• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas pritarė galutinei ataskaitai, kurioje smerkiami slapti CŽV skrydžiai, o Europos šalių vyriausybės ir slaptosios tarnybos kaltinamos tuo, kad keletą kartų sutiko su tokia praktika ir ją nuslėpė.

REKLAMA
REKLAMA

Europos Parlamento ataskaitoje sakoma, kad jis "smerkia ypatingąjį perdavimą kaip neteisėtą priemonę, Jungtinių Valstijų naudotą kovoje su terorizmu".

REKLAMA

"Be to (jis) smerkia tam tikrų Europos šalių slaptųjų tarnybų ir vyriausybinių institucijų sutikimą su šia praktika ir (jos) nuslėpimą keletą kartų", - sakoma joje.

Ataskaita buvo priimta didele persvara - už ją balsavo 382 ES asamblėjos narių. Prieš balsavo 256 europarlamentarai, o dar 74 susilaikė.

REKLAMA
REKLAMA

Šia ataskaita baigiamas metus trukęs tyrimas dėl įtarimų, kad CŽV slapta laikė įtariamus teroristus Europoje ir kai kuriuos jų nuskraidino į valstybes, kuriose taikomi kankinimai.

Balsavimas prasidėjo po karštų debatų, per kuriuos socialistai, liberalai, žalieji ir kairieji pasmerkė "purviną karą", kariautą Europai prisidedant, o konservatoriai sakė, kad šis tyrimas atskleidė labai nedaug tvirtų įrodymų ir buvo kurstomas antiamerikietiškų nuotaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Tai kruopšti penkerius metus (trukusių) ekscesų ir piktnaudžiavimų, dažnai toleruotų kovos su terorizmu vardan, analizė, - Europos Parlamentui sakė ataskaitos autorius socialistas Claudio Fava (Klaudijus Fava). - Daugelis vyriausybių apsimetė to nepastebinčios".

REKLAMA

Liberalų vardu kalbėjęs Ignasi Guardansas Cambo (Ignasis Gvardansas Kambo) sakė, kad šie faktai buvo patikrinti ir įrodyti. "Negalima kovoti su terorizmu per purviną karą mūsų vardu", - sakė jis.

Tačiau daugelis konservatyvių įstatymų leidėjų sakė, kad šioje ataskaitoje atsiduodama Amerikos pliekimu ir kad joje trūksta tvirtų įrodymų.

REKLAMA

"Joje daroma prielaida, kad yra viena pagrindinė kaltoji šalis ir tai yra JAV. Štai kodėl mums nepatinka ši ataskaita", - sakė Jasas Gawronski (Jasas Gavronskis) iš konservatyvios Europos liaudies partijos, dirbęs laikinajame komitete tariamam CŽV vykdytam kalinių gabenimui ir neteisėtam kalinimui Europos šalyse tirti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas pripažįsta slaptą įtariamųjų perdavimą trečiosioms šalims, bet neigia, kad juos kankino ar perdavė toms šalims, kuriose jie buvo kankinami.

Europos Parlamentas neturi teisinių galių šiais klausimais ir gali pateikti tik rekomendacijas.

Per ketverius metus po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose į Europą ar virš jos CŽV lėktuvai skrido mažiausiai 1 245 kartus, nurodoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų