Europos Sąjunga (ES) atnaujino stojimo derybas su Kroatija, kurios buvo užstrigusios dėl užsitęsusio teritorinio ginčo su Slovėnija. Derybos buvo atnaujintos po to, kai Slovėnija pareiškė atšaukanti 10 mėnesių trukusią derybų blokavimą, skelbia Europe Voice.
Abi šalys nusprendė savo ginčą išspręsti Tarptautiniame teisme, būtent to iki šiol reikalavo Slovėnija sutikdama nutraukti derybų blokavimą.
Ministrų susitikime Briuselyje ES ir Kroatija atidarė šešis naujus derybinius skyrius iš 35, kuriuos visos kandidatės turi užbaigti, norėdamos įstoti į ES.
Šiuos šešis skyrius sudaro: laisvas kapitalo judėjimas; žemės ūkio ir kaimo plėtra; teisingumas, laisvė ir saugumas; maisto saugumas, veterinarija ir fitosanitarija; mokesčiai; regiono politika.
Tačiau derybos dėl žmogaus teisių vis dar yra blokuojamos dalies ES valstybių narių, kurios nėra iki galo patenkintos, kaip Kroatija bendradarbiauja su JT karo tribunolu ir Tarptautinių tribunolu dėl buvusios Jugoslavijos.
"Atidarėme šešis ir uždarėme penkis skyrius. Žengtas labai svarbus žingsnis į priekį. Buvo labai svarbi diena", - po susitikimo pareiškė ES pirmininkaujančios Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.
"Tai ženklas visam Balkanų regionui, rodantis, kad europinės integracijos procesas tęsiasi", - pridūrė C.Bildtas.
"Akivaizdus persilaužimas Kroatijos prisijungimo procese", sakė ES plėtros komisaras Olli Rehnas. - Tai parodo, kad Kroatija atliko savo darbą ir padarė pažangą", - sakė jis.
O.Rehnas išsakė viltį, kad Kroatija galėtų užbaigti derybų procesą iki kitų metų vidurio.
Slovėnija ir Kroatija nuo 1991 metų, kai abi šalys pasiskelbė nepriklausomybę nuo buvusios Jugoslavijos ginčijosi dėl sienų. Dėl šio ginčo nuo praėjusių metų gruodžio Slovėnija blokavo Kroatijos derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą.
Liubliana kaltina Kroatiją neteisėtu Adrijos jūros akvatorijos prie Slovėnijos Pirano miesto prisijungimu bei trukdymu Slovėnijos laivams tiesiogiai išplaukti į tarptautinius vandenis.
Slovėnija į ES įstojo 2004 metais. Kroatija 28-ąja Bendrijos nare tikėjosi tapti iki 2011 ar 2012 metų, tačiau kol kas neaišku, ar šį planą pavyks laiku įgyvendinti.