D. Trumpas, kuris po sausio 20 d. įvyksiančios inauguracijos perims valdžią į savo rankas, anksčiau žadėjo, kad karas Ukrainoje bus sustabdytas per 24 valandas.
Visgi ši retorika pasikeitė. O tai, kad susitarimas nebus pasiektas per šį laiką, sutinka ir JK užsienio reikalų sekretorius.
Tačiau, D. Lammy įsitikinimu, D. Trumpo taikos planas esą galėtų būti įgyvendintas vėliau.
„Girdime, kad darbotvarkė šiek tiek pasistūmėjo Velykų link“, – BBC radijo stočiai „Radio 4“ komentavo jis.
Visgi, jo vertinimu, nėra aiškių indikacijų, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas yra linkęs sėsti prie derybų stalo tam, kad karas Ukrainoje būtų užbaigtas.
Be to, jis pastebėjo, kad taikos po Šaltojo karo era baigėsi, o Europa atsidūrė „ant peilio ašmenų“. Todėl, jo vertinimu, sąjungininkės turėtų stiprinti savo gynybą.
„D. Trumpas ir JD Vance'as yra teisūs sakydami, kad Europa turi labiau stengtis, kad gintų savo žemyną. Apsimesti, kad yra kitaip, kai Rusija žygiuoja tolyn, yra trumparegiška.
Sieksime įtikinti visus savo NATO sąjungininkus, kad išlaidų gynybai didinimas yra strateginė būtinybė“, – kalbėjo D. Lammy.
Sieks, kad NATO šalys gynybai skirtų 5 procentus
Antradienį Donaldas Trumpas paragino NATO nares padidinti išlaidas gynybai iki penkių procentų bendrojo vidaus produkto (BVP). Jis seniai tvirtina, kad NATO narės per mažai susimoka už apsaugą, gaunamą iš JAV.
„Jos visos gali sau tai leisti, bet turi skirti penkis, o ne du procentus“, – žurnalistams sakė būsimasis JAV prezidentas.
D. Trumpas ne kartą pareiškė skeptišką požiūrį į NATO, Europos saugumo kertinį akmenį nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, o praėjusį mėnesį pakartojo jam būdingą grasinimą pasitraukti iš Aljanso, jei jo narės nepadidins išlaidų gynybai.
„Jei jos apmokės savo sąskaitas ir jei man atrodys, kad jos elgiasi su mumis sąžiningai, mano atsakymas bus toks, kad aš pasiliksiu NATO“, – per interviu sakė būsimasis JAV prezidentas.
32 NATO šalys 2023 m. nustatė minimalų išlaidų gynybai lygį – du procentus BVP, o Rusijos karas Ukrainoje privertė NATO sustiprinti savo rytinį flangą ir didinti šias išlaidas.
D. Trumpas nėra vienintelis, raginantis padidinti išlaidas gynybai – NATO vadovas Markas Rutte praėjusį mėnesį taip pat sakė, kad „mums reikės kur kas daugiau nei dviejų procentų“. Savo pirmoje svarbioje kalboje, pasakytoje, kai pradėjo eiti NATO generalinio sekretoriaus pareigas, M. Rutte perspėjo, kad Europos šalys nėra pasirengusios karo su Rusija grėsmei, ir ragino jas skirti gynybai gerokai daugiau.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!