Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) šalių vyriausybių atstovai sutarė dėl vieningo standarto įvedant Europoje vadinamąją „Mėlynąją kortą“ („blue card“), palengvinančią kvalifikuotų darbininkų iš trečiųjų šalių įsidarbinimo sąlygas ES šalyse.
Mėlynoji korta būtų kuriama JAV Žaliosios kortos pavyzdžiu. Toks dokumentas suteiks galimybę ES nepriklausančių šalių piliečiams atvažiuoti dirbti į ES, išskyrus Didžiąją Britaniją, Airiją ir Daniją, kurioms ši direktyva nebus taikoma. Korta šiems piliečiams ir jų šeimos nariams galios nuo vienerių iki ketverių metų.
Mėlynosios kortos turėtojams bus sudaromos tokios pat darbo, darbo apmokėjimo ir atleidimo iš darbo sąlygos kaip ir šalies gyventojams, pripažįstamos jų kvalifikacijos, teisės į narystę profsąjungose, į socialinę apsaugą ir pensijas, į būsto įsigijimą. Išdirbęs 18 mėnesių ES šalyje Mėlynosios kortos turėtojas ir jo šeimos nariai, atsižvelgiant į tam tikras sąlygas, galės laisvai įsidarbinti kitose ES šalyse.
Taip pat buvo priimtas sprendimas sugriežtinti baudžiamąsias sankcijas įmonėms, nelegaliai įdarbinančioms nekvalifikuotus darbininkus iš šalių, neįeinančių į Europos Sąjungos sudėtį. Šie teisės aktai Europos Sąjungoje pilnai įsigalios per dvejus metus, o pati "Mėlynoji korta" pradės galioti nuo 2011 m.
Jacques'as Barrot, už teisinius klausimus ir vidaus reikalus atsakingas Europos Komisijos narys, pareiškė, jog kvalifikuotų specialistų srautas padidins Europos Sąjungos šalių konkurencingumą. J. Barrot pabrėžė, kad migrantai, turintys aukštąjį išsilavinimą ir aukštą kvalifikaciją, Europos Sąjungoje visuomet yra laukiami svečiai, nepaisant ekonominės padėties Europoje.
2008 m. lapkričio 4 d. Europos Parlamento Piliečių laisvių komitetas pritarė siūlymui sukurti europinį leidimą, kuris būtų išduodamas kvalifikuotiems užsienio šalių specialistams, norintiems laikinai įsidarbinti ES.
„Mėlynoji korta“ padės sumažinti ES darbuotojų deficitą ES, per ateinantį dvidešimtmetį galintį siekti 20 mln. žmonių. Labiausiai darbo rankų trūks inžinerijos ir kompiuterinių technologijų srityje.
Analogiška JAV „žalioji korta“ suteikia nuolatinį leidimą gyventi iki 10 m., taip pat leidžia keliauti ir dirbti JAV teritorijoje, o po 5 m. galimybę gauti JAV pilietybę.