• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įvyko nemažai pokyčius Rusijos politikoje rodančių dalykų. Maskva pasiekė kompromisą ginče su Norvegija dėl jūros sienos. Ministras pirmininkas Vladimiras Putinas klaupėsi pagerbdamas Katynėje Stalino nužudytus žmones. Tai tik keletas vaizdų iš to, ką Europos laikraščiai apibūdino kaip švelnesnę Rusiją. Tačiau iškart kyla trys klausimai: „Ar tai tikra? Kodėl įvyko toks pokytis? Kaip atsakyti į naują Rusijos užsienio politiką?“

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju tai, ką matome, yra tai, ką turime. Rusijos tonas, ypač su Jungtinėmis Valstijomis, pradėjo keistis praėjusiais metais, bet Kremliaus parama Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijoms Iranui rodo, kad šiandien tokia pozicija išliko. Be to, teritorinių ginčų Arktyje su Norvegija išsprendimas ne ką mažiau svarbus. V. Putino ir Lenkijos premjero Donaldo Tusko bendras vizitas Katynėje buvo simbolinis, bet rimti pokalbiai šių dviejų vyrų prasidėjo praeitą rugsėjį per V. Putino vizitą į Gdanską pažymėti 70-ųjų Antrojo pasaulinio karo metinių. Pagarba sekė ir po trijų dienų, kai Rusijos pareigūnai padėjo tirti lėktuvo katastrofą jų šalyje, nusinešusią Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio ir kitų aukštus postus turinčių žmonių gyvybes. Taigi šios aukos buvo pagerbtos.

REKLAMA

Gegužės mėnesį vidinis Užsienio reikalų ministerijos dokumentas parodė, kad Kremlius prioritetu laiko santykius su Amerika ir Europa. Keturi faktoriai labiausiai prisidėjo prie šio pozityvaus pasikeitimo: Gruzijos karas, visuotinė ekonominė krizė, B. Obama ir Kinijos augimas.

Gruzijos karas parodė, kaip greitai santykiai su Jungtinėmis Valstijomis gali pablogėti beveik kaip per Šaltąjį karą ir palikti Rusiją izoliuotą ir silpną. Ekonominė krizė sugriovė iliuzijas apie energijos ištekliais paremtą augimą iki 2020 metų ir iš to kylančią puikybę.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, B. Obamos administracija pertvarkė savo užsienio politiką ir pašalino pagrindinius dirgiklius iš Rusijos ir Vakarų santykių, t. y. NATO plėtros perspektyvą į Ukrainą ir Gruziją, artimus santykius su Gruzijos prezidentu M. Saakašviliu ir raketas Vidurio Europoje. Barackas Obama taip pat parodė nuoširdžią pagarbą ir atvirumą Rusijai. Be to, kai Kinija tapo labiau pasitikinti savimi ir atkakli, Rusija pateko į savotišką šešėlį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susidūrę su šia situacija, Rusijos lyderiai mato naujus pavojus ir galimybes, kurios dažnai yra susijusios. Šalies atsilikimas ne tik nuo Vakarų, bet ir nuo kylančių galių reikalauja modernizuoti Rusijos technologinę bazę. Tačiau kyla klausimas, iš kur gauti pinigų. Taigi Rusija priversta smarkiau kovoti dėl kapitalo.

B. Obamos atvirumas ir pragmatizmas pavertė Jungtines Valstijas partneriu, tačiau neaišku, kiek ilgai Baltuosiuose rūmuose tokia pozicija išsilaikys. Kinija yra tiek rinka, tiek partneris, tačiau ši partnerystė vis labiau priklauso nuo Kinijos palankumo.

REKLAMA

Taigi Rusijai reikėjo pakoreguoti savo užsienio politiką, tačiau egzistuoja svarbių įspėjimų. Rusijos valdžios pabrėžiama modernizacijos sąvoka yra per siaura, kad pasisektų. Kol pagrindinės sąlygos verslui Rusijoje nepagerės ir kol valstybė nepradės savo modernizacijos, technologijų perdavimas daug naudos neduos.

Vakarai sveikina naują Rusijos žingsnį. B. Obama siūlo bendradarbiauti branduolinės energetikos srityje, o Europos Sąjunga – modernizacijos partnerystę. Abi yra už Rusijos prisijungimą prie Pasaulio prekybos organizacijos. Tai yra svarbus pagrindas modernizacijai. Taigi metas veikti yra būtent dabar.

Pagal portalo www.project-syndicate.org  informaciją parengė Irma Baranauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų