Europos Komisija pristato griežtesnės finansinės priežiūros Europos lygmeniu planus. Giliausia per kelis dešimtmečius bankų krizė parodė, kad rizika investuojant gali destabilizuoti visą finansų sistemą ir net sukelti chaosą šalių ekonomikoje.
Atskiruose šių metų aukščiausiojo lygio susitikimuose Europos Sąjungos (ES) ir dvidešimties turtingiausių pasaulio valstybių vadovai pažadėjo stiprinti finansų sistemos priežiūrą, kad būtų užkirstas kelias pernelyg didelei rizikai.
„Geresnė tarpvalstybinių finansų rinkų priežiūra itin svarbi dėl etinių ir ekonominių priežasčių, – teigia Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso. – Komisija rengia pasiūlymus, kurie padėtų atgaivinti pasitikėjimą, užkirstų kelią krizėms ateityje ir apsaugotų ekonomikos augimą bei darbo vietas.“
Šiuo metu Europos bankų sistema daugiausiai prižiūrima nacionaliniu lygmeniu. Pagal Komisijos planą būtų įsteigta ES masto įstaiga, kuri nustatytų ir šalintų visai sistemai kylančius pavojus.
Didžioji Britanija, stambiausias bankininkystės centras Europoje, atvirai išsakė savo susirūpinimą dėl tokių planų, nes baiminasi, kad jos priežiūros tarnybos praras savarankiškumą ir taps priklausomos nuo naujų Europos organizacijų.
Būsimų reformų projektą pasiūlė buvęs Prancūzijos centrinio banko vadovas Jacque de Larosieur, projektui pritarė daugumos ES narių vadovai.
Bankai taip greitai pasidavė kreditavimo krizės spaudimui iš dalies dėl to, kad tuomet rinkoje niekas nė nenumanė, kad taip lengvai vienos institucijos nestabilumas gali persiduoti kitoms.
Europos sisteminės rizikos tarybai pirmininkautų Europos centrinio banko pirmininkas, o ją sudarytų visų ES šalių finansų priežiūros institucijų ir centrinių bankų atstovai. Įstaigos paskirtis būtų iš anksto įspėti apie pavojus rinkos stabilumui ir rekomenduoti taisomuosius veiksmus.
Be to, Komisija siūlo įsteigti Europos finansų priežiūros institucijų sistemą, kad užtikrintų darnią daugiau kaip vienoje šalyje veiklą vykdančių finansų įstaigų priežiūrą. Pagal šią sistemą Europos bankininkystės, draudimo ir vertybinių popierių priežiūros institucijos prižiūrėtų ir koordinuotų nacionaliniu lygmeniu priežiūrą vykdančių institucijų darbą.
Šiais dviem ramsčiais grindžiamu planu, kuris yra pagrindinė ES reagavimo į ekonominę krizę dalis, siekiama finansų rinkas padaryti saugesnes investuotojams ir atgaivinti pasitikėjimą sistema. Be to, pasiūlymai padės konsoliduoti Europos finansinių paslaugų rinką.
Po to, kai Europos bankų sistema vos nežlugo 2008 m. spalį, Komisijos Pirmininkas J. M. Barroso įsteigė bankininkystės ekspertų grupę, kuriai vadovauja buvęs Tarptautinio valiutos fondo vadovas Jacques de Larosière.
Grupės paskirtis – rasti finansinės priežiūros gerinimo būdų. Komisijos pasiūlymai grindžiami grupės rekomendacijomis. Tikimasi, kad ES vadovai juos svarstys birželį įvyksiančiame susitikime.
Šie planai bus įteikti ES vadovams svarstyti. Manoma, jie bus aptarti per birželį vyksiantį viršūnių susitikimą. Per metus Europos Komisija parengs įstatymų projektus. Komisija siekia, kad nauja priežiūros sistema įsigaliotų iki 2010 m. pabaigos.
Lemiamą žodį tars Europos Parlamentas ir ES narės, tačiau neabejojama, kad jos pritars šiam siūlymui.