Šią savaitę Chabarovske (Rusija), Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos rengiamame viršūnių susitikime bus bandoma atnaujinti pašlijusius tarpusavio santykius, kurie buvo atšalę po Rusijos karo su Gruzija. Tikimasi, kad šiame susitikime bus aptarti prekybos, saugumo ir energetikos klausimai.
Susitikimas vyks vis dar tvyrant įtampai ir per daug nesitikint pasiekti konkretesnių rezultatų. Greičiau tai tebus tik pirmasis bandymas derinti galimas ateities pozicijas, tai pripažįsta ir ES pareigūnai.
"Bus daug nejaukios tylos ir ledinių šypsenų, ir jei išvyksime iš Chabarovsko su minimalia žala, nepasiekę jokio persilaužimo, to pakaks", - sakė vienos Europos šalies diplomatas.
Ankstesni ES-Rusijos susitikimai dažniausiai pasižymėdavo viešais kivirčais, nei konkrečiais rezultatais. ES kritikuodavo Rusiją dėl žmogaus teisių ir demokratijos suvaržymų, Rusija į šią kritiką atsikirsdavo pateikdama analogiškų korupcijos ir teisių pažeidimų pavyzdžių ES šalyse.
2008 metais pasitraukus tuometiniam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui iš Kremliaus, atsirado vilčių, kad santykiai tarp Rusijos ir ES pagerės. Tada ES pareigūnai teigė, kad su dabartiniu prezidentu Dmitrijumi Medvedevu jie gali drauge dirbti.
Tačiau neatrodo, kad naujojo prezidento atėjimas atnešė žymesnių pokyčių tarpusavio santykiuose.
"Prezidento pasikeitimas neatnešė didelių permainų dvišaliuose santykiuose, nors kai kur tonas ir kalba pasikeitė. Tačiau svarbiausia žinia mums yra Rusijos politikos tęstinumas", - sakė vienas ES diplomatas, paprašytas palyginti V.Putiną ir D.Medvedevą.
Ir atrodo, kad ši politika nelabai pasikeitė. Kremliaus atstovai savo pasisakymuose dažnai kviesdavo ES konstruktyviam dialogui ir bendradarbiavimui.
Tačiau realybėje Kremlius labiau linkęs sudaryti dvišalius susitarimus su jai draugiškomis Europos šalių vyriausybėmis, tokiomis kaip Italija ar Vokietija nei dirbti su ES.
Derybos dėl vamzdyno
Gegužės 21-22 dienomis vyksiančio susitikimo darbotvarkėje daugiausia dėmesio bus skiriama Maskvos siūlymams energetikos ir Europos saugumo srityje, apie tai pranešė Rusijos nuolatinis atstovas prie ES Vladimiras Čižovas.
Rusija ketina apsvarstyti savo naujausią siūlymą energetikos srityje ir tikisi, kad projektą "Pietų srautas", kaip anksčiau "Šiaurės srautą", ES įtrauks tarp prioritetinių Europos energetinio saugumo užtikrinimo projektų.
Rusija teigia, kad "Pietų srautas", dėl kurio statybos Rusija penktadienį pasirašė kelis svarbius susitarimus su šalimis-dalyvėmis, gali būti paleistas anksčiau nei "Nabucco" vamzdytas.
Azerbaidžano, Turkijos ir ES atstovai Prahos susitikime (gegužės 8 d.) priėmė bendrą susitarimą, kuriuo sugrįžta prie „Nabucco“ vamzdyno idėjos įgyvendinimo. Taip Europa tikisi sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos dujų.
Tai nepatinko Rusijai, kuri visaip bandė peikti šį susitarimą, teigdama kad "Nabucco" nesudarys konkurencijos Rusijos "Pietų srauto“ projektui, nes dujos "Nabucco" dujotiekiui bus brangesnės.