„Balsas.lt savaitė“ pristato garsiojo ginklų prekeivio – Viktoro Buto istoriją.
Amerikiečių slaptosios tarnybos įsitikinusios, kad jei rusas Viktoras Butas prekiautų legaliai, jis būtų turtingiausias pasaulio verslininkas.
Įkliuvo pernai Tailande
Praėjusių metų pabaigoje 41 metų V. Butas, pramintas Mirties pirkliu, stojo prieš Bankoko (Tailandas) teismą, kuris per tris dienas turėjo nuspręsti, ar išduoti jį Amerikai.
Tačiau teismo procesas buvo atidėtas kovo 6 dienai. Žiniasklaida skelbia, kad į teismo posėdį neatvyko du „ypač svarbūs“ liudytojai.
Vienas labiausiai ieškotų Jungtinių Amerikos Valstijų asmenų V. Butas, kuris oficialiai nėra kaltinamas Tailande, vietos pareigūnams įkliuvo praėjusių metų kovą. Jis sulaikytas vos atvykęs iš Maskvos.
Į CŽV ir britų žvalgybos MI6 akiratį rusas pateko paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai jo lėktuvas ėmė reguliariai skraidyti į Afriką ir iš jos. Iš pradžių jis gabeno gėles ir šaldytas vištas, paskui perėjo prie deimantų, kalnų kopimo įrangos.
Nepastebimai V. Butas pradėjo prekiauti automatų „Kalašnikov“, koviniais naikintuvais. Pastaraisiais metais užsienio žurnalistams jis aiškindavo, kad veža Jungtinių Tautų kareivius, siunčiamus į taikos misijas, ir Afrikos bonzas.
Jo pavardė buvo minima, kai tik pasigirsdavo pranešimų apie sukilėlių kovas Konge, Liberijoje, Siera Leonėje.
Susikrovė milžiniškus turtus
Slapčia džiunglėse ir oro uostose padarytos nuotraukos leido slaptosioms tarnyboms V. Butą identifikuoti ir sukaupti nemažai informacijos apie nelegalią jo veiklą.
Tačiau tik 2000 metų vasarą JAV saugumo taryba galutinai atskleidė, kad jis ne tik vadovauja didžiausiam ginklų prekybos tinklui pasaulyje, bet ir palaiko gerus ryšius su įvairių šalių vyriausybėmis.
Pirmąsyk V. Butui pavyko uždirbti didelę sumą pinigų, kai jam buvo 25-eri. Tada jis už 120 tūkstančių JAV dolerių pirko tris lėktuvus ir išnuomojo juos vienai Maskvos transporto įmonei. Po metų vyras jau turėjo verslo interesų Dubajuje (Jungtiniai Arabų Emyratai), kur tuomet tūkstančiai rusų važiuodavo pirkti prekių į neapmuitintų prekių parduotuves.
Pasitaikė atvejų, kai V. Butas Rusijoje nupirkdavo vieną gėlę už 2 JAV dolerius, o Dubajuje ją parduodavo už 100. Vienu reisu jis pergabendavo 20 tonų krovinio.
Tačiau užsienio spaudoje teigiama, kad V. Butas tėra atpirkimo ožys, už kurio slepiasi daug svarbesni ir įtakingesni asmenys. Neva rusas tik bendravo su norinčiaisiais įsigyti ginklų, o jam už nugaros stovėjo pasaulio galingieji, kurie tampė virvutes. Pats V. Butas nepasakoja, kaip veikia ši slapta sistema.
Manoma, kad daugelis Afrikos sukilėlių yra apginkluoti V. Buto tiekiamais ginklais. SIPA/Scanpix nuotr.
V. Butas gimė 1967 metais Tadžikijos sostinėje Dušanbėje rusų šeimoje.
Maskvos karo akademijoje studijavo užsienio kalbas, todėl laisvai kalba 6 kalbomis.
Manoma, kad kaip KGB agentas V. Butas dirbo Angoloje, tačiau jis pats neigia, kad kada nors yra dirbęs šioje institucijoje.
2005 metais spalvingas V. Buto gyvenimas įkvėpė Holivudo filmo „Karo dievas“ („Lord of War“) kūrėjus. Juostoje pagrindinį vaidmenį atliko aktorius Nicolas Cageʼas. Po dvejų metų apie jį pasirodė knyga.