Europos Komisijos energetikos komisaras Guntheris Oettingeris antradienį pirmą kartą prasitarė, kad ES gali paremti Rusijos inicijuojamo dujotiekio „South Stream“ projektui. Per Juodąją jūrą planuojamas tiesti dujotiekis yra laikomas konkurentu iki šiol ES remtam „Nabucco“ projektui.
„Europos Komisija gali paremti „South Stream“ su tą sąlyga, kad jis atitiks visus techninius saugumo reikalavimus“ - per energetikos forumą Bulgarijoje pareiškė G. Oettingeris.
Eurokomisaras iš Vokietijos pareiškė, kad Rusijos dujų monopolininkės „Gazprom“ inicijuojamas projektas padidintų į Europą tiekiamų rusiškų dujų kiekį, o be to, būtų sukurta nauja infrastruktūra ir būtų išvengta to, kad 80 proc. rusiškų dujų į Europą dabar teka per Ukrainą.
Didžioji dalis Vokietijos ekspertų tebemano, kad tarp Rusijos ir Ukrainos kilusi dujų krizė, kuri palietė ir ES vartotojus, buvo Kijevo, o ne Maskvos kaltė. Todėl vokiečiai remia alternatyvaus dujotiekio, kuris apeitų Ukrainą, tiesimą.
G. Oettingerio komentarai, kad Europos Komisija, gali pritarti rusiško dujotiekio „South Stream“ tiesimui, yra pirmas ženklas, kad ES ir vėl nusileis Kremliaus spaudimui.
Iki šiol Europos Komisija teigė, kad ji nei remia, ne neremia „South Stream“ tiesimo. „South Stream“ yra konkurentas ES inicijuotam „Nabucco“ projektui, pagal kurį Kaspijos jūros regiono dujos į Europą būtų tiekiamos per Turkiją ir taip būtų apeinama Rusija.
Tačiau nuo 2002 metų šis projektas menkai tepasistūmėjo į priekį. Projektas neturi daug politinės paramos, be to, su Turkija kyla nesutarimų dėl tranzito sąlygų, o su Azerbaidžanu kyla ginčų dėl dujų kainos. Tuo puikiai naudojasi „Gazprom“, siekiantis prastumti savo projektą „South Stream“. Rusijos premjeras Vladimiras Putinas dėl šio dujotiekio tiesimo asmeniškai jau susitarė su Italijos, Vengrijos, Bulgarijos, Serbijos ir Austrijos atstovais.
Prie šių valstybių antradienį prisijungė ir Kroatija. Jei bus įgyvendintas „South Stream“ projektas, „Nabucco“ dujotiekį bus galima pamiršti, nes abu dujotiekiai, kaip numatoma, turi naudoti tuos pačius išteklius – Kaspijos jūros dujas. „Nabucco“ dujotiekis simbolizavo siekį sumažinti Europos priklausomybę nuo rusiškų dujų, tačiau panašu, kad to padaryti nepavyks.