„Šis kontrsnaiperis priėmė nuostabiai greitą sprendimą ir akivaizdžiai išgelbėjo D. Trumpo gyvybę“, – cituojamas Billas Pickle’as, buvęs specialusis agentas, atsakęs už buvusio viceprezidento Alo Gore'o slaptosios tarnybos komandą.
„Mūsų vaikinai yra geriausi šauliai pasaulyje. Tai yra tai, ką jie daro“, – įsitikinęs B. Pickle’as.
„Ir per sekundę nuo tos akimirkos, kai tas vaikinas pradėjo šaudyti, CS vyrukas jį nušovė, – sakė jis, pavartodamas slaptosios tarnybos santrumpą (angliškai „Secret service“). Tačiau jis pripažino, jog kils klausimų dėl to, ar galėjo slaptosios tarnybos pareigūnai bent keliomis sekundėmis anksčiau sureaguoti į grėsmę ir taip būtų išvengta aukų.
Ar galėjo kontrsnaiperiai pastebėti šaulį anksčiau?
B. Pickle’o teigimu, viena iš pagrindinių tyrimo krypčių ir bus bandymas išsiaiškinti, kaip šaulys sugebėjo užsiropšti ant pastato stogo nepastebėtas pareigūnų.
„Kitas klausimas yra, kodėl tas pastato stogas nebuvo apsaugotas, ar buvo pareigūnai, kurie tikrino asmens duomenis?“ – pridūrė jis.
„Kaip tas vaikis sugalvojo užsiropšti ant stogo ir šliaužti juos? Jis šliaužė stogu savo keliais ir alkūnėmis, priešais save laikydamas ginklą, kaip kariuomenėje“, – „Business Insider“ cituojamas ekspertas.
Atsargos spec. agento Anthony Cangelosi, kuris anksčiau dirbo su kandidatų į JAV prezidentus apsauga, teigimu, net jeigu kontrsnaiperiai ir būtų sureagavę greičiau, jie ne visada turi leidimą veikti vos pamatę galimą grėsmę.
A. Cangelosi teigimu, pareigūnams kyla klausimas: o kas jeigu čia 20-metis vaikis, kuris tiesiog dievina saugomą asmenį, taip nori jį pamatyti, kad užsiropščia ant stogo, o aš jį nušaunu. „Niekas iš pareigūnų nenori atsidurti tokioje situacijoje“, – aiškino ekspertas.
Ekspertas: šaulys buvo gerai pasirengęs
B. Pickle’as pripažino, kad „iš kelių šimtų metrų šovęs vaikis puikiai padirbėjo“, pataikydamas į D. Trumpo ausį iš tokio atstumo.
„Net jeigu ir naudojo optinį taikiklį, reikia treniruoto žmogaus, kad iš tokio atstumo pataikytų kam nors į galvą, net jeigu tu iš tiesų pataikai į patį galvos šoną, – aiškino jis. – Tai nebuvo sėkmės šūvis, tai buvo vyrukas, kuris prieš tai šaudė“.
FTB nustatė, kad šaulys yra 20-metis Thomas Matthew Crooksas iš Pensilvanijos valstijos. FTB teigė, kad vis dar tiria nusikaltimo motyvą.
Galėjo būti „sutaupyta“ skiriant apsaugos darbuotojus
B. Pickle’o teigimu, vienas iš esminių faktorių, nulėmusių tragišką D. Trumpo šalininkų susitikimo baigtį – nepakankamas antisnaiperių kiekis šioje teritorijoje. „Kažkas galėjo nuspręsti, kad tiek užtenka, tačiau jie buvo neteisūs, nes vaikis sugebėjo užlipti ant stogo ir bent triskart iššauti“, – aiškino jis.
Jis pripažino, jog tokiais atvejais Slaptosios tarnybos atstovai iš anksto apžiūri planuojamą masinio renginio vietą ir pateikia savo pageidavimus vadovybei. Tačiau kaip ir kitur, trūkstant darbuotojų, vadovybė jiems pasako, kad gali skirti tik vieną komandą atlikti šiam darbui. „Tai nėra kažkokia retenybė – jeigu tu neturi (žmonių), tai tu jų neturi“, – aiškino B. Pickle’as.
A. Cangelosi teigimu, nepaisant to, kiek snaiperių galėjo būti renginyje, dažniausiai yra užtikrinamas 360 laipsnių padengimas, vietoje, kur saugomas asmuo sėdi.
B. Pickle’o teigimu, „CS vyrukai“ gali teisintis tuo, jog jie 4 valandas praleido svilinant saulei ir jei būtų pasitelkta dar viena grupė ar dronai, tai to nebūtų nutikę.
Antisnaiperių dėmesį taip pat galėjo nukreipti ir greta augantys medžiai, kuriuose įžvelgta pasislėpusio šaulio grėsmė.
Ekspertas atkreipė dėmesį į tai, kad tipinio nusikaltimo atveju „blogietis“ bando slėptis ir į tai galėjo didesnį dėmesį koncentruoti saugumo pareigūnai, o jaunuolis tiesiog užlipo ant pastato stogo atviroje vietoje, kur, kaip paaiškėjo vėliau, jį matė dešimtys liudininkų ir netgi buvo priėjęs vietos policijos pareigūnas.
B. Pickle’o teigimu, toks vietos pasirinkimas reiškė, kad jaunuolis buvo pasirengęs mirti. „Baisiausias košmaras Slaptajai tarnybai visada yra vienišas šaulys, kuris niekada neskelbia savo pažiūrų atvirai ir yra pasirengęs mirti“, – aiškino jis.