• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija paragino valdžios institucijas, verslo įmones ir mokslininkus suvienyti pastangas, kad iki 2020 m. būtų sukurtos būtinos technologijos klimato kaitos problemoms spręsti, ES energijos tiekimo saugumui ir mūsų ekonomikos konkurencingumui užtikrinti. Pasiūlyme dėl investicijų į mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų kūrimą Komisija apskaičiavo, kad per artimiausius 10 metų į energetikos technologijų mokslinius tyrimus reikės investuoti dar 50 mlrd. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Metinės Europos Sąjungos investicijos turi būti padidintos beveik tris kartus – nuo 3 iki 8 mlrd. eurų. Taip planuojama įgyvendinanti Europos strateginį energetikos technologijų planą (SET planą), kuriuo grindžiama ES energetikos ir klimato politika.

REKLAMA

„Iš ankstesnių pramonės revoliucijų įsitikinome, kad tinkamos technologijos mūsų gyvenimą gali padaryti geresnį. Aplinką teršiančio iškastinio kuro ištekliai senka, o tiekimas nepatikimas, tačiau dabar turime ypatingą progą tokiu kuru pagrįstą energetikos modelį pakeisti švarios, darnios ir mažiau priklausomos energetikos modeliu. Viskas priklauso nuo to, ar bus pasirinktos tinkamos technologijos“, - sakė už energetiką atsakingas Komisijos narys Andris Piebalgas.

REKLAMA
REKLAMA

„Investicijų, kurių reikia švariems ir atsinaujinantiems energijos šaltiniams plėtoti, galima gauti tik naudojantis įvairiomis finansinėmis priemonėmis. Komisija ir Europos investicijų bankas šiems tikslams jau skiria gerokai daugiau lėšų. Tačiau turime sutelkti daugiau viešojo ir privataus sektorių lėšų. Siūlome sustiprinti rizikos pasidalijimo finansinę priemonę, toliau remti rizikos kapitalą ir didinti akcijų fondą „Marguerite“ ir kitus fondus“, – sakė už ekonomikos ir pinigų reikalus atsakingas Komisijos narys Joaquinas Almunia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansuoti atrinktos pagrindinės technologijos ir veikla

Drauge su pramonės ir mokslinių tyrimų bendruomenės atstovais Komisija parengė technologijų gaires ir nurodė svarbiausias šešių sričių mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias technologijas, kurių taikymo ES mastu galimybės ypač didelės: vėjo ir saulės energetikos, elektros energijos tinklų, bioenergetikos, anglies dioksido surinkimo ir saugojimo technologijos ir perspektyvios branduolių dalijimosi energijos technologijos.

REKLAMA

Papildomos išlaidos susijusios su pagrindiniais ir taikomaisiais moksliniais tyrimais, demonstravimo veikla ir ankstyvu pateikimu rinkai, išskyrus diegimą. Pasiūlyta nauja efektyvesnio energijos vartojimo iniciatyva (Pažangių miestų iniciatyva), kurią įgyvendintų iki 30 miestų, yra pirmoji priemonė skatinti rinkoje diegti efektyvaus energijos vartojimo, atsinaujinančių energijos šaltinių ir energetikos tinklų technologijas.

Ši parama turėtų paskatinti veikloje dalyvauti pramonės atstovus, remiamus didesnėmis bankų ir privačių asmenų investicijomis į bendroves, kurios bus varomoji jėga siekiant ekonomiką pertvarkyti taip, kad aplinka būtų kuo mažiau teršiama anglies dioksidu. Taip pat apsvarstyta, kokių priemonių gali imtis Europos investicijų bankas, kad būtų teikiama daugiau paskolų SET planui finansuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų