkai suabejojo vitaminų nauda
Tačiau, nepaisant multivitaminų populiarumo, mokslininkai suabejojo jų nauda sveikatai ir net įspėjo, kad papildai gali būti žalingi. Pavyzdžiui, natūralūs maisto šaltiniai beta karoteno apsaugo nuo vėžio, o beta karoteno papildai gali padidinti plaučių vėžio ir širdies ligų riziką, todėl galima daryti prielaidą, kad papilduose trūksta svarbių sudedamųjų dalių.
Tuo tarpu geležis, kurios dedama į daugelį multivitaminų, gali sukelti geležies perkrovą ir padidinti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ir demencijos riziką.
Naujausiame darbe daktarė Erikka Loftfild ir jos kolegos iš Nacionalinio vėžio instituto Merilende išanalizavo trijų svarbių JAV sveikatos tyrimų duomenis. Visi jie pradėti praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje ir juose buvo surinkta išsami informacija apie dalyvių kasdienį multivitaminų vartojimą.
Įrašai apėmė 390 124 iš esmės sveikus suaugusiuosius, kurie buvo stebimi daugiau nei 20 metų.
Tyrėjai nerado įrodymų, kad kasdien vartojami multivitaminai mažina mirties riziką, o atvirkščiai, pastebėjo, kad pirmaisiais stebėjimo metais vartotojų mirtingumo rizika buvo 4 proc. didesnė. Didesnė mirties rizika gali būti susijusi su multivitaminų daroma žala arba su tendencija, kad žmonės pradeda vartoti kasdienius multivitaminus, kai suserga sunkia liga.
Džordžo Vašingtono universiteto medicinos profesorius Nealas Barnardas teigė, kad vitaminai yra naudingi tam tikrais atvejais. Istoriškai jūreivius nuo skorbuto gelbėjo vitaminas C, o beta karotenas, vitaminai C ir E bei cinkas lėtina su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją – būklę, dėl kurios gali smarkiai sutrikti regėjimas.
Taip pat gali būti, kad vitaminai gali būti naudingi ir nemažindami ankstyvos mirties rizikos. 2022 m. atlikto tyrimo metu rasta įrodymų, kad multivitaminai gali sulėtinti kognityvinių gebėjimų silpnėjimą senatvėje.
Daug žada, o mažai duoda
Vis dėlto „multivitaminai per daug žada ir per mažai duoda“, sako N. Barnardas.
Pasak jo, užuot vartoję multivitaminus, turime valgyti sveiką maistą, kuriame būtų daug įvairių mikroelementų, makroelementų ir skaidulinių medžiagų, kartu ribojant sočiųjų riebalų ir cholesterolio kiekį.
Registruotas dietologas ir Astono medicinos mokyklos vyresnysis dėstytojas Duane Mellor sako, kad „nenuostabu, jog jie reikšmingai nesumažina mirtingumo rizikos“.
„Vitaminų ir mineralų papildai patys savaime nepadarys mitybos sveika, tačiau jie gali padėti aprūpinti pagrindinėmis maistinėmis medžiagomis, jei žmogui sunku jų gauti su maistu. Pavyzdys galėtų būti vitaminas D, kurį suaugusieji Jungtinėje Karalystėje raginami vartoti kaip papildą žiemą, arba veganai ir vegetarai, kuriems gali būti naudingas vitamino B12 papildas“, – pažymi jis.
Mokslininkai neturi ką veikti ką ten jiems dar aiškintis kai ir taip viskas aišku ir nereikia būti mokslininku.
Visi mirsim o senatvėje, kad tu ilgiau kirmysi tai visai nereikalinga.
Vitaminai, papildai tai tik marketingas jie niekam nereikalingi, kažkada tiek visko nebuvo ir gyvenimo kokybė buvo geresnė.
Beje, buvot yrimas su jūrininkais dėl Vit. C, kuris parodė, kad naudojant askorbo rūgštį Vit. C trūkumas sumažėjo arba išnyko.
Ir lašinius: valgiau, valgau ir valgysiu.
Ir JŪSŲ ''patarimai'' / propaganda man nė motais.