• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

G. Bushas papildė CŽV tardymo taisykles

JAV prezidentas G. Bushas išleido įsakymą, kuris draudžia kai kurias Centrinės žvalgybos valdybos (CIA) tardymo priemones, tačiau nenurodo kokie metodai bus leidžiami.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidento įsakymas buvo pasirašytas atsižvelgiant į šalies Aukščiausiojo Teismo sprendimą, anot kurio, CIA pastaraisiais metais, kovoje su terorizmu taikomi apklausų metodai turi būti įstatymiškai reglamentuoti.

REKLAMA

Žmogaus teisių organizacijos, Kongresas ir Aukščiausiasis Teismas reikalavo, kad visa šalies žvalgybos elgesio su įtariamaisiais metodika būtų suderinta su Ženevos konvencijos reikalavimais.

Pareigūnai nekomentuoja kokios taktikos bus leidžiama imtis. Uždrausta seksualinė prievarta, asmens orumą ekstremaliai žeminantis elgesys ir kankinimai. Neleidžiama įžeidinėti žmogaus religinių įsitikinimų. CIA pareigūnai įpareigojami užtikrinti įtariamiesiems būtinas išgyvenimui sąlygas, reikalingą maistą ir drabužius. Ekspertai pastebi, jog miegas į sąrašą būtinai užtikrintinų dalykų nėra įtrauktas.

REKLAMA
REKLAMA

Laikymas be miego, dezorientavimas, vertimas būti nepatogioje pozicijoje, mirkymas vandenyje yra tie būdai, kuriuos CIA, anot įvairių šaltinių naudoja pastaraisiais metais ir kurie, pasak pačių pareigūnų, yra efektyvūs. Šie metodai atskirai nėr paminėti įsakyme, todėl kai kurie žmogaus teisių gynimo aktyvistai yra nusiteikę skeptiškai ir mano, jog CIA toliau jais naudosis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalis įtariamųjų teroristų yra laikomi Guantanamo bazėje Kuboje, tačiau manoma, jog dar bent 97 asmenys yra slaptuose CIA kalėjimuose įvairiuose pasaulio kampeliuose. JAV priekaištaujama ir dėl lėto teisinio proceso, kai įkalintiems įtariamiesiems teismo tenka laukti keletą metų. JAV žvalgyba drąstiškų tardymo priemonių ėmėsi po 2000  rugsėjo 11-osios teroro akcijų New Yorke.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų