Pasak M.Pompeo'aus, Kinija turi galimybių daryti daug didesnį poveikį Vakarams nei Rusija. Tai rimtas rūpestis, kadangi dažniausiai akcentuojama Kremliaus grėsmė – dabartiniu laikotarpiu tikimasi ypatingo Rusijos veiksmų suaktyvėjimo artėjant JAV 2018 metų kadencijos vidurio rinkimams. Be to, JAV žvalgyba toliau laikosi savo nuomonės, kad Rusija kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, kuomet JAV vadovu tapo Donaldas Trumpas. Ir tai tikrai ne vienintelis CŽV galvos skausmas.
Konkretūs veiksmai
Kalbėdamas apie Rusiją ir Kiniją, CŽV vadovas akcentuoja ekonominę galią.
„Pagalvokime apie šių dviejų šalių ekonomikų mastą. Kinija turi kur kas didesnes galimybes įgyvendinti savo tikslus nei Rusija“, - aiškina M.Pompeo'as.
Anksčiau šiais metais buvo areštuotas Kinijoje veikęs buvęs CŽV pareigūnas – jam pateikti kaltinimai dėl turėtos slaptos informacijos laikymo. Minima informacija buvo susijusi su CŽV agentų veikla ir slaptomis operacijomis Kinijoje. Prieš Jerry Chun Shing Lee areštą per dvejus metus JAV patyrė vieną didžiausių fiasko savo žvalgybos istorijoje – apie 20 informatorių buvo nužudyta arba įkalinta. Tuo metu amerikiečių ekspertai nebuvo tikri, ar tokia situacija susidarė dėl nenustatyto išdaviko veiklos ar dėl programišių pavogtų duomenų.
JAV agentų vadovas BBC kviečia šalis kartu stengtis užkirsti kelią Kinijos pastangoms daryti įtaką Vakarams.
„Mes galime matyti labai konkrečias pastangas vogti informaciją iš JAV, siųsti į mūsų šalį šnipus, kurie čia dirbs Kinijos naudai ir tiesiogiai pažeidinės mūsų interesus. Tai pastebima mokyklose, ligoninėse ir sveikatos sistemoje. Matome tai ir versle. Tokia pati situacija yra ir kitose šalyse. Šiame sąraše neabejotinai yra ir Europa bei Jungtinė Karalystė“, - aiškina M.Pompeo'as.
Kinijos metodai prieš Rusijos metodus
Rusijos kišimasis į JAV vidaus politiką tapo karštų debatų Vašingtone pagrindu – kalbama apie programišių atakas, nutekintą informaciją bei socialinių tinklų panaudojimą visuomenės skaldymui. Tačiau, anot CŽV vadovo, Kinija naudojasi kur kas didesne poveikio metodų įvairove nei Rusija.
Kinija renkasi priemones nuo tradicinės žvalgybos (tiek šnipų, tiek ir kibernetinės) iki „nešvarių“ verslo modelių, kuomet pavogta informacija naudojama siekiant suteikti pranašumą savo verslams. Nevengiama pasinaudoti ir ekonominiu spaudimu tais atvejais, kai JAV kompanijos nori prieigos prie Kinijos rinkos.
Dar vienas frontas
M.Pompeo'as taip pat nesutinka su pareiškimu, jog JAV turi mažai įtakos konfliktui Sirijoje, kur prezidentas Basharas al-Assadas su Rusijos ir Irano pagalba vis dar išlaiko valdžią.
„Stengiamės spręsti įvairiausias problemas šalyje ir spausti Iraną visais atvejais, kai tik galime“, - sako CŽV vadovas.
Praėjusiais metais paaiškėjo, kad M.Pompeo'us susisiekė su vienų Irano Revoliucinės gvardijos pajėgų vadovu Qasemu Soleimaniu – kontakto tikslas buvo įspėti, kad kiekvienas puolimas prieš JAV sulauks atpildo.
„Norėjau nusiųsti aiškią žinutę Qasemui Soleimaniui, kad yra JAV interesai, yra Vakarų interesai, yra Jungtinės Karalystės interesai ir kiti. Ir būtent šių interesų puolimas sulauks atitinkamo atsako. Jie privalo suvokti, kad Iranas neturėtų pažeidinėti šių interesų“, - savo M.Pompeo'us.
CŽV vadovas tvirtina, kad Irano į Saudo Arabiją paleistos raketos yra „nepriimtina“ politika ir tai yra laikoma „kariniais veiksmais“.
Anot CŽV vadovo, paprasčiausias būdas vengti konflikto eskalavimo būtų paaiškinti iraniečiams, kad tokie jų šalies veiksmai gali turėti labai blogų pasekmių.
„Tikimės supratimo, kad ginkluotųjų pajėgų siuntimas į teritorijas, esančias, pavyzdžiui, netoli Europos, yra žalingas jiems patiems, kadangi Europa gali daug padėti Iranui įvairiais klausimais. Mes tikimės, kad iraniečiai tai supras ir šalies valdžia taip pat elgsis atitinkamai“, - sako M.Pompeo'us.
M.Pompeo'as buvo žinomas kaip tvirtas respublikonų kongresmenas, kol JAV prezidentas D.Trumpas jį paskyrė CŽV vadovu. Beveik kiekvieną rytą jis informuoja prezidentą apie situaciją šalyje ir visai neseniai paneigė abejones dėl D.Trumpo tinkamumo postui, kurios buvo pateiktos knygoje „Ugnis ir įniršis“.