„Mūsų užduotis bus apsaugoti visos ES ir kiekvienos iš jos 27 narių interesus“, – sakė D.Tuskas.
Jis pareiškė, kad Britanija negali tikėtis apriboti migrantų iš ES judėjimą ir tuo pačiu likti Europos bendrojoje rinkoje. ES prezidentas pabrėžė, kad „nebus jokių kompromisų“.
D.Tuskas, vadovaujantis ES lyderių deryboms, sakė, kad Londonas pasirinko „radikaliai atlaisvinti santykius su ES – kažką, kas vadinama kietu „Brexit“.
Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad jos vyriausybės inicijuos išstojimo derybas iki ateinančio kovo pabaigos. Ji taip pat leido suprasti, kad jos vyriausybė galimybę griežčiau kontroliuoti imigraciją gali laikyti svarbesne negu pasilikimas bendrojoje Europos rinkoje. Toks požiūris neformaliai yra vadinamas kietu „Brexit“.
Kai tik Th.May inicijuos 50-ąjį ES sutarties straipsnį dėl išstojimo, prasidės dvejus metus truksiančios derybos dėl Britanijos išėjimo sąlygų. Šis laikotarpis gali būti pratęstas, bet tik tuo atveju, jei visos 27 liekančios Bendrijos valstybės tai nuspręstų vienbalsiai.
Tačiau nedaugelis ES narių nori Britanijos išėjimo, o D.Tuskas pareiškė, kad Londonas dar galėtų pakeisti savo sprendimą per tuos dvejus metus.
„Nėra jokių teisinių kliūčių tokiam sprendimui, ir neabejoju, kad toks scenarijus būtų priimtinas visiems Europos partneriams“, – sakė jis ekspertams ir pareigūnams, susirinkusiems Europos politikos centro renginyje.
Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas pareiškė, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė nori „turėti savo tortą ir jį suvalgyti“, likdama Europos bendrojoje rinkoje, tačiau kontroliuodama ES piliečių judėjimą į JK.
Britai mano, kad europiečiai partneriai leisis į kompromisą, nes ši šalis yra antra pagal dydį Bendrijos ekonomika. Tačiau D.Tuskas Europos politikos centro idėjų kalvės dalyviams pasiūlė atlikti nesudėtingą eksperimentą: „Nusipirkite tortą, suvalgykit jį ir pažiūrėkite, ar jis vis dar yra lėkštėje.“
„Žiauri tiesa – kad „Brexit“ reikštų praradimus mums visiems. Ant stalo nebus jokių tortų. Bus tik druska ir actas, – sakė D.Tuskas. – Vienintelė reali alternatyva kietam „Brexit“ yra jokio „Brexit“.“
Th.May susiduria su vis didesniu spaudimu. Dėl birželį vykusio referendumo rezultatų braška Britanijos ekonomika ir smunka svaro kursas, o Škotija ruošia naują balsavimą dėl nepriklausomybės. Aktyvistai skundžia teismų sprendimus, o įstatymų leidėjai kelia triukšmą dėl „Brexit“ derybų sąlygų.