Lyg sniego gniūžtė iš Tuniso atskriejusi Jazminų revoliucija drebina arabų pasaulio ekonomikos pamatus. Nedirbantys bankai ir parduotuvės, blokuojamas internetas, dėl grynųjų trūkumo neišmokami atlyginimai ir pensijos, o sustojus prekybai artimiausiu metu gali imti trūkti maisto – tokia riaušių draskomo Egipto realybė. Kairo gatvės trumpam atgijo tik sekmadienį - po devynių dienų pertraukos vėl dirbo bankai.
Gatvėse siautėjantys egiptiečiai demonstrantai reikalauja vieno: kad beveik trisdešimt metų šalį valdantis buvęs oro pajėgų generolas Hosnis Mubarakas kuo greičiau atsistatydintų.
Ilgisi tvarkos
Padavėju dirbantis trisdešimtmetis egiptietis Fahimas Sayedas riaušes stebėjo iš šono. Jis vaikščiojo Kairo gatvėmis ir žvalgėsi į gatvėse stovinčius tankus bei strypais apsiginklavusius riaušininkus. ,,Los Angeles Times" žurnalistui vyras pasakojo, kad į darbą grįžti negalės, kol nenuslūgs įtampa. Jis teigė kasdien laukiantis vis ilgesnėse eilėse prie duonos ir gaunantis vis mažesnę porciją.
F. Sayedas apskaičiavo, kad pinigų pragyventi minimaliomis salygomis jam užteks dar mėnesiui – valgant ryžius ir daržoves, nes mėsos nebeįperka. Piktindamasis esama padėtimi, jis vis dar tikisi, kad H. Mubarako tvarka grįš. ,,Kai H. Mubarakas rūpinosi šalimi, bent maisto galėjau gauti", – skundėsi egiptietis, vis dar pasitikintis autoritariniu lyderiu.
Įmonės bėga
Egiptas ilgai dirbo, kad pritrauktų kuo daugiau užsienio investicijų, sukursiančių darbo vietų jaunai, išsilavinusiai ir angliškai kalbančiai darbo jėgai. Panašu, kad kilusios riaušės gali jas lengvai išbaidyti.
Tarptautinės bendrovės ,,Coca-Cola", ,,General Motors", ,,Volkswagen" nenumatytam laikui sustabdė savo veiklą šalyje. JAV korporacija ,,Procter & Gamble" uždarė dvi gamyklas ir iš šalies evakavo užsienio valstybių darbuotojus.
Dalį veiklos Kairo „Smart Villages“ technologijų parke sustabdė ir ,,Microsoft". Kompaniją papiktino Egipto valdžia: prasidėjus neramumams nutraukė interneto tiekimą. Nors trečiadienį draudimas buvo panaikintas, įmonės veikla kol kas neatnaujinta. Kita Kaire įsikūrusi JAV kompanija „Hewlett–Packard“ nurodė savo darbuotojams likti namuose. Savo personalą Kaire evakavo ir Jungtinės Tautos.
Grėsmė visam regionui
Finansų analitikai išreiškė susirūpinimą, kad ekonominė suirutė Egipte gali turėti daug platesnį tarptautinį poveikį – naftos kainos pasiekė trejų metų rekordą, investuotojai išparduoda Artimųjų Rytų valstybių obligacijas ir įmonių akcijas. Skaičiuojama, kad dėl neramumų šalyje 30 proc. sumažės pajamos, gaunamos iš svarbiausią vietą šalies ekonomikoje užimančio turizmo.
Egipto kontroliuojamas 193,3 km ilgio Sueco kanalas liko atidarytas, tačiau saugomas šalies armijos. Pastaraisiais metais prie gyvybiškai svarbaus laivybai kanalo esantis to paties pavadinimo miestas klestėjo ir Kairui siuntė milijardus dolerių, gautų iš mokesčių. Praėjusią savaitę jis, kaip ir dauguma Egipto didmiesčių, skendėjo Molotovo kokteilių dūmuose.
Mobilizavo internetas
Interneto tiekimo sustabdymas drebančią H. Mubarako kėdę dar daugiau išklibino. Tarptautinės kompanijos – ,,Google", ,,Facebook", ,,Twitter" – įvairiais būdais suteikė priėjimą prie socialinių tinklų, kurie ir tapo pagrindiniu įrankiu mobilizuojant visuomenę.
H. Mubarako atsisakymas pasitraukti iš šalies prezidento posto įžiebė dar didesnį demonstrantų, suplūdusių į Kairo Tahriro (Išsilaisvinimo) aikštę, nepasitenkinimą. Prezidento šalininkai teigė, kad H. Mubarako pasitraukimo reikalaujantys egiptiečiai nuėjo per toli: jam pareiškus apie nedalyvavimą rudenį vyksiančiuose rinkimuose ir užsiminus apie reformas šalyje tikėtasi, kad protestai nurims.
Jazminų revoliucija pavadinti neramumai prasidėjo Tunise ir lyg domino nuvilnijo į valstybes kaimynes, bet Egipte įgavo daug aršesnę formą. Augančiu nedarbu, korupcija ir kylančiomis kainomis pasipiktinusios arabų visuomenės trypia ilgai išlaikytą paramą jų ilgamečiams autoritariniams lyderiams. Jordane protestuotojai privertė karalių Abdulah'ą II paleisti šalies Vyriausybę. Arabų pasaulyje tik su Egiptu ir Jordanu bendradarbiaujantis Izraelis nerimauja: neramumai kelia didelę grėsmę šalies saugumui.
Neramumai Egipte
Kredito reitingų agentūra ,,Standard&Poor's" sumažino Egipto reitingą nuo BB+ iki BB. Iki neinvesticinio lygmens reitingą sumažino ir agentūros,,Moodys" bei ,,Fitch".
Per riaušes Egipto gatvėse, Jungtinių Tautų duomenimis, žuvo jau daugiau nei 300 žmonių, daugiau nei 1 500 sužeista.
Egipto kariuomenė iš JAV kasmet gauna daugiau nei 1,5 mlrd. dolerių paramos. JAV prezidentas Barackas Obama paragino armiją susilaikyti ir nemalšinti neramumų.
Anksčiau neramumai kilo Jordanijoje, Jemene, Alžyre. Baiminamasi, kad riaušės pereis į Siriją.
Ingrida Mačiulaitytė