Romos katalikai tapo didžiausia D. Britanijos religine bendruomene. Naujausiais duomenimis į sekmadienines mišias šalies bažnyčiose dabar susirenka daugiau katalikų, nei anglikonų. Katalikybei naujų jėgų suteikė lietuviai, lenkai ir iš kitų Rytų Europos šalių atvykę imigrantai, sekmadienio numeryje rašo britų dienraštis „The Telegraph“.
Tai reiškia, kad tradicinė šalies anglikonų bažnyčia po daugiau nei 400 metų prarado populiariausios krikščionybės atšakos pozicijas. Pasak dienraščio, vakar paskelbti skaičiai liudija, kad anglikonų tikėjimas gali tapti mažumos šalies gyventojų tikėjimu, ir šie duomenys turėtų „paskatinti veikti.“
Naujausiais statistikos duomenimis tikinčiųjų, dalyvaujančių sekmadieninėse anglikonų bažnyčios mišiose, skaičius nuo 2000 m. sumažėjo 20 proc. D. Britanijoje veikiančių 37 tūkstančių bažnyčių apžvalgos, kurią planuojama paskelbti 2008 m., išvadose teigiama, kad pernai sekmadienines mišias Anglijoje lankydavo vidutiniškai 861 000 žmonių.
Pasak dienraščio, katalikybės stiprėjimą skatina imigrantų iš Rytų Europos ir Afrikos srautas. Iš ten atvykę katalikai užpildė lig tol tuštėjusius D. Britanijos katalikų bažnyčių klauptus.
Dienraštis pastebi, kad pastaruoju metu visos krikščioniškos šalies konfesijos susiduria su rimtais pokyčiais ir bando prie jų prisitaikyti: antai anglikonų bažnyčia bando ieškoti naujų evangelizacijos formų siųsdama į naktinius klubus kapelionus, pastačiusi ant baržos plaukiojančią bažnyčią ir rengdama kongregacijas internete.
Su tikinčiųjų mažėjimu susidūrė ir katalikų bažnyčia, tačiau Europos Sąjungos plėtra 2004 m. padėjo sustiprinti jos pozicijas šalyje atvykus tūkstančiams lenkų ir lietuvių, rašo „The Telegraph“.
1991 m. katalikiškas D. Britanijoje mišias lankydavo 1,3 mln. žmonių – 40 proc. mažiau, nei 1963 m. Tačiau per 6 praėjusius metus šis skaičius sumažėjo tik 13 proc., nes katalikiškų bažnyčių tuštėjimą pristabdė imigrantai iš katalikiškų šalių.
Tačiau Viešosios politikos tyrimų instituto migracijos, lygiateisiškumo ir pilietybės skyriaus vadovas Danny Sriskandarajah teigia, kad šio tyrimo rezultatai rodo, jog pilni klauptai katalikiškose bažnyčiose išliks nebeilgai.
„Mes jau pastebime, kad iš Rytų Europos atvykstančių žmonių skaičius mažėja, daugelis jų jau grįžo į namus. Tai svarbus fenomenas, bet panašu, kad jis bus laikinas. Aš abejoju, ar toks lankymas (katalikiškų bažnyčių – red.) išliks per ateinančius 10 metų“, - sakė jis.