Vietos valdžia 2023 m. sausio mėnesį pradėjo bandymą, kad darbuotojai „100 proc. darbų atliktų per 80 proc. laiko“, o vėliau jį išplėtė ir į atliekų tvarkymo paslaugas, skelbia portalas „Independent“.
Libdemų vadovaujamos tarybos įvestą schemą kritikavo konservatorių vyriausybė, o Lygių galimybių, būsto ir bendruomenių departamentas paragino nutraukti šį bandymą.
Tačiau nusprendusi tęsti šį procesą, taryba paskelbė nepriklausomą ataskaitą, kurioje teigiama, kad „drąsus ir novatoriškas bandymas buvo akivaizdžiai sėkmingas“.
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad darbuotojų kaita sumažėjo 39 proc., o vidutinis paraiškų dėl darbo vietų skaičius išaugo 53 proc.
Buvo užpildytos tradiciškai sunkiai įdarbinamos pareigybės, ypač atliekų tvarkymo srityje, įskaitant 10 pareigybių, kurias anksčiau užėmė agentūriniai darbuotojai, todėl taryba sutaupė 483 tūkst. svarų sterlingų (daugiau nei 572 tūkst. eurų) metinių agentūrinių išlaidų.
Darbuotojų savijauta pagerėjo visokeriopai
Kembridžo ir Salfordo universitetų mokslininkai, rengdami ataskaitą, atliko apklausas, kurių metu nustatyta, kad labai padidėjo darbuotojų įsipareigojimas ir motyvacija, pagerėjo psichinė bei fizinė sveikata.
Tačiau apklausa parodė, kad daugiau nei trečdalis darbuotojų dirbo daugiau nei sutartos valandos, o dauguma dirbo papildomai dvi–tris valandas per savaitę.
Ataskaitoje nustatyta, kad skundų dėl tarybos veiklos sumažėjo beveik 10 proc.
Slapto pirkėjo skambučiai į tarybos klientų aptarnavimo centrą parodė, kad 96 proc. skambinančiųjų buvo kokybiškai atsakyta į užklausas – tai gerokai daugiau nei vidutinis 68 proc. kontrolinis rezultatas.
Sprendimo dėl planavimo paraiškų priėmimo laikas sutrumpėjo 1,5 savaitės, palyginti su laikotarpiu prieš bandymą, o per 24 valandas buvo atlikta 3 proc. daugiau neatidėliotinų būsto remonto darbų.
Padidėjęs darbo našumas
Kampanijos „4 darbo dienų savaitė“ direktorius Joe Ryle‘as sakė: „Šie rezultatai galutinai įrodo, kad keturių darbo dienų savaitė be jokių darbo užmokesčio nuostolių gali būti sėkminga vietos valdžios institucijose. Ne tik labai pagerėjo darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, bet ir tarybos veiklos rezultatai. Dabar, kai leiboristų vyriausybė yra palankiau nusiteikusi, tarybos ir viso viešojo sektoriaus organizacijos turi didžiulę galimybę pradėti planuoti keturių dienų darbo savaitę“.
Naujausi vyriausybės duomenys rodo, kad našumas Jungtinėje Karalystėje istoriškai kasmet augo dviem procentais, tačiau nuo 2008 m. nuosmukio jis didėjo lėčiau.
2022 m. Jungtinės Karalystės BVP, tenkantis vienai dirbtai valandai, buvo ketvirtas pagal dydį tarp Didžiojo septyneto (G7) šalių, tačiau nuo JAV ir Vokietijos atsiliko maždaug 16 proc.
„Bandymas neabejotinai buvo sėkmingas“
Kai kurie darbdaviai keturių darbo dienų savaitę laiko išeitimi, nors jos organizavimo būdai gali būti skirtingi: pavyzdžiui, per savaitę išlaikomas tas pats valandų skaičius, bet valandos išdalijamos į mažiau dienų. Tačiau šios sistemos neseniai buvo atsisakyta, nes darbuotojai nuogąstavo, kad 11 valandų pamainos juos pernelyg išvargino.
Pietų Kembridžšyro taryboje, kur bandyme dalyvaujančių visą darbo dieną dirbančių darbuotojų darbo laikas sutrumpintas iki 32 valandų per savaitę, vyriausiasis tarybos narys, atsakingas už išteklius, Johnas Williamsas dienraščiui „The Guardian“ sakė, kad bandymas buvo sėkmingas.
Jis teigė: „Kartu su šimtais tūkstančių svarų sterlingų mokesčių mokėtojų pinigų, kuriuos sutaupėme, pagerėjusiu įdarbinimu ir darbo išlaikymu bei teigiamais pokyčiais sveikatos ir gerovės srityje, šis drąsus ir novatoriškas bandymas neabejotinai buvo sėkmingas. Mes žinome, kad negalime konkuruoti vien atlyginimais, todėl turėjome rasti drąsių naujų būdų, kaip spręsti įdarbinimo ir darbo išlaikymo problemas“.