Pristatydamas savo šių metų veiklos prioritetus, J.-C.Junckeris žadėjo neatsisakyti savo planų perkelti iš Italijos ir Graikijos į kitas Bendrijos nares tūkstančius prieglobsčio prašytojų. Šie planai, kuriems griežtai nepritarė kelios rytinės ES narės, po ilgų diskusijų spalį galiausiai buvo patvirtinti.
Kol kas į kitas valstybes buvo perkelti tik 272 pabėgėliai iš 160 tūkst., kuriuos buvo sutarta paskirstyti po ES nares, Europą užplūdus tūkstančiams migrantų, bėgančių nuo konfliktų Sirijoje ir kituose karštuosiuose taškuose.
„Ne Komisija nepadarė“, - spaudos konferencijoje sakė 28 valstybių Bendrijos aukščiausios vykdomosios valdžios institucijos vadovas, kuris yra vienas planų dėl migrantų krizės sprendimo architektų.
„Bet daugelis valstybių narių nevisiškai padarė tai, ką turime padaryti, ir kas turi būti padaryta“, – pridūrė J.-C.Junckeris.
Jis skundėsi, kad užuot ieškojusios bendro sprendimo, valstybės narės atnaujina sienų kontrolę, ir dėl to kyla grėsmė laisvo judėjimo Šengeno zonai bei platesniam ES projektui.
„Kas žudo Šengeną, ilgainiui palaidos ir vidaus rinką“, - sakė J.-C.Junckeris ir pridūrė, jog tai sukeltų „nedarbo problemą, kuri būtų nebevaldoma“.
Europa jau kenčia dėl didžiulio, daugiau nei 10 proc., siekiančio nedarbo, o tokiose šalyse kaip Graikija bei Ispanija darbo neturi 50 proc. jaunų žmonių.
„Kai visa tai sugrius, ekonominė kaina, augimo praradimas ir žala Europos augimo perspektyvoms bus milžiniška“, - pažymėjo J.-C.Junckeris.
„Be Šengeno, laisvo darbo jėgos judėjimo, be Europos piliečių teisės laisvai keliauti euras netenka prasmės“, - sakė jis, kalbėdamas apie ES bendrąją valiutą naudojančių 19-os valstybių euro zoną.
J.-C.Junckeris sakė, kad jau ima pavargti nuo Komisijai žeriamos kritikos, esą ji daro nepakankamai, kad būtų išspręsta Senąjį žemyną užklupusi rimčiausia migrantų krizė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, nors ji daug mėnesių triūsė rengdama pabėgėlių perkėlimo ir kitus planus.
Jis pliekė valstybes nares už tai, kad jos nevykdo planų, dėl kurių pačios sutarė, įspėdamas, kad ES „artėja prie rimtos patikimumo krizės“, kuri ištiks, jei jos neprisiims savo teisinių ir politinių įsipareigojimų.