Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas ima viešai nesutarti ir konfliktuoti. Rusijos prezidentas įvairiose laidose pasirodo kaip jaunas, novatoriškas, suprantantis technologijas, reprezentuojantis tai vertinančią Rusiją. Apie šiuos dalykus jis mėgsta kalbėti. Bet ar tokia Rusija egzistuoja?
D. Medvedevas dalyvavo Rusijos „modernizacijos komiteto“, kurį sudaro biurokratai ir verslo lyderiai, posėdyje. Jo užduotis yra padaryti ekonomiką, šiuo metu priklausomą nuo naftos ir dujų eksporto, pažangesnę. Tai yra naujos valstybės vizija, kurią jis nuolat intensyviai reklamavo nuo pat atvykimo į Kremlių 2008 metais. Bet kritikai pažymėjo, kad tai yra neįmanoma svajonė, nes „valdoma demokratija“, įvesta jo pirmtako Vladimiro Putino, vis dar veikia. D. Medvedevo kadencijai žengiant į paskutinius ketvirtuosius metus, rusai jaučiasi sutrikę, nes nežino, kas vyks toliau. Ar D. Medvedevas laimės antrą kadenciją ir galbūt turės progą savo liberalią retoriką paversti realybe? Ar V. Putinas, dabartinis premjeras, po ilgo laukimo grįš į Kremlių?
Daug kas priklauso ir nuo V. Putino sprendimo. Ką konstitucija beskelbtų, jis lieka galingiausias žmogus šalyje, jam nesvetimi kaskadininkų triukai, drąsa. Jis žino, ką daryti, kad nuolat patektų į antraštes. Nors D. Medvedevas taip pat daug pasirodo nacionalinėje televizijoje, tačiau tokio įspūdžio nesukuria. Bet nutiko keistas dalykas – abu politikai ėmė nesutarti viešai. Kai praėjusį mėnesį V. Putinas pakomentavo NATO veiksmus Libijoje kaip kryžiaus žygių prisiminimą, D. Medvedevas viešai jam papriekaištavo ir tokį pasisakymą pavadino nepriimtinu.
Su kiekviena savaite pasirodo vis daugiau nesutarimų ženklų. Praeitą savaitę vienas iš Kremliaus patarėjų Glebas Pavlovskis buvo atleistas, nes pradėjo daug kalbėti apie Kremliaus problemas, nors jam buvo patarta to nedaryti. Praėjusios savaitės pabaigoje D. Medvedevo komanda padarė netikėtą pranešimą. Gegužės viduryje jis ketina atgaivinti V. Putino prezidentavimo tradiciją – metinę televizijos spaudos konferenciją. V. Putinas šiuose šou renginiuose linksmindavosi, kai kartą per metus daugiau negu tūkstantis žurnalistų iš visos Rusijos susirinkdavo Kremliuje ir ne klausimai čia būdavo svarbiausia. Tai buvo sveikinimai V. Putinui, o vieną kartą – įteikta net atvirutė Valentino dienos proga. Kai D. Medvedevas atvyko į Kremlių, jis nutraukė šį procesą. Tačiau norėdamas parodyti, kad siekia viešumo, pranešė, kad pirmoji klausimų ir atsakymų sesija įvyks šį mėnesį.
Su Kremliumi susiję asmenys teigia, kad pagrindiniai sprendimai dar nepriimti. Nėra ženklų, kad abu svarbiausi Rusijos vadovai spinduliuoja abipuse neapykanta, kaip, pvz., buvo tarp Tony Blairo ir Gordono Browno, bet aišku viena – jie dabar manevruoja dėl pozicijos.
Parengta pagal „The Independent“ informaciją