Pasitikėjimas tarp Europos Sąjungos (ES) ir Maskvos pasiekė žemiausią lygį nuo komunizmo žlugimo Rusijoje ir Rytų Europoje, ketvirtadienį pareiškė Bendrijos prekybos komisaras Peteris Mandelsonas (Piteris Mandelsonas).
"Nepasitikėjimas tarp Rusijos ir Europos Sąjungos toks didelis, kokio nebuvo nuo šaltojo karo laikų", - sakė P.Mandelsonas Vokietijos žurnalui "Sueddeutsche Zeitung".
ES valstybės kritikavo Maskvą už naftos ir dujų tiekimą per nesutarimus su Ukraina. Jos nuogąstavo, kad Rusija nusprendė panaudoti savo didelius energetikos išteklius kaip politinį ginklą.
ES narės taip pat pareiškė susirūpinimą dėl Kremlių kritikuojančių disidentų ir žurnalistų žudymo, taip pat neseniai vykusių opozicijos demonstracijų išvaikymo Rusijoje.
"Mūsų reikalavimai laikytis žodžio laisvės ir nuomonių įvairovės principų pagrįsti, mes turime juos pareikšti", - sakė P.Mandelsonas.
Jis taip pat įspėjo Maskvą dėl stiprinamos valstybės įtakos ekonomikai, nes dėl to skundžiasi užsienio investuotojai.
"Rusija taps stipri XXI amžiuje, jeigu valstybė pasitrauks iš ekonomikos ir nesistengs jos valdyti", - sakė jis.
Jis paragino Rusiją įvykdyti reformas, kurios padėtų sukurti "nepriklausomą ir skaidrią teisinę valstybę".
P.Mandelsonas taip pat pareiškė, jog ES reikia garantijų, kad Rusija nenutrauks naftos ir dujų tiekimų.
"Europai reikia energetikos saugumo, ir Rusija dėl to tik laimės, jeigu pavyks pasiekti susitarimą", - sakė jis.
ES tikisi peržiūrėti platų bendradarbiavimą ir prekybos sutartį su Rusija, bet negali pradėti derybų šiuo klausimu. Lenkija paskelbė veto ketinimui pradėti diskusijas dėl to, kad 16 mėnesių Rusija draudžia įvežti mėsą iš Lenkijos.