• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos laida „Pasaulio panorama“, LRT.lt

Rytų Gutos gyventojai taip sukrėsti rugpjūčio 21-ąją įvykdytos cheminės atakos, kad patys siuvasi apsaugines kaukes. Pasaulis girdėjo amerikiečių, prancūzų, britų žvalgybų išvadas, matė šiurpinančius vaizdus po atakos, bet šįkart nepriklausomų ekspertų išvada: naudotas zarinas.

REKLAMA
REKLAMA

„Rezultatas aiškus ir nediskutuotinas. 85 proc. surinktų kraujo mėginių patvirtino, kad naudotas zarinas. Raketos ir jų dalys taip pat rodo, kad būta zarino“, – paskelbė Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Banas Ki Moonas.

REKLAMA

Tačiau ne cheminė medžiaga, o ja užtaisytos žemė-žemė tipo raketos labiausiai intriguoja Jungtinių Tautų inspektorių išvadose. 140 mm kalibro, gamintos Rusijoje, ir kitos – 330 mm kalibro, kurių tiekėjas nežinomas.

Kaip teigia ne vienas ginklų ekspertas bei žmogaus teisių gynėjai, tokią ginkluotę per pilietinį karą Sirijoje naudojo tik vyriausybinės pajėgos. Inspektoriai neturėjo įgaliojimų nustatyti, kas leido raketas, bet jų ataskaitoje esančios užuominos neva leidžia daryti išvadas.

REKLAMA
REKLAMA

„Ginkluotės tipas, raketų skridimo trajektorija patvirtino britų ekspertų analizę, iš kur jos atskrido. Neliko abejonių, kad režimas naudojo cheminį ginklą“, – tvirtina Jungtinės Karalystės ambasadorius Jungtinėse Tautose Markas Lyallas Grantas.

Todėl smūgio Sirijai galimybė išlieka, sako Vašingtonas, Londonas ir Paryžius. Jų diplomatai Jungtinėse Tautose stumia rezoliuciją, kuri dokumentu turi paversti praėjusią savaitę Rusijos ir Jungtinių Valstijų sutartą Sirijos cheminio nuginklavimo planą. Joje įrašyta veiksmų pagal 7-ąjį Jungtinių Tautų chartijos skirsnį galimybė – o tai sankcijos ir netgi karinis smūgis, jeigu Damaskas neklausys nurodymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą savaitę laukiama rimto diplomatinio mūšio dėl rezoliucijos. Ir šįkart Rusija suvienijo jėgas su Sirija. „Kai kurie kolegos puolė daryti išvadas, kad inspektorių vyriausybinės pajėgos naudojo cheminį ginklą Gutoje. Pirmiausia, mes neturėjome galimybės išstudijuoti visos ataskaitos. Turėjome laiko tik žvilgtelėti, o ne išstudijuoti“, – pabrėžia Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas.

REKLAMA

„Turime rimto pagrindo teigti, kad tai buvo provokacija. Ir gana primityvi. Sirijos kariuomenė seniai nenaudoja sovietinių laikų sviedinių. Ant rastųjų neva užrašyta „Pagaminta Sovietų Sąjungoje“. Sirijoje cheminis ginklas naudotas ne pirmą sykį, kodėl imta tirti tik šį atvejį“, – atkreipia dėmesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

REKLAMA

Ekspertų nuomone, Rusijos ir Amerikos suderinto plano neabejotinas pliusas, kad pavyko sulaikyti karinį smūgį Sirijai. Palengvėjo ne tik Damaskui, bet ir prezidentui Barackui Obamai, kurio laukė sudėtingas sprendimas. Bet daug abejonių, ar planas realistiškas.

„Sunaikinti Sirijos cheminį ginklą iki kitų metų vidurio didelis iššūkis, o techniškai tai neįmanoma, taip pat ir tai pradėti jau lapkritį – išvežti iš Sirijos. Reikia ne vieno mėnesio suplanuoti, kaip tai padaryti saugiai, užtikrinti būtiną transportą“, – sako buvęs cheminių ginklų draudimo organizacijos inspektorių vadovas Dieteris Rothbacheris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ginkluotės ekspertų nuomone, Sirijoje apie 1000 tonų mirtinų medžiagų maždaug 50-yje objektų visoje šalyje, ir nežinia kiek amunicijos jomis užtaisytos. Todėl būtina labai detali informacija apie cheminio ginklo arsenalą. Pagal Ženevoje parengtą planą šeštadienį baigiasi terminas, iki kurio Sirija turėjo ją pateikti.

Pasak D. Rothbacherio, nors tai didelis iššūkis, lengviau būtų cheminį ginklą naikinti pačioje Sirijoje, o ne išvežti. Rusija ir Jungtinės Valstijos vis dar naikina savo cheminį ginklą, ir jos vienintelės turi pajėgumų, galinčių sunaikinti didelius kiekius VZ dujomis, zarinu ir cianidu užtaisytos amunicijos. Bet Amerikai įsivežti cheminį ginklą draudžia įstatymai, Rusiją atsisako jį priimti. Neva belieka išeitis statyti pajėgumus Sirijoje, bet metų tam neužteks.

REKLAMA

„Tokius pajėgumus mes naudojome Irake – tai krematoriumas, kuriame deginama amunicija ir agentai. [...] Reikia nemažai laiko tokiam įrengimui pastatyti. Galimas ir kitas būdas: vakuuminiu siurbliu išsiurbti chemines medžiagas, bet jas taip pat teks deginti krematoriume“, – aiškina buvęs cheminių ginklų draudimo organizacijos inspektorių vadovas D. Rothbacheris.

REKLAMA

Ir visa tai tektų atlikti šalyje, kurioje vyksta pilietinis karas. Vargu ar atsiras daug cheminio ginklo draudimo organizacijos ekspertų, daug norinčiųjų vykti į tokią komandiruotę. Nes Ženevoje parengtas planas ir jį sutvirtinti turinti Jungtinių Tautų rezoliucija neišspręs svarbiausio – neužbaigs pilietinio karo.

Tiesa, Sirijos prezidentas neigia, kad šalyje vyksta pilietinis karas.

„Tai ne pilietinis karas – tai naujos rūšies karas. Prieš mus kovoja dešimtys tūkstančių islamistų“, – antrajame interviu Jungtinių Valstijų televizijai šį mėnesį tvirtino Sirijos prezidentas Basharas al Assadas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sirijos sukilėliai, tikėjęsi, kad jiems padės Amerikos kariniai smūgiai, visai atmeta Ženevoje parengtą planą ir bandymus surengti taikos derybas. Jiems netinka bet koks variantas, paliekantis valdžioje B. al Assadą. O šis pasijuto tvirčiau išvengęs karinio smūgio, kai kovoti padeda karingasis „Hezbolah“, o palaiko ne tik Iranas, bet ir Rusija. Jokių požymių, kad kuri nors Sirijoje kovojanti pusė būtų linkusi į kompromisą.

REKLAMA

Tuo metu padėtis pilietinio karo frontuose vis sudėtingesnė. Opozicija apkaltino su „Al Qaeda“ siejamą Irako ir Levanto islamo valstybės grupuotę, kad ši pažeidžia sukilimo principus ir nukreipė ginklus į jos kovotojus – Laisvąją Sirijos armiją, užėmė miestą pasienyje su Turkija. Po ilgų tarpusavio kautynių paskelbtos paliaubos, bet praraja tarp pagrindinių opozicijos kovotojų ir vadinamųjų talkininkų nedingo.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų