Prezidentas, kurio parašo reikia, kad planas įsigaliotų, parlamente teigė, jog juo būtų užkirstas kelias saugiam prieglobsčiui žmonėms iš Rusijos ir Baltarusijos, prieštaraujantiems savų vyriausybių politikai.
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė, kad planas neapima disidentų.
Antradienį D. Tusko vyriausybė patvirtino penkerių metų planą, kuriuo siekiama sustiprinti Lenkijos sienos – Europos Sąjungos (ES) išorės sienos – apsaugą nuo tūkstančių nelegalių migrantų iš Afrikos ir Artimųjų Rytų spaudimo. Jis neturės įtakos iš Ukrainos atvykstantiems žmonėms.
Migrantų antplūdis į rytines ES nares iš Baltarusijos kilo 2021 metais, Vakarai kaltina Minsko režimą jį organizavus.
„Lenkija negali būti ir nebus bejėgė šioje situacijoje“, – parlamente sakė lenkų premjeras.
Pateikdama šį planą Lenkija siekia parodyti, kad ji nėra lengvo prieglobsčio ar vizų į ES šaltinis.
Kai kurie nelegaliai į Lenkiją patekę migrantai prašo prieglobsčio šioje šalyje, tačiau, dar neišnagrinėjus jų prašymų, daugelis jų keliauja per ES laisvojo judėjimo zoną, kad pasiektų Vokietiją ar kitas Vakarų valstybes.
Kovodama su nelegalia migracija Vokietija neseniai išplėtė sienų kontrolę prie visų savo sienų. Lenkijos ministras pirmininkas pavadino šį Berlyno žingsnį nepriimtinu.
Minimame Varšuvos plane teigiama, kad esant „šalies destabilizavimo grėsmei dėl migrantų antplūdžio“, prieglobsčio prašymų priėmimas gali būti sustabdytas. Taip pat bus sugriežtintos bendrosios prieglobsčio suteikimo taisyklės.
Antradienį vakare išplatintame vyriausybės pranešime teigiama, kad priimant sprendimus dėl nelegalių migrantų bus atsižvelgiama į kilmės šalį, atvykimo priežastį ir atvykėlių skaičių.
Žmogaus teisių organizacijos prieštarauja šiam planui. Tam, kad jis įsigaliotų, planą dar turi patvirtinti parlamentas ir A. Duda. Tačiau prezidentas aiškiai yra nurodęs, kad jo nepalaikys.
Trečiadienį A. Duda pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka bando destabilizuoti padėtį prie Lenkijos sienų, o šalies vyriausybė užkerta kelią saugiam prieglobsčiui tose šalyse persekiojamiems žmonėms.
Lenkijos siūlomas planas bus aptartas šią savaitę Briuselyje vyksiančiame ES aukščiausiojo lygio susitikime.
Pirmadienį laiške ES vadovams Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) teigė, kad Rusija ir Baltarusija „daro spaudimą ES išorės sienai, ginkluoja žmones ir kenkia mūsų sąjungos saugumui“. Ji paragino imtis „aiškaus ir ryžtingo Europos atsako“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!