Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas trečiadienį sugrįžo prie viršenybės šalyje temos ir pareiškė premjero Vladimiro Putino bendražygiams, kad atsižvelgia į jų nuomonę, bet sprendimus priima pats.
Problemos, kurios iškilo Rusijai prasidėjus jos ekonomiką pakirtusiai pasaulinei krizei, paskatino valdžios kritikus suabejoti valdančiojo tandemo, kuriame, remiantis visuomenės nuomone, pagrindinį vaidmenį vaidina buvęs prezidentas V.Putinas, tvirtumu.
Praėjus dviem dienoms po to, kai V.Putinas įprastame tautos lyderio amplua papasakojo kontroliuojam parlamentui ir televizijos žiūrovams apie tai, ką jis pavadino vyriausybės antikrizinės programos laimėjimais, D.Medvedevas susikvietė bendražygius savo rezidencijoje Pamaskvyje.
Jis pasiūlė "rengtis naujai įgaliojimų federacijos subjektų vadovams suteikimo procedūrai" ir pabrėžė: "Be abejo, galutinį sprendimą šiais klausimais priims ne partija, o Rusijos Federacijos prezidentas. Ir čia neturi būti jokių iliuzijų".
V.Putino siūlymu jam lojalus parlamentas dar 2004 metais panaikino tiesioginius gubernatorių rinkimus, ir dėl to Kremlius susilaukė kritikos, kad apriboja demokratiją.
Opozicija pataria sugrįžti prie ankstesnės praktikos kaip antikrizinės priemonės, ir pernai šiai diskusijai pritarė įtakingiausi regionų vadovai, bet D.Medvedevas griežtai nutraukė polemiką.
Jis pasiūlė kelias įstatymų pataisas, tarp jų - pailginti prezidento įgaliojimų laikotarpį iki šešerių metų.
Pagal viena jų, gavusi daugumą regionų dūmose partija turi teisę patarti prezidentui, ką skirti gubernatoriumi.
Šią pataisą dar turi patvirtinti parlamentas, bet D.Medvedevas, kalbėdamasis su "Vieningosios Rusijos" atstovais, neabejojo, kad dėl to problemų nebus.
V.Putinas skiria regionų vadovams pagrindinį vaidmenį kovojant su nedarbu ir įveikiant kitas krizės apraiškas, tuo tarpu juos paskirti ir atleisti tebėra prezidento kompetencija.
D.Medvedevas nuo metų pradžios pakeitė kelis gubernatorius, duodamas dingstį kalboms, kad siekia išeiti iš savo įtakingo pirmtako šešėlio.
Prezidentas nustebino opoziciją, paskirdamas Kirovo srities gubernatoriumi pralaimėjusios per 2007 metų parlamento rinkimus liberalios partijos Dešiniųjų jėgų sąjungos vieną lyderių Nikitą Belychą, po to pažadėjo sąžiningą ir konkurencingą atranką į savo personalo rezervą, prognozuodamas perspektyvas valstybės tarnyboje.
"IKI TOL, KOL"
Susitikime su "Vieningąja Rusija" D.Medvedevas padėkojo turintiesiems konstitucinę daugumą Dūmoje už pritarimą jo pasiūlytiems įstatymams ir užsiminė, kad jų lyderystė gali ir nebūti amžina.
"Jūsų turite daugumą federacijos subjektų įstatymų leidžiamosiose institucijose, ir būtent jums teks veikti pagal šią (gubernatorių kandidatūrų kėlimo) procedūrą. Bent jau tol, kol partija turi tokią įtaką", - sakė Borisui Gryzlovui D.Medvedevas, kuris ne taip seniai užginčijo V.Putinui klusnaus Dūmos pirmininko teiginį, kad "parlamentas - ne vieta diskusijoms".
Ekonomikos krizė tapo išbandymu "Vieningajai Rusijai", ir Kremlius sako, kad "dugno" kol kas nematyti, bet partijos aukščiausiosios tarybos pirmininkas B.Gryzlovas įsitikinęs, kad ji bus sėkmingai įveikta.
"Vieningoji Rusija", be abejo, yra ... valdžios partija ... Mus iš viso remia 66 proc. gyventojų. Tai daugiau, nei buvo 2007 metų gruodį, kai rinkimai vyko ekonomikai augant", - sakė jis, komentuodamas neseniai regionuose vykusius rinkimus, kurie parodė, kad yra nesutarimų "Vieningosios Rusijos" gretose.
Artėjant pirmajam susitikimui su nauju Amerikos lyderiu Baracku Obama (Baraku Obama) D.Medvedevas davė interviu Britanijos visuomeniniam transliuotojui BBC ir į korespondento klausimą: "Kas dabar Rusijoje vadovauja: jūs Putinui ar Putinas jums?" atsakė: "Aš vadovauju valstybei, aš valstybės vadovas, ir tuo pagrįstas įgaliojimų pasidalijimas".
Jis apibūdino partnerystę su V.Putinu kaip "dviejų gerų policininkų duetą".
D.Medvedevas priekaištavo vyriausybei už per lėtai įgyvendinamas priemones krizei įveikti, bet nė žodžio kritikos nepasakė V.Putinui, kuriam turi būti dėkingas už politinę karjerą, bet formaliai turi teisę atleisti iš pareigų.
Susitikime su "Vieningosios Rusijos" atstovais prezidentas vėl užsiminė apie nesutarimus su įtakingiausiais V.Putino kabineto nariais ir sakė, jog nesutinka su tais "kolegomis vyriausybėje", kurie mano, kad nereikia reguliuoti paskolų normų, ir ekonomika pati sudėlios viską į vietas.
D.Medvedevas pranešė, kad ketina susitikti su visomis Dūmos frakcijomis, taip pat vienintele opozicine komunistų frakcija, sukritikavusia pirmadienį V.Putino kalbą apie krizės įveikimą.