Kai kurių didžiųjų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių valdantysis elitas Europos Parlamento rinkimės kampanijos metu susilaukia įnirtingos kritikos ugnies, taip leidžiant euroskeptiškosioms grupuotėms atkreipti dėmesį į savę.
Italų lyderis Silvio Berlusconis, kurio dešinioji partija "Laisvės žmonės" (PDL) pagal apklausas gali surinkti net iki 40 proc. balsų, trečiadienį susilaukė siūlymų atsistatydinti dėl kyšininkavimo skandalo.
Milano teismas nustatė, kad S.Berlusconis įpareigojo sumokėti britų kilmės teisininkui Davidui Millsui 435 tūkst. eurų, kad pastarasis pateiktų melagingus parodymus eilėje teisminių procesų, kuriose figūravo Italijos premjeras. Jo atstovas spaudai tvirtina, jog tokiais reikalavimais siekiama pakenkti S.Berlusconiui, kuris savo partijos sąraše įrašytas pirmuoju numeriu.
Britų euroskeptiškoji Nepriklausomybės partija (UKIP) ketina per dvi savaites išleisti 2,3 mln. eurų, kad patrauktų į savo pusę leiboristų rinkėjus, nusivylusius saviškiais dėl parlamentarų išlaidavimo skandalo.
„Apklausos rodo, jog apie 60 proc. naujų šalininkų atėjo iš Leiboristų partijos", - sakė UKIP lyderis Nigelas Farrageas. UKIP ir Leiboristai dabar surenka po 16 proc. balsų, nors gegužės pradžioje UKIP rėmė tik 6 proc. apklaustųjų.
Prieš Lisabonos sutartį nusiteikusi partija "Libertas" yra nusitaikiusi į opozicinę Konservatorių partiją, kuri, remiantis apklausomis, pirmauja Jungtinėje Karalystėje. Vaizdo klipe tyčiojamasi iš Torių (konservatorių) lyderio Davido Camerono atsiprašymų išlaidavimo tema. "Libertas" teigia, kad klipą peržiūrėjo daugiau kaip milijonas internautų.
Prancūzijos valdančioji Liaudies judėjimo sąjunga (UMP) apgynė savo agitacinį video klipą ginče su garso ir vaizdo įrašus kontroliuojančia komisija CSA. Trečiadienį komisija nustatė, jog šis klipas nėra "propagandinis".
Lenkijoje centro dešinioji "Piliečių platforma" jau ketvirtą mėnesį išlieka populiarumo viršūnėje, rodo CBOS rengiamos visuomenės nuomonės apklausos. Partijos reitingas tik gegužę smuktelėjo nuo 44 iki 42 proc.
Ministro pirmininko Donaldo Tusko asmeninis reitingas sumažėjo trimis procentais iki 48 proc.
Euroskeptiškosios "Įstatymo ir teisingumo" partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis trečiadienį pareiškė, kad Lenkijos laukia "pragariška (ekonomikos) krizė" ir paragino lenkus balsuojant EP rinkimuose paskelbti "perspėjimą" Piliečių platformai.
Tingiausi europarlamentarai gėdinami
Lenkų politinis elitas pateko į kritikos ugnį straipsniuose, kuriuose aprašomas tingiausių europarlamentarų išlaidavimas. Bulvarinis laikraštis "Fakt“ rašo, kad "Piliečių platformos" europarlamentaras Krzysztofas Holowczycas nedalyvavo net 65 proc. Europos Parlamento posėdžių. Dienraštis "Rzeczpospolita" rašė, kad nuo birželio lenkų europarlamentarai skraidys verslo klase ir siurbčiodavo kokteilius Afrikos paplūdimiuose nuvykę į simpoziumus skurdo tema.
Vokietijoje krikščionys demokratai ir krikščionis socialistai (CDU ir CSU) bendroje rinkimų kampanijoje stengiasi kreiptis į konservatyviausius centro dešiniųjų rinkėjus.
Jie dėmesį sutelkia į religinius klausimus, apleliodami į Dievo įtraukimą būsimose ES sutartyse, laikydami Turkiją toliau nuo ES ir stiprindami vokiečių kalbos įtaką Europos Sąjungoje. Partijos taip pat pasisako ir už tai, kad daugiau ES sprendimo teisių būtų sugrąžinta nacionalinėms valstybėms.
Graikų opozicinė socialistų partija PASOK užsipuolė valdančiąją „Naujosios demokratijos“ frakciją už išankstinį Parlamento paleidimą, taip bandant išvengti eilės korupcijos skandalų. "PASOK susieja Europos rinkimus su nacionaliniais rinkimais," - sakė socialistų lyderis Georges Papandreous. "Mes norime, kad piliečiai ... nukreiptų šalį reikiama kryptimi“.
Čekijos kairioji opozicijoje esanti Socialdemokratų partija (CSSD) ketina skirti 2,6 mln. eurų EP rinkiminei kovai prieš konservatorių Pilietinės demokratijos partiją (ODS). CSSD pirmininkas Jiri Paroubekas sakė, kad ODS vyriausybė sugebėjo panaudoti mažiau negu 1 proc. lėšų iš ES fondų, šaliai siūlomų iki 2013 metų.
Pasitvirtina nuogąstavimai dėl rinkėjų apatiškumo Airijoje ir Rumunijoje, kur žmonėms labiau rūpi vietinės valdžios ir artėjantys prezidento rinkimai negu Europos Parlamento rinkimai.
Rinkimų plakatai sukelia apmaudą
Airiijoje žmonės pradėjo skųstis, kad plastikiniai ES rinkimų plakatai uždengia svarbius kelio ženklus.
Švedijoje yra atvirkštinė tendencija. Geteborge, išankstinio balsavimo į ES rinkimus metu prie balsadėžių atėjo 900 žmonių daugiau. Į tuos pačius rinkimus prieš dvejus metus atėjo tik 278 žmonės.
Austrijos žalieji, siekdami padidinti žmonių simpatijas ES, Vienoje organizuoja gatvės teatro vaidinimus, taip bandydami išsklaidyti stereotipus, kad Briuselis visą savo laiką skiria vien tik bananų išlikimo reguliavimui.
Ispanijos vyriausybė pateikė teisės akto pasiūlymą ES valstybėms narėms, kuriuo siekiama padidinti europarlamentarų skaičių nuo 736 iki 754, kai bus ratifikuota Lisabonos sutartis (potencialiai 2010 m. pradžioje), o ne nuo 2014 m. (kaip šiuo metu numatyta).
Šis siūlymas gali būti apsvarstytas ES viršūnių susitikime, kuris įvyks birželio mėn. Jei jis būtų priimtas Ispanija, Prancūzija, Švedija, Austrija, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Portugalija, Olandija, Bulgarija, Latvija, Slovėnija ir Malta gautų papildomų vietų Parlamente.