Turkijos prezidentas ketvirtadienį atvyko į Graikiją mažinti įtampos tarp Ankaros ir Atėnų, taip pat tikėdamasis perkrauti santykius su sąjungininkais Vakaruose.
R.T. Erdoganas, pradėdamas savo pirmąjį oficialų vizitą Atėnuose nuo 2017 metų, pažadėjo pradėti „naują erą“ santykiuose su Graikija.
„Tikiu, kad Turkijos ir Graikijos strateginio bendradarbiavimo susitikimas pradės naują santykių erą“, – sakė R. T. Erdoganas Graikijos prezidentei Katerinai Sakellaropoulou ir pridūrė, kad „turime būti optimistai, ir šis optimizmas bus vaisingas ateityje“.
Ketvirtadienį Graikija ir Turkija susitarė atnaujinti savo santykius ir parengė veiksmų planą, kuriuo siekiama pradėti naują dviejų NATO sąjungininkių, bet istorinių priešininkių santykių erą.
Per svarbų Turkijos Prezidento Tayyipo Erdogano vizitą Graikijoje ilgametės nesutariančios partnerės susitarė sutelkti dėmesį į gerus kaimynystės santykius, išlaikyti atvirus ryšių kanalus, didinti prekybos apimtis ir dirbti sprendžiant klausimus, dėl kurių jos iki šiol buvo susipriešinusios, visų pirma susijusius su Egėjo jūra.
„Tarp mūsų nėra neišsprendžiamų klausimų. Kol mes telksimės į bendrą vaizdą, ir nebūsime tie, kurie perplaukia jūrą ir nuskęsta upėje“, – sakė R. T. Erdoganas po susitikimo Atėnuose su Graikijos ministru pirmininku Kyriakosu Mitsotakiu, kuris užsitęsė ilgiau nei tikėtasi.
Naudinga ir visai Europai
Turkijos ir Graikijos santykių gerinimas reikšmingas ne vien dvišalių santykių srityje ir galėtų padėti Turkijai pataisyti pašlijusius ryšius su Europos Sąjunga bei kitais sąjungininkais Vakaruose.
Abi šalys turi pasirašyti bendradarbiavimo susitarimų. Vienas sudaromas svarbus susitarimas yra susijęs su migracija, komunikacijos kanalų tarp abiejų šalių pakrančių apsaugos tarnybų atvėrimu.
Graikija taip pat turi pasiūlyti atostogų vizas turkams, norintiems lankytis Graikijos salose, ir remia Ankaros prašymą sušvelninti kelionių suvaržymus Turkijos piliečiams Europos Sąjungoje.
NATO sąjungininkės vos pačios neįsivėlė į karinį konfliktą
Seni Graikijos ir Turkijos ginčai per pastaruosius penkis dešimtmečius tris kartus buvo nustūmę kaimynes prie karo slenksčio.
Vėliausią kartą taip nutiko 2020-aisiais, dėl jūrų sienos ir teisių žvalgyti išteklius Egėjo jūroje ir rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Tuomet abiejų šalių kariniai laivai sekiojo vieni kitus Viduržemio jūros rytuose.
Tačiau dvišaliai santykiai pagerėjo nuo vasario, kai Graikija pasiuntė gelbėtojus ir pagalbą Turkijai po galingo žemės drebėjimo, per kurį žuvo mažiausiai 50 tūkst. žmonių.