Pavasario sezonui Nepalo valdžia išdavė rekordinį skaičių leidimų kopti į kalną – 381, dar 140 kopia iš Tibeto pusės. Pasiekę vadinamąją mirties zoną, kai iki viršūnės visai nedaug, bet kur itin mažai deguonies – šiuose kamščiuose žmonės neištveria. Nepasiekę svajonės, lipa žemyn ar net žūsta.
Pirmadienį leisdamasis nuo viršūnės, sustreikavus širdžiai, žuvo 61-ienų amerikietis Christopheris Kulishas. O šeštadienį mirties zonoje nusilpęs mirė ir 44-erių britas Robinas Fisheris.
Po paskutinių dviejų mirčių šiemet žuvusiųjų Evereste skaičius pasiekė 9 ir dėl to kyla tikras šaršalas. Alpinistai sako, kad kalta vietos valdžia, išduodanti per daug leidimų lipti.
„Šiemet žuvo daug žmonių, visi tai žino. Tai skerdynės. Noriu pasakyti, kad tai tapo mirties lenktynėmis, nes ten dideli kamščiai, žmonės persistengia, net jei negali užlipti, vis vien lipa. Tik vietoj to, kad pasiektų viršūnę – jie žūsta“, – sakė alpinistas Riza Alee.
Vietos valdžia gūžčioja pečiais. Tai suprantama, kai kiekvienas leidimas kopti sąskaitą papildo beveik 10 tūkst. eurų, o ką jau kalbėti apie kitas vietos verslo pajamas.
„Ir ankstesniais metais Evereste įvykdavo tokie incidentai. Mums teks imtis pokyčių, mes apie tai galvojame“, – tikino turizmo departamento atstovė Mira Acharya.
Vien pernai į Everestą kopė 807 žmonės, manoma, kad šiemet rekordas bus pagerintas. O iš viso viršūnę yra pasiekę 5 tūkst. alpinistų, iš kurių 300 žuvo.
Beje, alpinistai 8848 m. kalno šlaituose palieka ir galybę šiukšlių. Baigiantis šių metų pavasario sezonui ant kalno surinkta 10 tonų išmestos įrangos, butelių, skardinių, takai nusėti išmatų… Išgabenti ir 4 iš anksčiau ten užsilikę žuvusių kopikų palaikai.