• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demokratijos nuosmukis posovietinėje erdvėje

Eminas Millis ir Adnanas Hajizadė, kurie rašo populiarų Azerbaidžane tinklaraštį, sėdėjo ir šnekučiavosi vienoje Baku kavinėje. Netrukus prieš jų priėję nepažįstamieji pradėjo muštis. Viso to rezultatas, kad abu tinklaraštininkai dėl kaltinimų chuliganizmu atsidūrė kalėjime. Vyriausybė aiškina, kad kaltinimai jokiu būdu nėra susiję su kritiškais abiejų vyrų straipsniais apie prezidentą Ilchamą Aliveją. Žmogaus teises ginančios organizacijos mano kitaip ir siekia, kad vyrai būtų nedelsiant paleisti.

REKLAMA
REKLAMA

Panašūs atvejai jau nieko nebestebina ne tik Baku, bet ir Kišiniove ar Maskvoje. Daugelyje posovietinių valstybių per pastarąjį dešimtmetį demokratijos daigai buvo smarkiai apskabyti, teigia organizacija „Freedom House“.

REKLAMA

Ataskaitoje teigiama, kad beveik 80 proc. buvusios Sovietų Sąjungos gyventojų, o tai yra apie 220 mln. žmonių, ir šiandien gyvena valdomi autoritarinių režimų. Negana to, šie autoritariniai režimai vis labiau įtvirtina savo diktatūrą ir yra linkę vis labiau smaugti opoziciją.

Savo ataskaitoje „Freedom House“ įvertino demokratijos pažangą 29 Eurazijos valstybėse.

Pats didžiausias demokratijos nuosmukis fiksuojamas Rusijoje, kur pilietinė visuomenė praktiškai neegzistuoja, žiniasklaida yra priklausoma nuo Kremliau užgaidų, o valdžioje vyrauja korupcija. Per pastarąjį dešimtmetį Rusijoje buvo nuosekliai naikinamos isntitucijos, galinčios užtikrinti valdžios skaidrumą ir atskaitingumą. Buvo persekiojamas visos valdžią kritikuoti galinčios institucijos. Autoritarinio režimo įtvirtinimas vyko tiek ekonominio augimo, tiek nuosmukio laikais.

REKLAMA
REKLAMA

Demokratijos būklę „Freedom House“ vertina septynbalėje skalėje, kur 7 yra prasčiausias galimas pažymys. Už praėjusius metus Rusija buvo įvertinta tik 6,75 balo. Dar 1999 metais demokratijos padėtis Rusijoje buvo vertinama 4 balais. Analitikai teigia, kad šis itin suprastėjęs vertinimas atspindi „Vieningosios Rusijos“ partijos įsitvirtinimą valdžioje ir opozicijos nutildymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos pavyzdžiu pasekė ir daugiau regiono valstybių. Tarkime Kazachstane, kuris pirmininkauja Europos Saugumo ir Bendradabiavimo Organizacijai (ESBO) demokratijos padėtis nepagerėjo nuo pat 2000 metų. Priešingai, demokratija šioje šalyje nyksta.

REKLAMA

Demokratijos nuosmukis jaučiamas ir Azerbaidžane, kur panaikinti bet kokie apribojimai leidžiamam prezidentinių kadencijų skaičiui. Azerbaidžane smarkiai apribota ir vietos savivalda, teismai vis labiau pajungiami centrinė valdžios kontrolei, o nepriklausomos pilietinės visuomenės užuomazgos nuosekliai naikinamos.

REKLAMA

Su panašiomis problemomis susiduria ir Armėnija, kurioje valdžiai pavyko kiek pagerinti padėtį kovoje su korupcija, tačiau žiniasklaidos laisvė čia varžoma vis labiau. Didžiausias demokratijos nuosmukis per pastarąjį dešimtmetį fiksuojamas Kirgizijoje.

Pagyrimų nusipelno nebent Ukraina, kuri kartu su Gruzija yra vienintelės ne Baltijos regiono valstybės, kuriose demokratijos padėtis per paskutiniuosius 10 metų pagerėjo. Ukraina giriama už skaidriai vykstančius rinkimus ir už nepriklausomą žiniasklaidos sektorių, atspindintį įvairias nuomones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų