Europos Parlamentas (EP) vakar nusprendė finansuoti GALILEO projektą. Šiandieninis pasaulis neįsivaizduojamas be balso telefonijos, palydovinės televizijos, GPS ryšio.
Kaip sakė EP narys Šarūnas Birutis, Europa siekia turėti alternatyvą šiuo metu populiariausiai vietos nustatymo sistemai – amerikietiškajai GPS, kuri buvo sukurta pirmiausia kariniais tikslais. Todėl civilius gyventojus pasiekiančio signalo tikslumas ribojamas ir nėra visiškai patikimas. „Dėl šių priežasčių ES siekia turėti savą tikslią, patikimą ir saugią sistemą. Jos vartotojai papildomų išlaidų nepatirs, nes daugelis imtuvų galės naudotis abiejų navigacijos sistemų palydovais“, – teigė europarlamentaras.
GALILEO yra Europos navigacinė palydovinė sistema, sudaranti galimybę teikti paslaugas tiksliai objektų vietai nustatyti. Dvigubo radijo dažnio standartas leis metro tikslumu aptikti objekto vietą realiu laiku. GALILEO – tai bendras Europos Sąjungos ir Europos kosmoso agentūros projektas, tiesa, šiek tiek vėluojamas įgyvendinti. Planuota, jog GALILEO sistema galėsime naudotis jau 2008 m. pradžioje, tačiau parengiamieji darbai užtruko. Daugiausia ties minėto projekto teisėkūra dirbo EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas. „Jei ne šio komiteto narių diskusijos ir atkaklios pastangos, finansavimas nebūtų skirtas ir Europai ypač svarbi navigacinė sistema nebūtų įgyvendinta“, – teigė šio komiteto narys Šarūnas Birutis.
Europos pasaulinės navigacijos palydovinę sistemą (GNSS) turėtų sudaryti dvi programos: EGNOS ir GALILEO. EGNOS – tai regioninė sistema, kurią įdiegus GPS signalai siunčiami siekiant palydovinės navigacijos naudotojams teikti geresnę paslaugą. GALILEO programą sudaro 30 palydovų sistema ir su jais susijusi antžeminė kontrolės infrastruktūra. Tai civilinis projektas, alternatyvus JAV Pasaulinei vietos nustatymo sistemai ir Rusijos GLONASS. Abi šios sistemos buvo sukurtos kariniais tikslais ir finansuojamos karinių struktūrų. Šiuo metu orbitoje skrieja vienintelis „Giove A“ palydovas, o „Giove B“ bus paleistas už kelių dienų, 2008 m. balandžio 27 d., iš Kazachstano Baikonuro kosminės stoties.
Pasak Š. Biručio, Europos navigacijos sistema teiks naudą ne tik verslui, bet ir visai visuomenei, o taip pat ir visuomenės saugumui. GPS padės išvengti automobilių spūsčių, gelbės aptinkant taršos zonas. EGNOS ir GALILEO sistema naudotųsi logistikos įmonės, gelbėjimo ir paieškos tarnybos, mokslo ir inovacijų įmonės, negalią turintys ES piliečiai, karo pramonė. EGNOS ir GALILEO sistemos palengvintų topografinę miestų plėtros bei žemės sklypų, telekomunikacijos ir elektros tinklų priežiūrą.
ES valstybėse narėse turi būti įkurta Europos civilinės palydovinės navigacijos sistemos GALILEO priežiūros agentūros būstinė, kurią didžiausią norą turėti pareiškė Slovėnija ir Čekija. Didelį susidomėjimą parodė ir kitos ES valstybės. 2007-2013 m. finansiniu laikotarpiu projektui skirti 3,4 mlrd. eurų bus naudojami ne tik GALILEO, bet ir GPS signalų priėmimą Europoje gerinančios EGNOS sistemai sukurti. Europos palydovinės navigacijos sistema turėtų pradėti veikti 2013 m. pabaigoje.