„Tai primygtinas raginimas Ukrainai veikti dabar“, – Vokietijos diplomatijos vadovas Guido Westerwelle (Gvidas Vestervelė) pareiškė prisidėjęs prie derybų su kolegomis iš kitų 27 ES šalių.
„Laiko lieka vis mažiau“, – pažymėjo jis.
Ukraina ir ES planuoja pasirašyti asociacijos sutartį per viršūnių susitikimą Vilniuje lapkričio 28–29 dienomis.
Ši sutartis Kijevui taptų pirmuoju žingsniu visavertės narystės Bendrijoje link – tačiau su sąlyga, kad Kijevas laikysis esminių ES principų, įskaitant reikalavimą užtikrinti sąžiningą teisingumo sistemą.
Ar bus pasirašyta ta sutartis, labai priklauso nuo Ukrainos parlamento, kuris turėtų priimti įstatymą, leidžiantį J.Tymošenko išvykti gydytis į užsienį bei nustatyti aiškias jos grįžimo sąlygas – ar ekspremjerė galės grįžti į politiką; kada ji galės tai padaryti.
Tačiau didėja nerimas, kad asociacijos sutartis nebus pasirašyta Vilniuje, nes penktadienį Ukrainos Aukščiausioji Rada nesugebėjo susitarti dėl įstatymo projekto, kuris leistų kaliniams, tokiems kaip J.Tymošenko, išvykti gydytis į užsienį.
ES šalys kritikavo J.Tymošenko politinio priešininko prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybę taikant pasirinktinį teisingumą savo oponentams.
„Viskas prezidento Janukovyčiaus rankose, – Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas (Karlas Biltas) sakė atvykęs į pirmadienį prasidėsiantį susitikimą. – Mes turime politiką, (bet) nesu tikras, ar jis turi politiką.“
C.Bildtas taip pat konstatavo, kad šiuo metu ES negali priimti sprendimo dėl Ukrainos.
"Galvoju, kad dabar dar per anksti. Kiek žinau, (Europos Parlamento specialieji pasiuntiniai, buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas) Coxas (Petas Koksas) ir (buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras) Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis) dar dirba. Todėl per anksti tai aptarinėti. Aš čia nesitikiu didelio aptarinėjimo šiuo klausimu", - sakė ministras.
Į klausimą, ar Vilniaus viršūnių susitikime bus priimtas sprendimas dėl Asociacijos sutarties su Ukraina pasirašymo, C.Bildtas atsakė: "Nežinau. Du dalykai: Vilnius - ne čia. Mes dabar Briuselyje ir ant stalo turime nepakankamai (argumentų sprendimui priimti), o Vilnius bus kitos savaitės pabaigoje. Pažiūrėsime. Dabar dar anksti".
Ukrainos parlamentas tęs posėdžius nuo antradienio, todėl „dar yra laiko“ pasiekti susitarimą, sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Šis klausimas išliks derybų programos viršuje, pažymėjo ES išorės politikos vadovė Catherine Ashton (Ketrin Ašton).
„Jie žino, ką turi pasiekti, ir žino, kad turi įvykdyti reikalavimus, – aiškino ji. – Jie turi išspręsti klausimus dėl pasirinktinio teisingumo. Šiandien pradėtime (atliktų darbų) apskaitą.“
Ukraina taip pat yra smarkiai spaudžiama Maskvos neatsigręžti į ES ir prisidėti prie Rusijos vadovaujamos Muitų sąjungos.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.