Šią savaitę Viena pranešė, kad ketina deportuoti pabėgėlius atgal į karo nuniokotą Siriją, islamistų vadovaujamų sukilėlių puolimui nutraukus dešimtmečius trukusį Basharo al Assado klano valdymą šalyje.
Tačiau migracijos eurokomisaras Magnusas Brunneris, kuris pats yra austras, po derybų su vidaus reikalų ministrais Briuselyje aiškiai pareiškė, kad toks žingsnis būtų pernelyg skubotas.
Sirijos sukilėlių pajėgos, vadovaujamos islamistų grupuotės „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), paskyrė laikinąjį ministrą pirmininką, kuris vadovaus Sirijai iki kovo, ir pažadėjo laikytis teisinės valstybės principo.
„Sakyčiau, kad priverstinis grįžimas kol kas neįmanomas“
Tačiau HTS turi sąsajų su Sirijos „al Qaeda“ padaliniu, todėl džiaugsmą dėl B. al Assado nuvertimo lydėjo netikrumas dėl daugiatautės ir daugiakonfesės šalies ateities.
„Sakyčiau, kad priverstinis grįžimas kol kas neįmanomas“, – spaudos konferencijoje sakė M. Brunneris.
Vis dėlto jis pažymėjo, kad savanoriškas grįžimas namo „gali būti patrauklus daugeliui sirų“, švenčiančių žiauraus B. al Assado valdymo pabaigą.
„Kadangi padėtis vis dar nestabili, turime sutelkti dėmesį į savanorišką grįžimą“, – sakė M. Brunneris, teigdamas, kad grįžtantiems asmenims reikia ES paramos, taip pat ir finansinės.
„Kalbant apie pinigus, taip, manau, kad turime kažką daryti“, – nurodė eurokomisaras.
Karas Sirijoje, kurį sukėlė B. al Assado kruvinas susidorojimas su protestais 2011 metais, prisidėjo prie migrantų krizės, per kurią 2015 metais į Europą atvyko daugiau kaip milijonas žmonių.
Po B. al Assado nuvertimo kelios ES šalys, įskaitant Vokietiją ir Italiją, įšaldė naujus Sirijos piliečių prašymus suteikti prieglobstį. Oficialiais duomenimis, spalio pabaigoje visame bloke buvo nagrinėjama daugiau kaip 100 tūkst. jų bylų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!