Antrąją savo vizito Artimuosiuose Rytuose dieną JAV prezidentas Georghe‘as W.Bushas atvyko į Vakarų krante esantį Ramalos miestą, praneša „Al Jazeera“.
Ketvirtadienį , susitikęs su Palestinos savivaldos prezidentu Mahmoudu Abbasu, JAV prezidentas išreiškė viltį, kad taikos susitarimas tarp palestiniečių ir žydų bus pasirašytas dar 2008 metų viduryje. Tai - pirmasis Baltųjų rūmų vadovo vizitas palestiniečių teritorijose.
Priminsime, kad trečiadienį G.W. Bushas viešėjo Izraelyje, kur jį priėmė šios šalies ministras pirmininkas Ehudas Olmertas. Vizito metu JAV prezidentas siekia įtikinti Izraelį sustabdyti nelegalių gyvenviečių statybą palestiniečių teritorijose, o palestiniečius perspėti, kad jų kovotojai liautųsi raketomis apšaudę žydų gyvenvietes.
Tačiau G.W. Busho vizito metu smurtas tarp žydų bei palestiniečių atsinaujino. Palestiniečiai vėl apšaudė Izraelio teritoriją ir viena raketa pataikė į gyvenamąjį namą daugiausiai darbininkų klasės gyvenamame Sderoto mieste. Per atsakomąjį Izraelio oro pajėgų surengtą antskrydį Gazos ruože buvo nukauti 3 palestiniečiai.
Nepaisant naujos smurto bangos, G.W. Bushas pareiškė, kad išaušo istorinis momentas, kai taika Artimuosiuose Rytuose tapo įmanoma. Baltųjų rūmų vadovas pareikalavo nugriauti nelegalias žydų gyvenvietes palestiniečių teritorijose. E. Olmertas sutiko su JAV prezidento reikalavimais, tačiau neatskleidė konkrečios datos, iki kurios nelegalūs naujakuriai bus iškeldinti.
Įvairiais duomenimis, Vakarų krante šiuo metu yra daugiau nei 100 nelegalių žydų gyvenviečių, kurių statyboms nebuvo duotas net Izraelio vyriausybės leidimas. Tačiau E. Olmertas pabrėžė, kad taikos nebus tol, kol palestiniečiai nesustos raketomis apšaudyti Izraelio teritorijos. Izraelio premjeras pareikalavo, kad M. Abbasas imtųsi įnirtingai kovoti su Palestinos savivaldos teritorijoje veikiančiomis ekstremistų grupuotėmis.
Priminsime, kad vakar G.W. Bushas atvyko į Izraelį. Tai – pirmasis G.W. Busho vizitas vienoje iš artimiausių JAV sąjungininkių per visus jo prezidentavimo metus.
Nusileidusį Tel Avivo „Ben Guriono“ vardo oro uoste, G.W. Bushą pasveikino Izraelio prezidentas Shimonas Peresas bei premjeras E. Olmertas. Sh. Peresas susitikimą su JAV prezidentu išnaudojo perspėdamas Iraną, kad šis nenuvertintų Izraelio pasiryžimo apsiginti nuo galimos Teherano agresijos bei paprašė JAV padėti sustabdyti tokius pamišėlius kaip Iranas, „Hezbollah“ bei „Chamas“.
Vis dėlto ne visi yra patenkinti G.W. Busho vizitu Artimuosiuose Rytuose. „Chamas“ grupuotės lyderiai pareiškė, kad JAV prezidento vizitas visų pirma yra besutęsiančios Izraelio vykdomos palestiniečių žemių okupacijos palaiminimas. Tūkstančiai grupuotės šalininkų trečiadienį protestavo Gazos ruože bei degino JAV bei Izraelio vėliavas, o taip pat G.W.Busho bei E. Olmerto portretus.
Be Izraelio ir Vakarų kranto G.W. Bushas taip pat lankysis ir Kuveite, Bahreine, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Saudo Arabijoje bei Egipte. Į vizito žemėlapį nepatenka tik „Chamas“ valdomas Gazos ruožas. „JAV administracija nuolat visapusiškai remia Izraelį tiek tiekdama ginklus, tiek milijonus dolerių, skirtų okupacijai įtvirtinti, palestiniečiams žudyti bei areštuoti bei pačiai Palestinos demokratijai sunaikinti“ – kalbėjo „Chamas“ atstovas spaudai. Jis pareikalavo, kad JAV nustotų kištis į Palestinos reikalus.
Be to, Palestinos politikos analitikas Khaleelas Shaheenas pareiškė, kad JAV prezidento vizitas palestiniečiams jokių teigiamų permainų neatneš. „JAV santykiuose su Izraeliu egzistuoja taip vadinama „raudonoji linija“, kurios Vašingtonas nedrįs peržengti. Tai reiškia, kad žydai ir toliau galės statyti nelegalias gyvenvietes ir vykdyti agresiją Vakarų krante bei Gazos ruože.“ – teigė analitikas.
K. Shaheenas pareiškė, kad vizitas iš esmės naudingas nebent Palestinos savivaldos vadovui M. Abbasui bei Izraelio premjerui E. Olmertui. „Mes žinome, kad E. Olmertas išgyvena ne pačius geriausiu laikus ir G.W. Busho vizito jam reikia, kad sustipintų savo pozicijas. M. Abbasui vizitas taipogi palankus, nes jis gali bandyti įtikinti palestiniečius, kad taikos procesas iš tikrųjų vyksta. Vis dėlto turime prisiminti, kad palestiniečiai patys susilpnino savo pozicijas derybose. Anksčiau jie teigė, kad nesiderės su Izraeliu, jei šis tęs nelegalių gyvenviečių statybas. Tačiau dabar matome, kad statybos ir toliau vykdomos, o palestiniečiai nesitraukia nuo derybų stalo“ – teigė analitikas.