• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Estijos parlamentas ketvirtadienį priėmė per trečiąjį svarstymą "Įstatymą dėl uždraustų statinių", pagal kurį vyriausybė per 30 dienų nuo įstatymo įsigaliojimo turi iškelti iš Tenismegio kalvos Talino centre paminklą sovietų kareiviams.
Už įstatymo priėmimą balsavo 46, "prieš" - 44 parlamento deputatai. Iš viso Estijos parlamente yra 101 deputatas.

REKLAMA
REKLAMA

Pirminis įstatymo projekto variantas laikė uždraustais statinius tuos, kurie aukština valstybes, okupavusias Estiją, jų vadovus arba ginkluotąsias pajėgas, kursto nesantaiką, ragina daryti nusikaltimus ar kaip nors kitaip pažeidžia viešąją tvarką, bet teisės komisija nusprendė jį gerokai pakeisti.

REKLAMA

Taigi ketvirtadienį parlamento priimtas įstatymas draudžia eksponuoti ar pastatyti viešosiose vietose statinius, aukštinančius Estijos okupavimą ar jos teritorijoje masinių represijų, keliančių grėsmę žmonių gyvybei, jų sveikatai ar turtui, kurstančių nesantaiką ar pažeidžiančių viešąją tvarką, vykdymą.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat draudžiama statyti ar eksponuoti paminklus, monumentaliojo meno kūrinius ar kitus statinius, aukštinančius istorines asmenybes, kurios masiškai naikino estų tautą arba dideliu mastu niokojo istorinę Estijos teritoriją.

Anksčiau įstatymas suteikė teisę parengti įsakymus dėl pažeidimų vidaus reikalų ministrui, o pagal ketvirtadienį patvirtintą įstatymą ši teisė suteikta policijos prefektui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienį nepaisydamas deputatų iš centro partijos, Liaudies sąjungos ir Socialdemokratų partijos prieštaravimo parlamentas patvirtino įstatymo pataisą dėl to, kad Tenismegio kalvoje stovintis Bronzinis kareivis, kuris sovietmečiu buvo pastatytas kaip paminklas "Kariui - išvaduotojui", yra uždraustas statinys ir vyriausybė privalo jį iškelti iš miesto centro.

REKLAMA

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas (Tomas Hendrikas Ilvesas) antradienį pareiškė, jog galutinę nuomonę dėl paminklo jis susidarys tada, kai parlamentas priims įstatymą, nors dabartiniame jo tekste, valstybės vadovo nuomone, matyti keli prieštaravimai šalies konstitucijai.

"Aš negaliu diktuoti parlamentui, kokį sprendimą priimti per galutinį balsavimą, bet tikiuosi, jog dabartinės sudėties parlamentas neleis, kad paskutines jo darbo dienas aptemdytų juridinė klaida", - sakė prezidentas.

REKLAMA

Pagal konstituciją, prezidentas turi teisę nepatvirtinti parlamento priimto įstatymo. Šiuo atveju jis per 14 dienų turi sugrąžinti jį parlamentui drauge su motyvuotu sprendimu.

Parlamentas gali pakartotinai priimti nepakeistą įstatymą arba padaryti jo pataisas. Pirmuoju atveju prezidentas gali patvirtinti įstatymą - arba kreiptis į Valstybės teismą, siūlydamas pripažinti jį prieštaraujančiu konstitucijai.

Jeigu Valstybės teismas pripažins, kad įstatymas atitinka konstituciją, prezidentas turės jį patvirtinti.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų