N. Fergusono teigimu, dabartinė koronaviruso infekcijos užkrėtimų banga gali pasiekti ir po 200 tūkst. naujų atvejų per dieną ribą.
BBC 1 laidoje kalbėjęs ekspertas aiškino, kad paros rodiklis „faktiškai neabejotinai“ pasieks rekordinius 100 tūkst. atvejų jau artimiausią savaitę, o naujų atvejų pikas gali siekti ir dukart didesnį skaičių.
Mokslininko perspėjimas nuskambėjo likus vos pusdieniui iki Anglijoje skelbiamos „laisvės dienos“, kuomet visi likę koronaviruso ribojimai bus nutraukti nuo liepos 19-os dienos.
Europoje – sunki kova su pandemija
Europos šalys tuo metu sunkiai susitvarko su naujų COVID-19 atvejų banga, kurią išprovokavo delta atmaina, kelios šalys jau ėmėsi ribojimo priemonių grąžinimo.
NBC rašoma, kad naujų protrūkių „kaltininkais“ kai kuriose šalyse įvardijamas nenoras skiepytis, o kitose – naktinio gyvenimo draudimų nuėmimas. Europa susidūrė su jau žinoma problema: būtinybe vienu metu ir leisti ekonomikai gyvuoti ir išlaikyti žemą naujų koronaviruso atvejų skaičių.
Tai nėra lengva užduotis, todėl tokios šalys, kaip Prancūzija, Nyderlandai, Graikija ar Ispanija, priešingai nei Didžioji Britanija – nuo pirmadienio įveda naujus draudimus.
Prancūzijoje šalies prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė, kad visi sveikatos sektoriaus darbuotojai privalomai turės skiepytis nuo koronaviruso, o „žaliasis pasas“ bus privalomas tiems, kas norės dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Nuo rugpjūčio mėnesio skaitmeninis pasas bus privalomas lankantis kavinėse, restoranuose, prekybos centruose, lėktuvuose ir traukiniuose. Siekiant paskatinti žmones skiepytis, nuo rudens Prancūzija panaikina ir nemokamus PGR tyrimus.
„Jeigu nesiimsime veiksmų šiandien, tai naujų atvejų skaičius staigiai augs ir išaugins patekimų į ligonines skaičių jau nuo rugpjūčio“, – pareiškė E. Macronas.
Panašios retorikos laikosi ir Graikijos, kurioje taip pat privalomai bus skiepijami medicinos sektoriaus darbuotojai, premjeras Kyriakos Mitsotakis. Tik vakcinuoti žmonės bus įleidžiami į barų, kino teatrų, teatrų ir kitų uždarų viešų vietų vidų.
„Šalis nebus uždaryta vėl dėl kažkieno elgesio. Tai suteiks daugeliui laisvę. Ir apsaugos visus. Šiuo atveju ne Graikija yra pavojuje, o nevakcinuoti graikai“, – NBC cituojamas K. Mitsotakis.
Ispanija taip pat grįžta prie ribojimų politikos. Praėjusią savaitę šalies valdžia atkreipė dėmesį, kad naujų atvejų skaičius patrigubėjo per paskutines dvi savaites. Tiesa, ispanai tikisi, kad tai tebuvo trumpalaikė naujų atvejų banga, kuri jau pasiekė savo piką. Nepaisant to, Katalonijoje ir Valensijoje praėjusią savaitę vėl buvo įvesti tam tikri draudimai, įskaitant ir naktinio gyvenimo ribojimus.
Didžioji Britanija skelbia „įvykdžiusi planą“
Britų valdžios atstovų teigimu, visiems suaugusiems žmonėms Jungtinėje Karalystėje, prieš pirmadienį iš anksto suplanavus nuimant ribojimus, buvo pasiūlyta vakcinuotis.
Naujausi skaičiavimai rodo, kad 46,2 mln. suaugusiųjų (87,8 proc. visos populiacijos) sulaukė pirmosios vakcinos dozės, o 35,7 mln. žmonių (67,8 proc.) yra pilnai vakcinuoti.
Šalies premjeras Borisas Johnsonas pareiškė, kad vakcinacijos tikslas buvo pasiektas ir pavadino tai „neįtikėtinu pasiekimu“.