• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Estija šeštadienį švenčia šalies nepriklausomybės paskelbimo 89-ąsias metines. Pagal tradiciją, tekant saulei 7 val 33 min. Ilgojo Hermano bokšte prie Estijos parlamento bus iškilmingai pakelta Estijos valstybės vėliava.

REKLAMA
REKLAMA

1918 metų vasario 24 dieną grupė Estijos politikos veikėjų per trumpą laikotarpį, rusams pasitraukus, o vokiečių kariuomenei dar neatėjus, paskelbė nepriklausomą Estijos Respubliką. Po to iš karto prasidėjo vokiečių okupacija.

REKLAMA

1918 metų lapkritį kapituliavę Pirmajame pasauliniame kare vokiečiai pasitraukė, ir Taline (tuomet - Revelyje) buvo atkurta Estijos valdžia.

Tačiau Narvoje Estijos bolševikai suskubo paskelbti savo marionetinę respubliką ir pasikvietė į kovą su nepriklausomybės šalininkais Raudonąją armiją. Prasidėjo karas su Sovietų Rusija dėl nepriklausomybės, kuris pasibaigė 1920 metų vasario 2 dieną Tartu taikos pasirašymu.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal šią sutartį bolševikinė Rusija visiems laikams atsisakė pretenzijų į savo buvusią koloniją, bet jau po 20 metų - 1940 metais - pažeidė šią sutartį, aneksavusi Estiją drauge su kitomis Baltijos šalimis - Latvija ir Lietuva.

Atkurti savo nepriklausomybę Estijai drauge su kaimynėmis prie Baltijos pavyko tik 1991 metais, subyrėjus Sovietų Sąjungai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sovietų valdžia išsilaikė beveik 50 metų - daugiau kaip du kartus ilgiau ne pirmasis nepriklausomybės laikotarpis, bet savo valstybės amžių estai skaičiuoja ne nuo 1991-ųjų, o nuo 1918 metų.

Nepriklausomybės šventės išvakarėse atsakydamas į laikraščio "Molodiož Estoniji" skaitytojų klausimus Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas (Tomas Hendrikas Ilvesas) pareiškė, kad Rusija vis dar nenori kalbėti apie praeitį taip, kokia ši praeitis buvo iš tikrųjų: kad Estijos valstybė įsikūrė 1918 metais, kad SSRS atėmė Estijos nepriklausomybę 1940 metais ir po to 1944 metais ir kad okupacijos metai atnešė Estijos žemei ir tautai didžiules kančias.

REKLAMA

"Rusijos nenorą sąžiningai žvelgti į istoriją mes matėme ir tada, kai reikėjo pasirašyti sienos sutartį ir Rusija nesutiko su nuoroda į Tartu taikos sutartį, - pridūrė T.H.Ilvesas. - Tai mes matome ir dabar, kai Rusija, prisimindama 1944-uosius, kalba tik apie Estijos išvadavimą ir nenori pripažinti, kad mums tada vieną okupaciją pakeitė kita".

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų