„Būkite tikri, kad plėtra išliks svarbiausiu mano kitos kadencijos prioritetu“, – sakė U. van der Leyen bendroje spaudos konferencijoje su Albanijos ministru pirmininku Edi Rama.
„Dabar turime visas būtinas priemones ir visus reikiamus instrumentus, todėl imkimės darbo“, – pridūrė ji.
E. Rama sakė, kad „nėra diskusijų dėl to, ar Albanijos vieta yra Europos Sąjungoje, o mūsų vaikų ateitis turi būti kuriama tik ES“. „Esame ES fanatikai“, – pabrėžė premjeras.
Ketvirtojo vizito į regioną atvykusi U. von der Leyen ketvirtadienį vyks į Šiaurės Makedoniją, o po to aplankys kitas regiono šalis.
Diskusijos dėl ES plėtros beveik 18 mln. gyventojų turinčiame regione tęsiasi jau 20 metų, o Briuselis per tą laikotarpį ne kartą keitė savo nuomonę.
Šių šešių šalių likimai taip pat labai skirtingi: Kosovo vis dar nepripažįsta penkios ES valstybės ir jo kelias į narystę bus ilgiausias, o Juodkalnija laikoma pirmaujančia šalimi.
Per šį laikotarpį visuomenės parama narystei ES ir politinė valia įgyvendinti reformas kai kuriose šalyse sumažėjo.
Tačiau nuotaikos pasikeitė 2022 metais Rusijai įsiveržus į Ukrainą – šis įvykis „iš naujo suaktyvino visą procesą“, AFP sakė Briuselyje įsikūrusio analitinio centro „Bruegel“ politologė Heather Grabbe.
Kilęs karas paskatino ES atnaujinti pastangas kovoti su Rusijos įtaka regione.
„Tai, kad ji atvyksta antrosios kadencijos pradžioje ir šiaip dažnai čia lankosi, yra stiprus politinis signalas apie įsipareigojimą ir interesą“, – sakė H. Grabbe.
Šešios šalys, kuriose lankysis U. von der Leyen – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kosovas, Šiaurės Makedonija, Juodkalnija ir Serbija – stengsis parodyti, kad jos rimtai nusiteikusios vykdyti reformas, kurių reikalauja ES.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!