• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2007 metais, vos paskirtas į pareigas JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas tuomet daugelį nustebino pareikšdamas, kad be karo su pasauliniu terorizmu, JAV taip pat gali susidurti su tokių šalių kaip Rusija ir Kinija keliamais pavojais. Tuomet vyravo nuomonės, kad Rusija ir JAV suartės, todėl Rusijos, kaip karinės grėsmės, įvardijimas, stebino daugelį.

2007 metais, vos paskirtas į pareigas JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas tuomet daugelį nustebino pareikšdamas, kad be karo su pasauliniu terorizmu, JAV taip pat gali susidurti su tokių šalių kaip Rusija ir Kinija keliamais pavojais. Tuomet vyravo nuomonės, kad Rusija ir JAV suartės, todėl Rusijos, kaip karinės grėsmės, įvardijimas, stebino daugelį.

REKLAMA

„Mums reikia visų karinių priemonių, įskaitant ir sausumos pajėgas, galinčias kovoti su didelėmis kariuomenėmis, ir mobilius specialiųjų operacijų padalinius, galinčius susidoroti su terorizmo grėsme, nes mes nežinome, kas nutiks tokiose šalyse kaip Rusija, Kinija, Šiaurės Korėja, Iranas ir kitose“, ‒ sakė jis 2007 m., kalbėdamas JAV Atstovų rūmų Ginkluotųjų pajėgų komiteto posėdyje.

Pažymėtina, kad į vadinamosios „blogio ašies“ šalių sąrašą R. Gatesas jau tuomet įtraukė ir Rusiją, įvardydamas ją pirmąja sąraše.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak BBC, priešingai nei jo pirmtakas Donaldas Rumsfeldas, R. Gatsas ragino didinti JAV kariuomenę ir jūrų pėstininkų korpusą. Vakaruose iki tol daugelį metų buvo laikoma norma, kad ateities kariuomenės ateityje teks kovoti su terorizmu, o dideli karai yra likę praeityje.

REKLAMA

„Be kovos su pasauliniu terorizmu, turime kovoti su grėsmėmis, kurias JAV kelia Irano ir Šiaurės Korėjos branduolinės ambicijos bei tokių šalių kaip Rusija ir Kinija, kurios taip pat didina ginkluotę, neaiškios pozicijos“, ‒ sakė R. Gatesas.

Niekas nesitikėjo tokių griežtų pareiškimų apie Rusiją

Pažymėtina, kad Robertas Gatesas, oficialiai pradėjęs vadovauti Pentagonui 2006 m. gruodį, savo paskyrimo į JAV gynybos departamento vadovo pareigas dieną kalbėjosi su senatoriais ir papasakojo, ką galvoja apie tuometinę Rusiją ir jos vadovybės vykdomą politiką.

REKLAMA
REKLAMA

G. Busho paskirtas vadovauti Pentagonui, buvęs CŽV vadovas tuo metu sakė, kad Vladimiras Putinas „dabar bando atkurti Rusijos didžiosios galios statusą, bando atgaivinti nacionalinį pasididžiavimą ir yra labai populiarus namuose dėl to, ką bando daryti“.

Buvęs CŽV direktorius, vėliau ėjęs gynybos sekretoriaus pareigas G. Busho ir B. Obamos kadencijų metu, V. Putinas siekia atkurti Rusijos įtaką „artimajame užsienyje“ ir „bando susigrąžinti kadaise valstybei priklausiusių strateginių išteklių ir įmonių kontrolę“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo paskyrimo metu niekas nesitikėjo tokių griežtų R. Gateso pareiškimų. Tuo metu ekspertai, kalbėdami apie naujojo Pentagono vadovo paskyrimą, kalbėjo, kad JAV ir Rusijos santykiuose gali įvykti tam tikras suartėjimas. JAV tyrimų instituto „Heritage Foundation“ atstovas, Valdajaus diskusijų klubo narys ir Rusijos ekspertas Arielis Cohenas tuo metu teigė, kad atėjus R. Gatesui į Pentagono vadovo postą bus bandoma plėtoti Rusijos ir JAV karinį ir politinį bendradarbiavimą.

REKLAMA

„Robertas Gatesas yra sovietologas, jis gerai pažįsta Gorbačiovo ir Jelcino laikotarpio Rusijos vadovybę, netgi ankstesnius laikus. Be kita ko, jis ‒ Rusijos analitikas. Žinoma, didžiąja dalimi viskas priklausys nuo JAV administracijos kurso, bet manau, kad jis stengsis plėsti karinį ir karinį-politinį bendradarbiavimą su Rusija“, ‒ tuomet aiškino politologas.

Rusijos valdžios atstovai tuomet užsipuolė R. Gatesą, kaltindami jį „Šaltoko karo laikų“ politikos tęsimu.

REKLAMA

2008-aisiais Rusija užpuolė kaimyninę Gruziją, 2014-aisiais ‒ aneksavo Krymo pusiasalį, 2015-aisiais ‒ įsitraukė į Sirijos pilietinį karą Basharo Assado pusėje, o 2022-aisiais pradėjo plataus masto okupacinį karą Ukrainoje ir metė iššūkį visai Vakarų saugumo sistemai.

Prieš 40 metų perspėjo Europą nesusisieti su Rusija, bet nepavyko

Tiesa, vienintelis JAV istorijoje dvi kadencijas paeiliui su skirtingais prezidentais gynybos sekretoriaus postą užėmęs R. Gatesas, rodos, neįtikino savo vadovų ‒ JAV jo darbo metu (2006-2011 m.) toliau vystė bendradarbiavimo su Rusija politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2011 m. atvykęs į Sankt Peterburgą, R. Gatesas akcentavo JAV ir Rusijos ryšių plėtojimą.

Lankydamasis Centriniame jūrų muziejuje jis sakė Rusijos karinių jūrų pajėgų karininkams: „Mes ir anksčiau nesutarėme, o Rusija vis dar turi neaiškumų“ dėl priešraketinės gynybos skydo Europoje. <...> Tačiau mes abipusiai įsipareigojome išspręsti šiuos sunkumus“.

2022 m. Gatesas Gatesas jau sakė: „Rusija bus rimtas iššūkis JAV, kol joje bus Putinas... galime numatyti tik galimybę, kad po Putino Rusija pasuks visai kitu keliu.“

REKLAMA

Tų pačių metų interviu CBS naujienų laidai „Face The Nation“ R. Gatesas sakė, kad nors invazija į Ukrainą ekonomiškai susilpnino Rusiją, Europa prieš dešimtmečius padarė klaidą priimdama ir finansuodama Rusijos naftotiekius.

„Aš buvau Reagano administracijoje kaip CŽV direktoriaus pavaduotojas, kai bandėme įtikinti europiečius, kad leisti rusams tiesti tuos dujotiekius buvo kvaila klaida ir kad jie galiausiai atsidurs politiniame užnugaryje, gynybinėje pozicijoje su rusais, kad jie gali tai panaudoti kaip politinį ginklą“, ‒ sakė R. Gatesas.

„Europiečiai ne tik jų norėjo, ‒ CBS sakė B. Gatesas, ‒ bet ir parūpino plieno, siurblių, turbinų ir netgi suteikė finansavimą. Taigi po 40 metų jiems galų gale taip ir nutiko. Apie ką mes juos prieš 40 metų perspėjome, kad jie neturėtų to daryti, kad taip ir bus.“

Landsbergis dar seniau. permatė grėsmes.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų