• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jo­lan­ta ir To­mas, gy­ve­nan­tys Ai­ri­jo­je, sa­vait­ga­lį Šiau­liuo­se su­mai­nys auk­so žie­dus. Ves­tu­ves gim­ti­nė­je jie va­di­na iš­si­pil­džiu­sia sva­jo­ne. Pas­lau­gų vers­lo at­sto­vai skai­čiuo­ja, kad va­sa­rą už­sie­nio lie­tu­viai su­da­ro apie 70–80 pro­cen­tų jų klien­tų.

REKLAMA
REKLAMA

Ves­tu­vės – tik gim­ti­nė­je

Jo­lan­ta aš­tuo­ne­rius me­tus dir­ba Ai­ri­jo­je, prieš tai tre­jus me­tus – Is­pa­ni­jo­je. To­mas Ai­ri­jo­je – ant­ri me­tai, anks­čiau gy­ve­no Ang­li­jo­je. Su­si­pa­ži­no per ato­sto­gas gim­ti­nė­je – Šiau­liuo­se.

REKLAMA

Da­bar Jo­lan­ta ir To­mas ke­lia­si kuo anks­čiau, gu­la­si kuo vė­liau, kad pa­si­džiaug­tų: „Taip gra­žu! Na­mai yra na­mai.“

To­dėl ves­tu­vių šven­tę po­ra įsi­vaiz­da­vo tik Lie­tu­vo­je.

„Čia gy­ve­no­me, čia au­go­me. Čia to­kia gra­ži gam­ta ir orai“, – sa­ko Jo­lan­ta. „Čia – mū­sų mais­tas, mū­sų pa­pro­čiai, – pri­du­ria To­mas. – Į Ai­ri­ją vi­sų sve­čių ne­su­sik­vie­si. Ki­ti net Lie­tu­vo­je nea­tei­na į šven­tę, nes ne­tu­ri pi­ni­gų, o ką jau kal­bė­ti apie skry­džius.“

REKLAMA
REKLAMA

Pa­sak jau­na­ve­džių, Lie­tu­vo­je jau ne­bė­ra pi­gu, kaip bū­da­vo anks­čiau. Mais­tas Ai­ri­jo­je yra pi­ges­nis.

Trokš­ta­mą ves­tu­vių su­kne­lę jau­no­ji įsi­gi­jo Lon­do­ne, Šiau­liuo­se už­si­sa­kė po­bū­vio puo­ši­mo pa­slau­gas.

Jo­lan­ta nuo ma­žens lan­ky­da­vo Šv. Jur­gio baž­ny­čią ir įsi­vaiz­duo­da­vo sa­ve su bal­ta su­kne­le. Da­bar atė­jo me­tas sva­jo­nes iš­pil­dy­ti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ves­tu­vė­se Jo­lan­ta ir To­mas trokš­ta su­si­tik­ti su vai­kys­tės drau­gais, ku­riuos sun­ku su­rink­ti krū­von. Į tuok­tu­ves at­vyks bi­čiu­liai lie­tu­viai iš Da­ni­jos, Šve­di­jos, Ai­ri­jos, Ang­li­jos, Ru­si­jos.

REKLAMA

Už­sie­ny­je iš­si­bars­tę jų drau­gai šven­tes pla­nuo­ja iš anks­to – kad vi­si ga­lė­tų par­vyk­ti tuo pa­čiu me­tu. Jo­lan­ta skai­čiuo­ja: vieš­na­gės Šiau­liuo­se sa­vait­ga­liai bus užim­ti grį­žu­sių drau­gų vai­kų krikš­ty­no­mis.

Su­si­tin­ka ir be pro­gos

Kel­mės ra­jo­ne esan­čios kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos „Mie­go kli­ni­ka“ sa­vi­nin­kė Li­na Au­gy­tė tei­gia, kad net 70 pro­cen­tų pa­slau­gų už­sa­ko­vų va­sa­rą – iš už­sie­nio grįž­tan­tys lie­tu­viai.

REKLAMA

Šį sa­vait­ga­lį so­dy­bo­je bus šven­čia­mos Lon­do­ne gy­ve­nan­čių lie­tu­vių ves­tu­vės.

„Iš už­sie­nio grįž­tan­tys lie­tu­viai su­siei­na ir be pro­gos – ne­bū­ti­nai lau­kia sa­vait­ga­lio, tin­ka pir­ma­die­nis ar ant­ra­die­nis“, – sa­ko L. Au­gy­tė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pa­sak vers­li­nin­kės, emig­ran­tai ren­ka­si Lie­tu­vą, nes no­ri pa­si­ma­ty­ti su gi­mi­nai­čiais, pri­sta­ty­ti jiems ant­rą­ją pu­sę, nes daž­niau­siai jau­nie­ji vie­ni ki­tų gi­mi­nių ne­pa­žįs­ta.

Pi­ni­gais ne­si­švais­to

Už­sie­nio lie­tu­viai šven­tes gim­ti­nė­je pla­nuo­ja iš anks­to, re­zer­vuo­ja vie­tas, per­ve­da pi­ni­gus.

REKLAMA

Pa­sak Li­nos, nau­jų tra­di­ci­jų iš už­sie­nio lie­tu­viai ne­si­ve­ža, lai­ko­si sa­vų: „Se­ne­liai, tė­ve­liai daž­niau­siai bū­na lie­tu­viai, vai­kai ir anū­kai sten­gia­si ir dėl jų. Šven­tės Lie­tu­vo­je bū­na lie­tu­viš­kos.“

REKLAMA

L. Au­gy­tė sa­ko, kad grį­žę lie­tu­viai ne­si­švais­to pi­ni­gais. Anks­tes­niais me­tais iš­lai­dau­da­vo dau­giau.

„Ko ge­ro, sun­kiai už­dirb­da­mi, pa­ju­to pi­ni­go ver­tę“, – svars­to kai­mo tu­riz­mo so­dy­bos sa­vi­nin­kė.

Vers­li­nin­kė įsi­dė­mė­jo pa­vie­nes itin pra­ban­gias iš už­sie­nio par­va­žia­vu­sių lie­tu­vių šven­tes. Prieš ke­le­rius me­tus pra­šmat­nio­se ves­tu­vė­se triū­sė ves­tu­vių pla­nuo­to­jai, de­ko­ra­to­riai, vien jau­na­ve­džių tor­tas kai­na­vo 5 tūks­tan­čius li­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Emig­ra­ci­ja kei­čia cha­rak­te­rį

L. Au­gy­tė sa­ko, kad po­pu­lia­rūs ir gi­mi­nių, drau­gų su­si­ti­ki­mai, nes lie­tu­viai iš­si­blaš­kę po vi­są pa­sau­lį. So­dy­bos sa­vi­nin­kams ten­ka gir­dė­ti: „Mes – iš Ame­ri­kos, o mes – iš Olan­di­jos.“

REKLAMA

Vie­na gi­mi­nė, grį­žu­si iš įvai­rių pa­sau­lio kam­pe­lių, Kel­mės ra­jo­ne su­si­tin­ka kiek­vie­nų me­tų lie­pą.

Daž­niau­siai grįž­tan­tie­ji gy­ve­na Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos sos­ti­nė­je Lon­do­ne. Šven­tes šven­čia ir JAV, Vo­kie­ti­jos, Is­lan­di­jos lie­tu­viai.

REKLAMA

L. Au­gy­tė ma­no, kad emig­ra­ci­ja kei­čia lie­tu­vių cha­rak­te­rį. Išei­viai pra­de­da ver­tin­ti gi­mi­nes, šei­mą, drau­gus. Sus­tip­rė­ja šei­mos ver­ty­bės, trau­kia na­mai.

No­ri tuok­tis sa­vo pa­ra­pi­jo­je

Kai­rių (Šiau­lių ra­jo­nas) ir Ku­rų (Rad­vi­liš­kio ra­jo­nas) pa­ra­pi­jų kle­bo­nas Sau­lius Ma­tu­lis pa­tvir­ti­na: už­sie­nio lie­tu­viai ir tuok­tis, ir vai­kus krikš­ty­ti no­ri Lie­tu­vo­je, nors už­sie­ny­je dir­ba ku­ni­gų iš Lie­tu­vos.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia – sa­va pa­ra­pi­ja, gi­mi­nės, ar­ti­mie­ji – sa­va že­mė šau­kia“, – sa­ko kle­bo­nas.

San­tuo­kos lai­ką jau­na­ve­džiai iš už­sie­nio sten­gia­si su­de­rin­ti iš anks­to, su kle­bo­nu ta­ria­si jau prieš me­tus. Dėl krikš­ty­nų – pa­pras­čiau, jos su­pla­nuo­ja­mos prieš dvi tris sa­vai­tes.

Daž­niau­siai į kle­bo­ną krei­pia­si Ang­li­jo­je, Ai­ri­jo­je, Vo­kie­ti­jo­je gy­ve­nan­tys lie­tu­viai, ma­žiau tau­tie­čių iš Šve­di­jos, Nor­ve­gi­jos.

Pa­sak S. Ma­tu­lio, at­va­žiuo­ja tuok­tis ir miš­rių po­rų. Svar­biau­sia, kad po­ra pa­si­ža­da vai­kus au­gin­ti ka­ta­li­kiš­kai.

Kle­bo­nas pa­ty­rė, kad vy­ras daž­niau­siai links­ta į žmo­nos pu­sę: jei žmo­na – lie­tu­vė, prie­sai­ką vy­ras per­skai­to lie­tu­viš­kai. Jei yra gi­mi­nių už­sie­nie­čių, apei­gos vyks­ta dviem kal­bo­mis, yra pa­ruoš­ti ver­ti­mai.

Ir sve­čiai grį­žę iš už­sie­nio

Šiau­lie­tis fo­tog­ra­fas Sau­lius Jan­kaus­kas jau re­gist­ruo­ja ki­tų me­tų už­sie­nio lie­tu­vių ves­tu­vių už­sa­ky­mus.

REKLAMA

Jo skai­čia­vi­mu, šie­met už­sa­ko­vai – 80 pro­cen­tų už­sie­ny­je gy­ve­nan­tys lie­tu­viai, dau­giau­sia iš Ai­ri­jos, Ang­li­jos.

Praė­ju­sį sa­vait­ga­lį Sau­lius fo­tog­ra­fa­vo ves­tu­vė­se, ku­rio­se tik 20 pro­cen­tų sve­čių bu­vo vie­tos gy­ven­to­jai, ki­ti – su­grį­žę iš už­sie­nio.

Spe­cia­lių pa­gei­da­vi­mų emig­ran­tai ves­tu­vi­nin­kai ne­ke­lia, fo­to­se­si­joms ren­ka­si įpras­tas vie­tas: Pak­ruo­jo dva­rą, Už­ven­čio ma­lū­ną, pa­jū­rį.

Fo­tog­ra­fas įsi­ti­ki­no: grį­žę lie­tu­viai bū­na iš­siil­gę lie­tu­viš­ko mais­to, lie­tu­viš­kų dai­nų, tra­di­ci­jų, daug bend­rau­ja.

No­ri pa­si­gra­žin­ti

Šiau­lių gro­žio ir so­lia­riu­mų stu­di­jos „Di­va­lis“ di­rek­to­rė As­ta Pet­raus­kie­nė sa­ko, kad grįž­tan­čių­jų iš už­sie­nio ant­plū­dis jau ne pir­mus me­tus ­jau­čia­mas nuo bir­že­lio vi­du­rio ir tę­sia­si iki rug­sė­jo vi­du­rio – kar­tu su ves­tu­vių ir krikš­ty­nų me­tu.

Už­sa­ko­mos įvai­riau­sios pa­slau­gos: jei yra pro­ga, šu­kuo­se­na ir ma­kia­žas. Kas­die­nai pa­gei­dau­ja­ma da­žy­ti plau­kus, da­ry­ti ma­ni­kiū­rą, pe­di­kiū­rą, kad ne­rei­kė­tų šiomis pro­ce­dū­ro­mis rū­pin­tis iš­vy­kus.

Pa­sak A. Pet­raus­kie­nės, klien­tai į Lie­tu­vą su­grįž­ta dėl pi­ges­nių kai­nų, be to, da­lis jų yra pa­sto­vūs ir no­ri, kad jų plau­kais rū­pin­tų­si tas pa­ts kir­pė­jas, prie ku­rio yra pri­si­ri­šę.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų