Ukrainos bendrasis vidaus produktas (BVP) 2022 metais sumažės 30 proc., nors dar kovą, netrukus po Maskvos invazijos pradžios, ERPB prognozavo 20 proc. nuosmukį.
Bankas taip pat numato, kad 2023 metais Ukrainos BVP padidės 25 proc., o ne 23 proc., kaip buvo prognozuota kovo mėnesį.
Rusijos blokada smarkiai pakenkė svarbiam Ukrainos žemės ūkio sektoriui – o šalis yra stambi kviečių ir saulėgrąžų aliejaus eksportuotoja. Dėl karo taip pat sutriko Europos automobilių gamintojų importuojamų laidų tiekimas iš Ukrainos.
ERPB taip pat pažymėjo, kad sankcijų slegiamos Rusijos ekonomika šiemet susitrauks 10 proc., o kitąmet jos augimas bus nulinis. Tokias pat prognozes bankas skelbė ir kovo mėnesį.
ERPB buvo įkurtas 1991 metais siekiant skatinti postkomunistinių šalių perėjimą prie rinkos ekonomikos, bet nuo tada išplėtė savo veiklos geografiją, ėmęsis veikti ir Artimųjų Rytų bei Šiaurės Afrikos šalyse.
Bankas antradienį taip pat pranešė, kad bendras ekonomikos augimas jo veiklos regionuose šiemet bus mažesnis negu tikėtasi anksčiau.
„Nuo kovo mėnesio prognozės buvo peržiūrėtos daugiausia dėl didesnio negu anksčiau manyta nuosmukio Ukrainoje, kur vis tęsiasi karas.“
Dabar ERPB numato, kad BVP jo veiklos regionuose šiemet padidės 1,1 proc., nors dar pavasario pradžioje buvo tikėtasi 1,7 proc. augimo.
„Prognozės gali būti dar gerokai pablogintos, jeigu padidėtų karo veiksmų mastas arba jeigu būtų labiau apribotas dujų ar kitų žaliavų eksportas iš Rusijos“, – perspėjo bankas.
ERPB pridūrė, kad, „be didelių maisto, energijos ir metalų kainų poveikio, kai kurie ūkiai ERPB regionuose taip pat patiria neigiamą poveikį prekybos, turizmo ir migrantų perlaidų iš Rusijos segmentuose“.
Rusijos sąjungininkės Baltarusijos ekonomika – o Vakarai yra paskelbę sankcijų ir šiai šaliai – šiemet smuks 4 proc., prognozuoja bankas, kuris dar kovą buvo numatęs, kad su Ukraina ir Rusija besiribojančios Baltarusijos BVP 2022 metais sumažės 3 procentais.
Maskvai surengus invaziją į Ukrainą, ERPB balandį sustabdė finansinį ir techninį bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija.
Organizacija, kuri jau ne kartą pasmerkė šiuos Rusijos veiksmus, taip pat paskelbė uždarysianti savo atstovybes Maskvoje ir Minske.
Kovo mėnesį bankas pristatė 2 mlrd. eurų vertės „atsparumo“ priemonių paketą, skirtą padėti dėl karo Ukrainoje nukentėjusiems piliečiams, bendrovėms ir šalims, įskaitant pabėgėlius priimančias šalis.
Londone įsikūręs bankas naujų investicinių projektų Rusijoje nėra ėmęsis nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Krymą.