Romai – didžiausia Europos tautinė mažuma – kenčia nuo skurdo, atskirties ir diskriminacijos. Krizės metu jie dar labiau išstumiami į visuomenės paribius. Trečiadienį Europos Parlamento patvirtintoje ataskaitoje pažymima, kad iki šiol vykdyta politika iš esmės nepagerino romų padėties. EP ragina numatyti išsamią ES romų strategiją, kuri apimtų įvairias politikos sritis, bei skirti finansinę pagalbą jai įgyvendinti.
Europarlamentarai kviečia valstybes numatyti tikslinę švietimo politiką, skirtą romams. Jie pastebi, kad „pernelyg daug romų tautybės vaikų yra specialiosiose mokyklose“, kai kurie jų – „be jokio pagrindo, dažniausiai dėl diskriminacijos“. Taip „šiurkščiai pažeidžiama jų teisė į kokybišką išsilavinimą, be to, jiems kyla sunkumų norint tęsti studijas ar rasti darbą“.
EP ragina sudaryti daugiau galimybių romams, ypač moterims, gauti profesinį mokymą ir kelti savo kvalifikaciją. Siekiant skatinti dalyvavimą oficialioje darbo rinkoje taip pat siūloma numatyti papildomą paramą tiems, kurie keičia darbą. Europarlamentarų nuomone, „romų reintegracija yra socialinės politikos tikslas, kurio siekiant būtina sukurti subsidijuojamas rinkos pozicijas“. Jie priduria, jog „siekiant reintegruoti romų darbuotojus verčiau subsidijuoti darbo vietas darbo rinkoje, o ne ilgalaikį nedarbą“.
Europarlamentarai pastebi, jog daugelis universitetus baigusių ir diplomus gavusių romų negrįžta į savo bendruomenes, o kai kurie jų neigia savo šaknis arba bendruomenė jų nebepriima. Todėl EP rekomenduoja numatyti išsamų programų paketą, kuris skatintų universitetus baigusius romus grįžti į savo bendruomenę ir dirbti jos labui. Taip pat „svarbu išsaugoti ir stiprinti savitus romų kultūros bruožus“, pažymi europarlamentarai. Jie ragina „naudotis ES fondais siekiant išsaugoti ir apsaugoti tradicinę romų veiklą“.
Parlamentas „ragina valstybių narių vyriausybes pagerinti romų tautybės moterų ekonominę nepriklausomybę sudarant lengvesnes sąlygas savarankiškam verslui pradėti“ – pavyzdžiui, numatyti mokesčių lengvatas bei sudaryti galimybę gauti mikrokreditus. Savo ruožtu EP „pabrėžia, kad socialinių paslaugų rinka, sveikatos priežiūra, pagalba namuose, viešasis maitinimas ir vaikų priežiūros paramos paslaugos ir kita gali sukurti naujų darbo vietų bedarbiams romams, ypač moterims“.
EP nariai ragina valstybes „imtis reikiamų priemonių siekiant panaikinti rasinę neapykantą ir diskriminacijos bei smurto prieš romus kurstymą žiniasklaidoje“. Jie taip pat pritaria siūlymui priimti naują išsamią ES direktyvą, kuri draustų diskriminuoti ne užimtumo srityje dėl amžiaus, negalios, lytinės orientacijos, religijos ar įsitikinimų.
Siūloma ES lygmeniu sudaryti nepriklausomą ekspertų grupę, kuri koordinuotų valstybių strategijos romų atžvilgiu įgyvendinimą ir ES fondų paramą jai. Savo ruožtu Parlamentas ragina ES valstybes ir šalis kandidates parengti strategiją siekiant, kad daugiau romų dalyvautų rinkimuose kaip rinkėjai ir kaip kandidatai visais lygmenimis.